Rusų propagandos malūnai siekia klaidinti Lietuvos žmones ir kaitinti jų emocijas, o tai vėliau atbaido nuo mūsų šalies net ir rimtus investuotojus.
„Lietuva, kuri atsisakė baltarusiškos elektros, stebi sunkiausias pasekmes. Vilniečiai patyrė šoką, specialistai sako, kad tai dar ne pabaiga“, – tai ištrauka iš Baltarusijos gyventojams pateikiamų naujienų apie išaugusias šildymo sąskaitas Lietuvoje.
Lukašenkos režimą aptarnaujanti propaganda ne taip jau ir retai rimtais veidais aiškina, kad gyvenimas Lietuvoje žmonėms – tarsi pragaras:
„Įdomus sprendimas dėl ekonominės ir energetinės krizės Lietuvoje – ministrai masiškai išėjo atostogauti, kol žmonės galvoja, kaip išgyventi.“
Gąsdina, kad lietuviai sušals
Bet kur kas daugiau dėmesio Lietuva sulaukia iš Rusijos. Valstybinė Kremliui palanki žiniasklaida itin atidžiai seka, kokie sprendimai mūsų šalyje priimami dėl energetikos. Ir lygiai taip pat, kaip baltarusiai, pasakoja, kad lietuviai tuoj sušals, liks be elektros ir apskritai numirs iš bado.
„Labai dažnai Rusijos dezinformacijos mechanizmas prisiriša prie įvairių politinių, ekonominių įvykių Lietuvoje, ir kitose Baltijos šalyse, tam, kad nuo jų atsispirtų ir tada jau sukurtų, įteigtų savo dezinformacinę istoriją“, – aiškino „Mediaskopo“ atstovas Aidas Petrošius.
Lietuvoje atliktas tyrimas, kurio metu daugiau nei 3 metus stebėta, kokios naujienos apie Lietuvos energetiką pasirodo rusiškoje žiniasklaidoje. Tyrėjai užfiksavo daugiau nei 4 tūkstančius straipsnių.
„Rusijai Lietuvos energetika buvo, yra ir bus taikinys“, – teigė analitikas Marius Laurinavičius.
Elektra baigėsi. Taip pavadintas vienas iš neva analitinių tekstų, kuriame kalbama apie Baltijos šalių sprendimą atsiskirti nuo BRELL elektros žiedo.
Energiniais projektais daro spaudimą
Rusijos ilgalaikė strategija – energetiniais projektais prisijaukinti kitas valstybes. Tuomet iš jų ne tik uždirba, bet ir daro politinį spaudimą. Štai ir prieš invaziją į Ukrainą rusai sukėlė dujų kainas rinkose. Iš paskos pradėjo brangti elektra.
„Stengėsi paveikti, visų pirma, verslą, paskui paveikti visuomenę, kad ji bijotų aukštų energijos kainų, o tai jau paveiktų ir politikus, kurie galbūt nepriimtų griežtų sprendimų, smerkiant Rusijos invaziją, kuri artėjo tuo metu“, – kalbėjo ekonomistas Marius Dubnikovas.
Lietuva nuo BRELL žiedo atsijungti turi kitų metų pavasarį, taigi Rusijos įtaka mūsų šalies energetinei sistemai dar labiau sumažės. Tad dabar ir propagandistų dėmesys persikelia į mūsų žaliosios energetikos projektus.
„Jau neturėdami galios centro, jie bando neleisti susikurti kitiems galios centrams. Tai yra mūsų žaliai energetikai. Prisiminkime kiek buvo aistrų dėl jūros, vėjo – kad nestatytų, nedarytų, nes neapsimokės ir taip toliau. Prisiminkime paskutinius atvejus su Darbėnais ir vandenilio gamykla, ir mes tą gamyklą, greičiausiai jau praradome“, – sakė M. Dubnikovas.
Projektams priešinasi gyventojai
2013-aisiais amerikiečiams Lietuvoje norėjus žvalgytis skalūnų dujų, kilo didžiulis žmonių pasipriešinimas. Surengtas ne vienas protestas, kalbėta, kad Lietuvos vandenys bus užteršti. Žmones kurstė ne vienas prorusiškai nusiteikęs veikėjas. Galiausiai amerikiečiai iš Lietuvos pasitraukė.
Dabar, panašu, kad pasitraukė danai su planais statyti vandenilio ir metanolio gamyklą – būtų investavę 400 milijonų eurų, sukūrę daug darbo vietų. Bet tam taip pat pasipriešino gyventojai.
„Kalbant apie metanolio gamyklą, tai yra medžio spiritas. Paprastas medžio spiritas. Teko lankytis Danijoje, tokioje gamykloje statomoje. Už 200 metrų stovi sodybos, žmonėms nė į galvą neateina, kad kažkas gali ten sprogti. Kas medžio spirite gali sprogti?“ – klausė energetikos ministras Dainius Kreivys.
Išgirdus planus statyti amunicijos gamyklą pašonėje, emocijos ir baimė apėmė ir Baisogalos gyventojus. Ekspertai sako, kad žmonės gali pykti ir natūraliai, nepaveikti propagandos. Bet propagandistai ieškos būdų pasiekti tokius žmones ir stengsis pakurstyti jų baimes, pridėdami ir sąmokslo teorijų puokštę.
„Kiek žinome, ypatingai atsinaujinanti energetika yra labai priešiška Rusijos atžvilgiu, nes iš vienos pusės mes tampame savarankiški, o iš kitos pusės, mes naudojame energiją, kuri yra priešinga iškastiniam kurui, kas yra priešinga Rusijos interesams“, – sakė D. Kreivys.
Ir kol priešiška pusė dirba, mūsų politikai ir institucijos miega – dažnai net nebando važiuoti pas žmones ir su jais kalbėtis.
„Deja, nepaisant to, kad mes įsivaizduojame, jog viską suprantame apie Rusijos veikimo būdus, mes jų nesuprantame – teigė M. Laurinavičius.
Europai atsisakius rusiškų dujų, rusų propaganda taip pat gąsdino, kad europiečiai žiemą sušals.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.