• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jie sakė, kad ateina į parlamentą tam, kad jame baigtųsi cirkas. Praėjus beveik metams nuo Seimo rinkimų, iš pramogų pasaulio scenos nužengę tautos išrinktieji pademonstravo savo tikruosius veidus, be grimo.

REKLAMA
REKLAMA

Dalis vadinamųjų "šoumenų" mandatą iš tiesų brangina bei bando perprasti sudėtingą įstatymų leidybos procesą, tačiau dalis taip ir liko nesupratę, ką jie toje įstatymų kalvėje veikia.

REKLAMA

A. Baukutę "sušaudys"

Televizijoje Apolonijos personažą kūrusios Seimo narės Astos Baukutės skandalus praėjusią savaitę eskalavo visa žiniasklaida. Mokesčių mokėtojų pinigus ji leidžia prabangiam automobiliui, kuriuo važinėjo vyras Kęstutis Rupulevičius. Pati politikė net vairuotojo pažymėjimo neturi, o gelbėdama nuo bėdų sutuoktinį - viešai apsimelavo.

REKLAMA
REKLAMA

O štai apie tai, kokius įstatymų projektus per tuos beveik metus parlamentarė pasiūlė Seimui, "Vakarų ekspresui" nepavyko sužinoti: A. Baukutė oficialų tarnybinį Seimo narės telefoną laiko išjungtą.

"Šoumenus" į Seimą atvedęs Seimo pirmininko postą praradęs Arūnas Valinskas, "Vakarų ekspreso" paklaustas, kaip ketinama frakcijoje ar partijoje reaguoti į A. Baukutės melą, dėl kurio šiai parlamentarei ruošiama apkalta, paliko vietos interpretacijoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Mes ją sušaudysime, o po to pakarsime. Taip ir nusprendėme. Ji jau rašys testamentą. Pirmadienį pasakysime. O jūsų įvardijamų "šoumenų" darbą Seime vertinti man sudėtinga, nes nesidomėjau, kas kokias įstatymų pataisas teikė. Jie dirba aktyviai komitetuose. Ir kodėl įsivaizduojama, kad fizikas, ginekologas, psichologas gali būti Seimo nariu, o pramogų pasaulio atstovas - ne? Juk tai tokie patys žmonės", - tikino jis.

REKLAMA

Buvusio Seimo pirmininko žmonos Ingos Valinskienės pasiteirauti apie nuveiktus darbus taip pat nepavyko: tarnybinis telefonas buvo išjungtas.

Kreivi veidrodžiai

Nors ir vėluodama į filmavimą, apie savo veiklą mūsų dienraščiui sutiko papasakoti Donalda Meiželytė-Svilienė, kuri teigė esanti apstulbusi nuo Seime vešinčios veidmainystės, intrigų, apkalbų, gandų.

REKLAMA

"Požiūris į mus, naujokus, Seime yra pašiepiantis. Kol neišsimaudai tame mėšle, negali net patikėti, kas ten per teritorija. Ryte prasilenkiame su senbuviais, sveikinamės, šypsomės. Aš net leidžiu sau pajuokauti: kaip gražu, kaip malonu, oi, atsiprašau, man smaugvirvė iš kišenės išlindo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rūkome balkone su etikos sargu Algimantu Salamakinu, juokaujame, jis mane giria, sako, kad nėra, prie ko prikibti. O po kelių minučių į televizijos kameras mane jau linksniuoja, jau "loja", kaip aš drįstu kur nors šokti, išsidirbinėju! Nors plyta per galvą trenk! Bet ir mes jau juos, senbuvius, nervinti pradėjome, per dantį traukti", - atviravo D. Meiželytė-Svilienė.

REKLAMA

O rimtų darbų ji tikino nuveikusi ir veikianti daug. Esą įstatymų pataisos - ne panacėja, jei jų neteiki, dar nereiškia, kad nieko neveiki.

"Darbas frakcijoje, komitetuose, dokumentų skaitymas nuo ryto iki vakaro. Inicijavome Lietuvos banko auditą, sutarčių su šilumos tinklais peržiūrėjimą, nes ten kokia 15 įstatymų pažeidimų yra. Rengiau pataisas visam teisės aktų blokui dėl pasų, tapatybės kortelių. Jos buvo įtrauktos komitete. O kitą kartą pakanka normaliai pakalbėti su ministru, išdėstyti savo viziją, požiūrį, ir rytoj jau ministerija giriasi, kad darys taip ir anaip. Kad ir motinystės atostogos: siekiu, kad būtų leidžiama dirbti pagal autorines sutartis. Tai dar nesutvarkyta iki galo, bus kuriama darbo grupė, dirbsime. Reikia ne rėkti, o dirbti", - pasakojo jaunoji politikė.

REKLAMA

D. Meiželytė-Svilienė sakė ketinanti susitikti su vaikų teisių apsaugos kontroliere Rimante Šalaševičiūte dėl diabetu sergančių vaikų.

"Jūs net neįsivaizduojate, kiek mokyklose padaugėjo šia liga sergančių moksleivių. Jie bijo prasitarti, bijo pažeminimo, tad leidžiasi vaistus tualetuose. Ugdymo įstaigose nėra nei cukraus kiekį kraujyje nustatančių aparatų, nei preparatų. Tarsimės su farmacininkais, kad šie mokykloms padovanotų būtiną įrangą, steigsime diabetikų švietimo centrą. Nutolindami ligos paūmėjimą, taupysime valstybės lėšas. Taip pat paruošiau pataisas ir dėl pagal autorines sutartis dirbančių žmonių neteisingo apmokestinimo", - vardijo ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Parlamentarų tipai

Antanas Nedzinskas, einantis Tautos prisikėlimo partijos frakcijos Seime seniūno pavaduotojo pareigas, "Vakarų ekspresui" prisipažino, kad per visą darbą Seime įregistravo tik vieną įstatymo pataisą.

Seimo narys pasišovė ginti senesnių nei 30 metų zaporožiečių, volgų, pobedų ir kitų autosenienų teises. Jis siekia, kad seni automobiliai būtų saugomi įstatymo ir pripažinti istoriniais. Pataisą seimūnas įregistravo ne veltui: jis pats nuo paauglystės restauruoja ir puoselėja sovietmečio laikų automobilius. Į susitikimus su rinkėjais politikas važinėja 1956 metų fordu ir 1985 "agurkiniu" mersedesu.

REKLAMA

"Ta pataisa skatintų istorinių automobilių priežiūrą. Dabartiniai teisės aktai netrukdo prižiūrėti senus automobilius, bet ir neskatina tai daryti. Pavyzdžiui, Klaipėdoje galėtų būti netaikomas tokiems automobiliams mokestis už stovėjimą centre. Gal ir "Regitra" kitaip galėtų traktuoti tokius automobilius. Spalio-lapkričio mėnesiais Seimas turėtų svarstyti mano pataisas", - "Vakarų ekspresui" sakė jis.

REKLAMA

A. Nedzinskas tikino, kad geriau yra įregistruoti vieną, bet gerą pataisą, nei 30, bet tokių, kurias politikai išbrokuos.

"Pavyzdžiui, vienas kolega užregistravo pataisą, pagal kurią leistina alkoholio norma sėdant prie vairo būtų nuleista iki nulio promilių. Tai - populistinis siūlymas, ir jis buvo atmestas. Populistams - žalia šviesa, ir jie tuo naudojasi", - konstatavo parlamentaras, pridurdamas, kad politika - ne toks jau ir švarus dalykas.

REKLAMA
REKLAMA

A. Nedzinskas išskyrė kelis Seimo narių tipus. Vieni esą ramiai ir tvarkingai dirba, kiti užsiima lobizmu ir atstovauja didelėms finansinėms struktūroms, dar kiti užsiima populizmu, jiems daug plojama, tačiau siūlymai esą beveik visada subliūkšta. Yra tokių, kurie dirba išimtinai vien žiniasklaidai: kalba, komentuoja kitų, bet ne savo veiklą, stengiasi reikštis tik tada, kai įjungtos televizijos kameros.

Beje, kolegės A. Baukutės elgesį A. Nedzinskas vienareikšmiškai įvertino neigiamai.

Girtuoklių priešas

Linas Karalius prieš metus mūsų dienraščiui yra sakęs: "Jei esi su auskarais ir tatuiruotėmis, tai dar nereiškia, kad nieko neišmanai". Dabar jis tikina pateikęs ne vieną įstatymo pataisą ir visos jos susijusios su alkoholio, narkomanijos, rūkymo prevencija.

"Pateikiau pataisą, kuria būtų keičiama nuostata dėl baudų skyrimo, kai parduotuvėse nepilnamečiams parduodamas alkoholis ar rūkalai. Pagal teisės aktus gresia baudos nuo 1000 iki 2000 Lt arba nuo 2000 iki 5000 Lt. Tačiau susiformavo ydinga teisminė praktika, kai traktuojama, kad bauda nelygiavertė patirtai žalai, ir ji sumažinama iki 200-800 Lt. Taip paniekinama įstatyminė norma. Tad pataisose numatyta, kad būtų laikomasi tų "žirklių" ir baudos nebūtų mažinamos", - mūsų dienraščiui sakė L. Karalius.

REKLAMA

Jis kartu su blaivybės šalininku kolega Antanu Matulu yra pateikęs ne vieną radikalią Alkoholio kontrolės įstatymo pataisą: pavyzdžiui, drausti parduoti stipriuosius alkoholinius gėrimus asmenims, neturintiems 21 metų, nuo 2014 m. alkoholį pardavinėti tik specializuotose parduotuvėse.

"Yra padėjėjai, kurie puikai išmano tą lobistinę raštvedybą, tad Seimo nariui reikia tik koordinuoti darbą, užsiimti vadyba, bendrauti su nevyriausybinėmis organizacijomis. Atotrūkis tarp Seimo ir realybės - milžiniškas. Bendrauju su verslininkais ir jie visi sako, kad dabartinė mokestinė politika veda į pražūtį, nors valdžios vyrai ir deklaruoja, kad bendrauja su verslininkais. Tik visai neaišku, su kokiais?" - svarstė parlamentaras.

L. Karalius tikino buriantis darbo grupę, kuri parengtų tvarką, pagal kurią būtų paprasčiau miestuose pasirinkti šilumos tiekėją arba jį pakeisti.

"Įstatyme parašyta, kad žmonės turi teisę tai daryti, tačiau poįstatyminiuose aktuose pridaryta tiek kliūčių, kad palaikomi yra monopolininkai. Ten kvepia korupcija. Tad mėginsime sukurti tokią bazę, kad žmonės lengvai galėtų pasirinkti šilumos tiekėją. Aišku, mane greičiausiai dėl tokios iniciatyvos "suvalgys", - prognozavo jis.

REKLAMA

Be kita ko, L. Karalius visus parlamentinei veiklai skirtus pinigus, arti 11 tūkst. litų per ketvirtį, išleidžia automobilio nuomai ir jo priežiūrai, kurui.

"Aš keičiu nuomojamus automobilius kone kas mėnesį. Esame sutarę, kad neskelbsime, kokios markės mašinomis važinėjame. Automobilius renkuosi pagal emisiją, o kai tik pasirodys Lietuvoje elektra varomi automobiliai, siūlysiu, kad jais būtų pakeistas visas valstybinių institucijų automobilių parkas. Ir pigiau bus, ir aplinkos neteršime", - svajojo Seimo narys.

Kaltino Vyriausybę

Dainininkas Ligitas Kernagis "Vakarų ekspresui" taip pat teigė pasiūlęs ne vieną įstatymo projektą.

"Tačiau visos iniciatyvos žlugdomos Vyriausybėje. Mano pataisos orientuotos į žmones, o Vyriausybėje priimtina tai, kad naudinga jai pačiai. Tad dokumentai ir nusėda stalčiuose. Asmeniškai siūliau, kad naujakuriams sodų bendrijose rengiant elektros pastotes būtų taikoma 20 proc. nuolaida. Visos pataisos dingo. Norint "prastumti" normalią pataisą reikia grupės parlamentarų, nes vienas lauke čia - ne karys", - įspūdžiais dalijosi L. Kernagis.

Jam buvo apmaudu, kad viešojoje erdvėje Seimo vadovybė ne kartą yra teigusi, jog "šoumenai" - atsitiktiniai žmonės Seime.

REKLAMA

"Taip kalbėti neetiška. O ar visi tie senbuviai - ne atsitiktiniai?.. Jie su tomis kanceliarinėmis išmokomis daug metų darė, ką norėjo. O dabar ir mes darome tai, ko nedraudžia teisės aktai. Seime - labai daug populistų, kurie trukdo dirbti. Jie prieš televizijos kameras virsta dar didesniais "šoumenais" nei mes scenoje. Pasisakymų skaičius neparodo tavo realaus darbo. Tie, kurie dirba, daro tai tyliai, ramiai, ir nelenda į kameras", - kalbėjo L. Kernagis.

"Jie ten kankinasi"

Julius VESELKA, Seimo senbuvis:

Ką manau apie parlamento "šoumenų" darbą? Ar jūs įsivaizduojate, kad aš parašyčiau tokį romaną, kaip Levas Tolstojus? O ar pastebėjote, kad niekada nepasisakau medicinos klausimais? Taip ir su jais: pramogų pasaulio atstovo prigimtis, požiūris į gyvenimą visiškai netinka darbui Seime. Jų darbą vertinu ypač blogai. Žinoma, yra tarp jų plačių pažiūrų žmonių, tačiau yra ir tokių, kurie nei parašyti, nei pakalbėti nemoka. Tokių yra ir kitose partijose, jose kai kurie žmonės net į "šoumenų" gretas nepretenduoja. Aš matau, kad dalis buvusių žvaigždžių čia, Seime, tiesiog kankinasi. Juos traukia kitur. Velniai juos varė į tą parlamentą? Kodėl tiek kvailių buvo, kurie už juos balsavo? Nežinau, gal tauta norėjo vėl pasišaipyti iš valdžios. O A. Baukutė kvailioja kaip reta. Nesistaipytų, atsisakytų mandato, padoriai pasielgtų. Žinoma, visi nori paimti kuo daugiau, bet taip kvailai atrodyti... Aš nemačiau tų "šoumenų" įstatymo leidybos, tik mygtukų spaudymą balsuojant.

REKLAMA

"Pastatėme į vietą"

Algirdas BUTKEVIČIUS, parlamentaras:

Nors nelabai smagu vertinti kolegas, tačiau išties dalis jų nė nesistengia mokytis, mano, kad čia, Seime, kaip šou versle: pasėdėsiu, pabendrausiu. Tiesa, dalis jų gilinasi į darbo specifiką, pavyzdžiui, Mantas Varaška, Dainius Budrys. O kiti liūdnai atrodo, nes po 2-3 mėnesių darbo jau reikėtų save realizuoti komitetuose, plenariniuose posėdžiuose. Gal kai kurie antraisiais metais save parodys, perlauš, supras, kad tai - atsakingas laikotarpis, jei nori likti ir įsitvirtinti politikoje. O A. Baukutės aš apskritai nesuprantu: kada ji vaidina, o kada kalba rimtai? Jie iš pradžių galvojo, kad gyvens parlamente ramiai, o kai pastatėme į vietą, turėjo suprasti, kad čia - ne šou. Ir pradėjo galvoti: kaip čia dabar elgtis? Blaškytis, ieškoti savęs, ir tai vyksta pernelyg ilgai, iki šiol.

Denisas NIKITENKA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų