Jau seniai politikai kalba apie tai, kad mūsų visuomenė yra veikiama Rusiškos propagandos srauto. Konservatorius Kęstutis Masiulis net siūlo drausti Kremliaus propagandą vykdančius žiniasklaidos kanalus Lietuvoje. Šią savaitę ES ambasadorius Vygaudas Ušackas prisipažino buvęs šokiruotas, kaip dienraštis „Moscow Today" iškraipė jo susitikimo su verslininkais turinį.
Vilniaus universiteto dėstytojas, buvęs „Amerikos balso“ žurnalistas Romas Sakadolskis „Žinių radijo" laidoje „Dienos klausimas“ teigė, kad draudimai yra trumpalaikė priemonė, kuri neduoda ilgalaikės naudos.
Viena iš taktikos priemonių - uždarai erdvę ir toje uždaroje erdvėje darai, ką nori daryti. O paskui paskelbi pasauliui, ką tu padarei. Taip įvyko Kryme ( referendumo metu - red.), kur nebuvo įleisti tarptautiniai stebėtojai. Aišku, ten buvo Vakarų žurnalistai ir nemažas jų būrys, kurie negalėjo užfiksuoti, kad rusakalbiai būtų kažkaip ukrainiečių skriaudžiami. Jų veikla taip pat buvo apribota.
Dabartinė ir sovietinė propagandos. Ar jos skiriasi?
Sunku pasakyti, ar skiriasi. Anksčiau buvo kiti lozungai - žmonijos darbininkai vienykitės (visų šalių proletarai - vienykitės - red.), klasių kova pabrėžiama ir pan. Dabar grįžtama prie to, prie ko Rusija labiau pripratusi - visi rusakalbiai yra rusai, visi, kurie Rusijai palankūs, yra mūsų. Toks požiūris, kurį galima vadinti šovinistiniu ar fašistiniu. Jis iš tikrųjų toks ir yra. Rusijoje reikia palaikyti tam tikrą požiūrį į likusį pasaulį, apie tai reikia kalbėti iš apkasų. Rusija visą laiką turi būti puolama. Jeigu ji nėra puolama, šitai reikia išsigalvoti. Man labiausiai gaila paprastų rusų. Žmonėms pateikiama tik tam tikra informacija ir tam tikru kampu. Visos suvalstybintos ar Kremliui palankios masinės informacijos priemonės pučia į tą pačią dūdą. Galima įsivaizduoti, kokiame informacijos bade jis gyvena. Todėl nestebina, kad tiek žmonių palaiko V. Putiną. Kad autokratinėje valstybėje dauguma palaiko autokratą nieko nuostabaus. Kalintis žmogus ne ką galėtų pasakyti apie tai, kas vyksta laisvėje...
Yra dalis politikų, kurie sako, kad reikia riboti ar drausti tiesioginę propagandą skleidžiančius kanalus.
Mano požiūris būtų kitoks. Aš nesiūlau drausti. Man atrodo, kad draudimai yra trumpalaikė priemonė, kuri neduoda ilgalaikės naudos. Yra kitų pasirinkimų, tik jie žymiai sunkesni. Kai pradedame drausti, įsijungia visai kiti dalykai. Mes neturėtume elgtis taip, kaip elgiasi Putino Rusija. Arba, tiksliau pasakius, kaip Putinas Rusijoje. Vienas kelių - kurti laidas, kuriose būtų atremiama propaganda.Uždraust labai lengva. Uždraudei - pasibaigė. Ir daug geriau jaučiamės.
Ar nereaguojame į tą propagandą isteriškai ir infantiliškai ?
Man atrodo, kad mes ją sureikšminam. Ir kartais pernelyg sureikšminam. Didžioji dalis visuomenės juk turi sveiko proto. Jei girdi propagandą, argi negali to atskirti? Lietuvos žmonės ne avelės, kurias galima vedžioti už nosies ten, kur nori. Jeigu kas abejoja, prisiminkime Sąjūdį ir tai, ką mes sugebėjome padaryti per tokį trumpą laiką. Mūsų visuomenė pakankamai sąmoninga. Ar yra žmonių, kurie patikės propaganda? Visada bus tokių žmonių. Kiekvienoje visuomenėje jų yra“, - sakė R. Sakadolskis.
Parengė R. Pranckūnas