VU TSPMI dėstytojas TV3 žinių „Dienos komentare“ teigė, kad tokį sprendimą turi priimti šilumą tiekianti įmonė įsivertinusi visas rizikas.
Kodėl šildymo kainos taip smarkiai kirto per kišenę būtent Vilniaus gyventojams, kurių sąskaitos išaugo ir trigubai?
Šildymas visame pasaulyje yra smarkiai brangesnis, kadangi smarkiai pakilo bazinių energetinių išteklių kainos. Šiuo atveju skirtumas tarp skirtingų miestų priklauso nuo to, kokiu būdu šildosi skirtingi miestai.
Tai yra – kokį kurą naudoja, ar naudoja biokurą, ar naudoja dujas. Nuo to ir skiriasi kainos. Tai, sakykime, jei Vilnius daugiau naudoja gamtinių dujų, o gamtinių dujų kaina labai pakilo, tai atitinkamai Vilniaus gyventojams šildymas yra brangesnis.
Vilnius, kaip ir kiti miestai, turėjo galimybę pereiti prie biokuro, naudoti mažiau gamtinių dujų, bet buvo apsiribota dideliu kiekiu gamtinių dujų. Ar tai nėra susiję su suskystintų gamtinių dujų terminalu, kuris kažkaip turėtų atsipirkti. Gal buvo pagalvota, kad už tai sumoka viliečiai?
Gali kelti visokių versijų, bet šiuo atveju mano komentaras būtų toks, kad iš tikrųjų tai priklauso nuo savivaldybės, bet visų pirma bendrovės gebėjimo suvaldyti rizikas ir pasirinkti tinkamą įvairių kurų mišinį.
Mes bėgdami nuo vilko, galime užbėgti ant meškos, nes ne paslaptis, kad tie, kas kurena biokuru, o biokuro Lietuvoje šiek tiek trūksta, todėl jo nemažai buvo importuojama iš Baltarusijos, o kai mūsų įtampos dabar su Lukašenkos režimu padidėjo, tai tas tiekimas irgi gali nutrūkti.
Visada lazda turi du galus, todėl reikėtų vertinti visas rizikas – tiek gamtinių dujų tiekimo ir kainos šokinėjimą, tiek biokuro nepertraukiamo tiekimo ir kainos suvaldymo. Čia yra pačios įmonės gero balanso suradimo klausimas.
Visą pokalbį žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.