Gydytojas teigė, kad korupcijos tema jam jau „įgrisusi iki gyvo kaulo“, tačiau vėl garsiai prabilti privertė tiek įvykis, su kuriuo teko pačiam susidurti prieš kelias savaites, tiek praėjusią savaitę viešumoje pasirodžiusi informacija apie medikų kyšininkavimą.
„Visa tai parodo, kad tema vis dar yra aktuali“, – pažymėjo jis ir pasidalino šviežiai nutikusia istorija.
Pajuto pažeminimą
„Penktadienis, budėjimo pabaiga, GMP atveža pacientą, kuriam staiga pasidarė silpna. Tyrimai rodo beprasidedančią ligą, situacija tokia, kad žmogus galėtų grįžti į namus ar globos įstaigą, vartoti geriamus antibiotikus, tačiau jis yra vyresnio amžiaus, turi gretutinių ligų, dėl to yra tam tikra pablogėjimo rizika. Paciento priežiūros procese dalyvauja artimieji, kurių vienas yra gydytojas.
Jie, aišku, labiau linkę, kad pacientą paguldytume, nes dabar jis yra prižiūrimas socialinėje įstaigoje, o visai neseniai buvo ligoninėje dėl sunkios neaiškios infekcijos. Vietų skyriuje turime, tad priimu sprendimą pacientą guldyti, kad visiems būtų ramiau prieš savaitgalį. Einu gydytojų posto link pildyti dokumentų, kai pajuntu, kad kažkas greitu žingsniu prieina man iš nugaros ir kiša ranką į pižamos kišenę“, – neseniai nutikusiu įvykiu dalinosi M. Gedminas.
Pažymėdamas, kad nuoširdžiai atsiprašo dėl savo grubios reakcijos žmogaus, kuris galimai žiūrės šį vaizdo įrašą, gydytojas sakė sunkiai galėjęs pasielgti kitaip, mat pasijuto stipriai įžeistas.
„Tiesiog pasijutau pažemintas, lyg kažkas galvotų, kad sprendimą guldyti artimą žmogų iš manęs galima nusipirkti. Norėjau akivaizdžiai parodyti, kad tokių poelgių netoleruoju, buvau įkliuvęs į emocinį atsaką, tačiau man po to pačiam tapo nemalonu dėl tokios grubios reakcijos, kuri nelabai dera gydytojui.
Bet nežinau, kas yra tiesa – tas žmogus juk darė grubų nusikaltimą. Tada aš išsibalansavau ir nebenorėjau daugiau žiūrėti tiems žmonėms į akis. Gerai, kad buvo budėjimo pabaiga ir atėjo mano pamaina“, – pasakojo ligoninės vadovas.
Padugnė arba kvailys su baltu chalatu
Nenustodamas galvoti apie šį nutikimą M. Gedminas negalėjo suvokti, kaip „taip ilgai nesugebama atsikratyti korupcijos medicinoje vėžio“.
„Mane patį šokiravo visai neseniai SAM patvirtinta šakinė antikorupcinė programa 3 metams į priekį. Atsiprašau už savo būdą, nes tai gal vėl kažką įžeis, bet tikrai manau, kad ta programa yra visiškas absurdas. Tikslai tikrai ambicingi – gyventojų požiūrį į gydymo įstaigas kaip labiausiai korumpuotas institucijas mažinti po procentą per metus.
„Jei tu reikalauji pinigų už tai, ką tau priklauso padaryti pacientui, elgiesi kaip padugnė, nes tai tiesiog nesiderina su baltu chalatu.“
Jei dabar yra 45 proc., tai tokiais tempais, atrodo, ir man baigus karjerą mes vis dar turėtume ką veikti kovojant su korupcija. Tame plane yra kalbama apie susitikimus, diskusijas, vertybes, mokymus ir panašiai. Sutinku, kad visi šie dalykai yra reikalingi, bet tik po to, kai esame palietę pačią esmę – medikas negali imti neoficialių pamokų ar brangių dovanų už sveikatos paslaugas ir taškas“, – griežtą poziciją išsakė įstaigos vadovas.
Pasak jo, daugiau diskusijų šioje vietoje neturi būti, toks turi būti skaidrumo programos pamatinis akmuo. „O dabar tiesiog yra „badoma aplink krūmą“– suvaržoma gydytojų diskrecija patiems užregistruoti pacientą pakartotinei konsultacijai ir daroma daug panašių dalykų, o esminė problema lieka neišsprendžiama“, – kalbėjo jis.
M. Gedmino teigimu, jei reikia kažkokių deklaracijų ar diskusijų, jos turi prasidėti štai nuo tokių teiginių.
„Jei tu reikalauji pinigų už tai, ką tau priklauso padaryti pacientui, elgiesi kaip padugnė, nes tai tiesiog nesiderina su baltu chalatu. Jei tu priimi padėkas pinigais, elgiesi kaip kvailys, nes neproporcingai rizikuoji baudžiamuoju procesu ir savo licencija. Tarp šių dviejų išraiškų yra esminis skirtumas, bet jie abu yra netoleruojami“, – žodžių į vatą nevyniojo gydytojas.
Problema iš esmės nesprendžiama
Jis teigė labiausiai pasigendantis gydymo įstaigų vadovų atsakomybės ir lyderystės, mat būtent šie žmonės ir formuoja aplinką, kurioje korupcija gali ar negali pasireikšti.
„Man pačiam tapus įstaigos vadovu buvo labai keista, kad skaidrios įstaigos vardas, už kurį, beje, priklauso dalis atlyginimo, yra skiriamas už dokumentas ir tvarkas, kurios yra iškabinamos ant sienų arba duodamos pasirašyti. Bet tai juk nieko nereiškia. Mes apie korupciją Joniškio ligoninėje tiesiai šviesiai pradėjome kalbėti tik po to, kai per vadybinius sprendimus atradome resursų gydytojams kelti atlyginimus.
Mano matymu, jei dabartinėmis sąlygomis viešajame sektoriuje gydytojas už dieninio darbo etatą negauna 3 ar bent mažiausiai 2,5 tūkst. eurų į rankas, tai tos įstaigos administracija netiesiogiai nurodo, kad toleruoja kyšininkavimą, nes mokėti mažiau specialistui, kuris prasimoko 11 metų, turi 10 metų patirties ir panašiai, tiesiog yra nelogiška, visi kiti sektoriai išgraibys tuos žmones“, – kalbėjo Joniškio ligoninės vadovas.
Jo aiškinimu, tokia situacija susiklosčiusi, „nes turėti pigius specialistus labai apsimoka, kai vadovybė nori pralobti per neskaidrius viešuosius pirkimus ar kai nori sau leisti patinginiauti būdamas vadovu medikų darbo užmokesčio sąskaita išpūsti administracinį aparatą.“
„Buvau visiškai apstulbęs, kai netiesiogiai sužinojau, kad vienai medikei darbinantis į didmiesčio ligoninę vadovas pasakė: „Alga – 1400 eurų rankas, o kitką – juk susirinksi“. Tarp medikų būdavo vieša paslaptis, atsiprašau už barbarizmą, paniatkės, vyraudavo anksčiau, bet dabar, 2023 metais?
Pačioje ministerijos programoje matysite, kad nėra nė žodžio apie darbo užmokesčio ir darbo krūvio standartus, kurie garantuotų skaidrų ir kokybišką darbą. Atrodo, juk nesame pakankamai subrendę ir bijome pažiūrėti į akis esminėms korupcijos priežastims ir jas spręsti, o prisidengiame visokiomis popierinėmis deklaracijomis.“
Kyšiai, padėkos, vokeliai – nusikaltimas
Gydytojo aiškinimu, korupcijos nepavyks neišspręsi lipdukais ar deklaracijomis, nes tai – visą sistemą persmelkęs ir apraizgęs fenomenas, iš kurio reikia sąmoningai išaugti.
„Pripažinkime, kad buvo laikai, kai ėmė visi, tokia buvo kultūra, tačiau dabar situacija turi keistis. Ir čia yra kita medalio pusė, dar nuo mano studijų laikų kabiname lipdukus „Geriausia dovana – šypsena“, buvo judėjimas „Būk pokytis“, valstybė kalba apie skaidrumą ir kelia jo standartus, tačiau papildomai į mediciną neinvestuoja ir nenustato darbo užmokesčio ir darbo krūvio standarto, su kuriais būtų galima kelti ir atitinkamus reikalavimus“, – skaudžią realybę komentavo M. Gedminas.
Jis konstatavo pastaruoju metu matantis akivaizdžią viešojo medicinos sektoriaus griūtį, mat vyksta didžiulė specialistų migracija į privatų sektorių.
„Manau, korupcija ir požiūris į ją yra viena iš esminių to priežasčių, nes privatus sektorius skaidriai moka didesnius atlyginimus. Tačiau yra sričių, kurios liks viešajame sektoriuje – reanimacija, akušerija, skubi pagalba, ekstrinė chirurgija ir panašiai. Tai kaip mes įsivaizduojame darbą tose srityse, kur negali palaukti, kai ten tiesiog nebeliks specialistų?
Jei mes deklaruojame skaidrumą, rūpinkimės jo konkrečiu įdiegimu, o ne tik pigiomis pakazūchomis. Nes praėjusios savaitės situacija aiškiai parodė, kaip stipriai yra rizikuojama pagal senus elgesio modelius. Ir tai galioja ne tik medikams, bet ir, gerbiami pacientai, gerbiami žmonės, kyšiai, padėkos, vokeliai – čia yra nusikaltimas, kurį turime išrauti su šaknimis, kad galėtume pagaliau kurti stiprią ir efektyvią sveikatos sistemą“, – ragino atsitokėti M. Gedminas.