„Daugiau nei 2 mln. eurų yra savivaldybės netektos pajamos, tai – galimas nuomos mokestis per metus, kurį galime surinkti. Tai nereiškia, kad visas sąrašas turėtų papulti į komercinį sąrašą ir nuomos kaina turi būti komercinė – čia yra daug pensionatų, mokyklų, kitų nevyriausybinių organizacijų, kurios nuomojasi lengvatinėmis sąlygomis – tačiau tas sąrašas privalo būti peržvelgtas“, – tv3.lt sakė G. Paluckas.
Medžiotojai, jachtklubai ir autoklubai
Vicemeras sako, kad lengvatinės sąlygos nuomai turės būti paliktos tik toms organizacijoms, kurios atitinka viešąjį interesą. Šiuo metu, pašnekovo teigimu, šio intereso neatitinka daug sąraše esančių organizacijų.
„Pavyzdžiui, medžiotojų draugija, jachtklubas. Nežinau, ką bendro tai turi su miesto gyvenimu. Sakykim, Graičiūno gatvėje yra 2000 kv. sandėlis, kuris išnuomotas asociacijai „Vyrų autoklubas“. Tai kaip tai paaiškinti? Aišku, nesiūlysi išbraukti iš lengvatinių patalpų sąrašo „Vaikų linijos“ ar pensionato, bet tokį kaip UAB „Patikimi automobiliai“... Ką mes kaip miestas su tuo turime bendro?“ – kalbėjo vicemeras.
Jis pažymėjo, kad kai kurios kultūrinės, amatų iniciatyvos taip pat turėtų nebetekti lengvatų, nes ne visos yra gyvybingos. Iš sąrašo turėtų būti išbrauktos ir partijos, nes jos ir taip gauna pagal įstatymą patalpas panaudai ir už nuomą nemoka, tačiau dar kažkaip yra įsigudrinusios gauti ir antras patalpas lengvatinėmis sąlygomis. Tokių patalpų, tikina G. Paluckas, yra daug.
Kalbant apie religines bendruomenes, pašnekovas pažymi, atsiranda atskirų niuansų:
„Yra religinių ugdymo įstaigų – Versmės gimnazija, kuri nuomojasi lengvatinėmis sąlygomis – tačiau tuos požymius ir yra apibrėžusi Nekilnojamojo turto strategija. Aš religinių bendruomenių neišskirčiau: jos savo bendruomenėse yra reikšmingos, bet Lietuva yra pasaulietinė valstybė, Vilnius yra pasaulietinis miestas ir religinio aspekto čia nėra“ – sakė jis.
Objektyvūs kriterijai
Vicemeras pažymi, kad turi būti objektyvūs kriterijai, kada taikomos lengvatos, kada ne – ir jie bus patvirtinti su nekilnojamojo turto strategija tarybos posėdžio metu.
„Reikia, kad lengvatų dalinimas nebūtų tiesiog politikų susitarimas. Jeigu organizacijos veikla neatitinka viešojo intereso, tai tegu nuomojasi komercinėmis sąlygomis. Toms organizacijos, kurios vykdo veiklą, yra svarbios miestui, joms niekas negresia, o tos, kurios gavusios vietą pagal politinius susitarimus, aišku, gali prieštarauti naujai tvarkai“, – kalbėjo G. Paluckas.
Jis pažymėjo, kad, kai balandžio 19 dieną Taryboje bus patvirtinta nekilnojamojo turto valdymo strategija, tos įmonės, kurios neatitiks viešojo intereso, maždaug po pusmečio nuomotis lengvatinėmis sąlygomis iš savivaldybės nebegalės.
„Mes apie tai šnekėjome prieš metus, kol galų gale ta nekilnojamojo turto strategija sugulė į projektą – tuo remiantis pamėginsime tuos sąrašus gerokai papurtyti. Akivaizdu, kad tiek panaudai gavę, tiek lengvatinėmis sąlygomis, tokių įmonių, įstaigų, kurios nieko bendro su viešosiomis paslaugomis neturi, yra daug“, – kalbėjo jis.
Savivaldybė – neįgali
UAB „Patikimi automobiliai“ vadovas Vismantas Baršys, kurio vadovaujama įmonė, anot G. Palucko, turėtų nebetekti lengvatinių sąlygų, kritikavo visą savivaldybės darbą.
„Klausimas, kokios tos lengvatinės sąlygos. Tokia kaina buvo nustatyta, ir mes ją mokame. Kodėl ji lengvatinė, nelabai suprantu. Savivaldybė turėtų skelbti viešą konkursą ir kas pasiūlo aukščiausią kainą, tas ir nuomojasi.
Mūsų nuomos sutartis buvo sudaryta dar prie senos valdžios. Nauja valdžia sugalvojo, kad čia lengvatinės ar nelengvatinės. Iš pradžių nuo vieno lito visiems norėjo pakelti iki vieno euro nuomos mokestį, tai dauguma verslininkų nesutiko, nes rinkos kaina irgi yra visai kita. Tai jie šneka apie nieką visai nesuprasdami ir neįsigilindami. Pažiūrėjus mūsų valdžią, per metus laiko jie nepadarė nieko gero, nieko naujo neišnuomavo ir jokių pajamų negavo. Jie nei organizuoja viešus konkursus, nei ką – tai visiškas neįgalumo pavyzdys“ ,– kalbėjo verslininkas
Ant š... krūvos
G. Palucko paskebtame sąraše nurodoma, kad dėl aikštelę Antakalnio gatvėje besinuomojančios lengvatinėmis sąlygomis įmonės, savivaldybė netenka per 32 tūkst. eurų pajamų per metus. V. Baršys nurodė, kad šie skaičiai yra nerealūs, o savivaldybės specialistai esą yra visiškai nekompetentingi.
„Kodėl ta kaina įvertinta 32 tūkst. eurų? Tai iš piršto laužta. Tegul skelbia konkursą, tegul ateina norintys dalyvauti. Senas nuomininkas turi pirmenybės teisę už didžiausią pasiūlytą kainą – tai normalūs procesai, bet jie (miesto valdžia – red.) yra visiškai neįgalūs, nes versle nieko nesupranta. Mes aikštelę analogiškai nuomojame iš privačių rankų ir mokame lygiai tą patį. Jei jie galvoja, kad sėdi ant aukso gabalo, o ne ant š... krūvos, tai patys kalti“, – nevyniojo į vatą verslininkas.
Jis pastebi, kad, sudarinėjant sutartį su savivaldybe net nebuvo tokių žodžių kaip „lengvatinės sąlygos“ – jie tiesiog išsinuomojo patalpas.
„Mes niekada apie jokią lengvatą negirdėjome ir mums jokių lengvatų nereikia. Duokite mums už rinkos kainą ir mokėsime rinkos kainą, jeigu jie mano, kad čia ne rinkos kaina. (...) Dabar su savivaldybe esame teisminiuose ginčuose dėl šio objekto. Jie dabar užsivėlė su labai daug verslininkų į teisminius ginčus – dėl to jie yra neįgalūs ir visiškai nekompetentingi“, – sakė verslininkas.