Rūta JANKUVIENĖ Šiandien neeiliniame Šiaulių miesto tarybos posėdyje politikai spręs: džiaugtis miesto įvaizdžio dalimi tapusia unikalia arena ar leisti ją kopijuoti Ukrainoje. Kopijuoti už dyką, nes esą projekto nėra kaip parduoti. Naudą gaudytų ir ukrainiečiai, ir Lietuvos bendrovė „Panevėžio statybos trestas“.
Ukraina skuba, statytų panevėžiečiai
„Šiaulių kraštas“ jau rašė, kad į Šiaulių miesto savivaldybę kreipėsi Ukrainos krepšinio federacija, norėdama gauti arenos techninį projektą, pagal kurį galėtų statyti arenas savo šalyje.
Teigiamo sprendimo laukia ir Šiaulių areną pastatęs „Panevėžio statybos trestas“. Meras Justinas Sartauskas tikina, jog būtent panevėžiečius samdytų ukrainiečiai.
Ukraina skuba, nes šalis yra laimėjusi teisę surengti 2015 metų Europos vyrų krepšinio čempionatą. Todėl nuo šių metų pradžios ukrainiečiai ir dairosi į Lietuvos arenas.
Šiaulius iš pradžių lankė dėl Charkovo arenos statybos. Dabar, mero žiniomis, Dnepropetrovske arena būtų statoma pagal Šiaulių arenos projektą.
Tarybos sprendimo projekte apie Šiaulių arenos techninio projekto, kaip autorinių teisių objekto, realizavimą Ukrainoje kalbama ne vienaskaita, o daugiskaita. Priėmus teigiamą sprendimą, Ukraina Šiaulių projektą galėtų realizuoti kelių arenų statyboje.
Nėra precedento
Tarybos Miesto ūkio ir plėtros komitetas vienintelis svarstė šį klausimą.
J. Sartauskas neslėpė, jog miestas jokios naudos neturėtų, nes neišeina projekto parduoti. Tartasi dėl to ir su Teisingumo ministerija, nes Lietuvoje tokio precedento nėra buvę.
Savivaldybės Teisės skyriaus vedėjos Lauros Staponkienės aiškinimu, įstatymas numato Savivaldybės turtą parduoti ar leisti juo naudotis nustatyta tvarka. Bet nematerialaus turto pardavimo tvarka teisės aktuose nėra numatyta.
„Kai nenumatyta, tai ir neleidžiama“, – tvirtino teisininkė, dar pabrėždama, jog ir įstatyme dėl autorinių teisių yra „aiškus neapibrėžtumas“.
Meras svarstė, jog galimas variantas – privatizuoti techninį projektą. Bet privatizavimo procesas užtruktų tiek, kad ukrainiečiai nebespėtų projekto realizuoti Europos krepšinio čempionatui.
Architektas – ne prieš
Šiauliams arenos techninis projektas kainavo 800 tūkstančių litų. Arenos projekto autorius Eugenijus Miliūnas pagal projekto sutartį autorių turtines teises yra perdavęs Savivaldybei.
Tikinama, jog E. Miliūnas sutinka, kad projektas būtų naudojamas statant arenas Ukrainoje. Bet nori, kad ukrainiečiai derintų statybą su juo atskirai, jeigu bus naudojamas jo vardas.
Architekto įmonės atstovai Šiauliams tik pasiūlę nustatyti, jog projektą leidžiama realizuoti tik dėl 2015 metų Europos krepšinio čempionato.
Komitete taip pat tvirtinta, jog „procesas turėtų būti baigtinis“. Bet politikai nebalsavo dėl rekomendacijų Tarybai.
Abejojančių buvo ir dėl to, kad projektas už dyką perleidžiamas, ir dėl to, kodėl tai reikėtų daryti?
Nežinoma, kas Ukrainoje projektu naudosis ir bus statybos užsakovas: Krepšinio federacija, privatininkas ar kokia savivaldybė?
Meras nori padėti statybininkams
Komiteto nariams meras J. Sartauskas teigė: „Galime didžiuotis, kad turime unikalią areną, ir nieko nebus.“
Kitas variantas, anot mero, „galime būti pragmatiški verslo atžvilgiu": „Padėtume Panevėžio statybos trestui, kuris nori įeiti į Ukrainos rinką.“
Mero tikinimu, tai esąs geresnis variantas, nei techninio projekto pardavimas. Nes tik leidus pasinaudoti projektu visą atsakomybę už techninio projekto realizavimą Ukrainoje prisiimsiąs Panevėžio statybos trestas.