Seimo pirmininko Arūno Valinsko kėdei drebant, buvusiems jo bendražygiams mėginant iš partnerių išsireikalauti daugiau įtakos ir portfelių, premjeras Andrius Kubilius į klausimus apie koalicijos tvarumą atsakinėja kaip iš vadovėlio. Grėsmės prarasti aritmetinę daugumą Seime valdančiosios koalicijos pirmininkas kol kas sau leidžia oficialiai nematyti.
Pragmatiškas atlaidumas
Jei iš valdančiųjų gretų pasitrauktų „ąžuolais“ nepanorę tapti Tautos prisikėlimo partijos (TPP) nariai, koalicija atsidurtų ties ta riba, kur balsavimus dėl biudžeto ar įvairių galimų interpeliacijų gali sugriūti. Koalicija beturėtų teorinį 71 balsuotoją iš 141, o žinant ir kitų koalicijos partnerių, ypač Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) atstovų „patikimumą“ tampa sunku prognozuoti situaciją. Bent jau ypatingos skubos tvarka ir be didesnės atodairos į opozicijos reikalavimus gali nebepavykti dirbti.
Atvirai pereiti į A. Valinsko priešininkų pusę premjerui taip pat nesinori, nes naujo parlamento vadovo rinkimai reikš naujas portfelių bei įtakos dalybas. Dabartinė padėtis, kai parlamento vadovas ir vienos iš koalicinių frakcijų lyderis yra visiškai priklausomas nuo partnerių malonės, premjerą menkina labiau, nei naujų susitarimų paieškos, kurios gali baigtis nežinia kuo.
„Pats Arūnas Valinskas turi vertinti situaciją, kaip ji klostosi, publikacijas, Prezidentės poziciją, visuomenės nuomonę. Visiškai akivaizdu, kad jeigu niekas nepasikeis ir jeigu nepasikeis paties Arūno Valinsko pozicija, tai rugsėjo mėnesį šis klausimas bus svarstomas Seime", - antradienį po tris valandas užtrukusio Seimo Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos posėdžio sakė A. Kubilius.
Tad Seimo pirmininkui A. Kubilius išlieka krikščioniškai atlaidus bei žada atsižvelgti į tai, kad Valstybės saugumo departamentas ir prokurorai patvirtino neturį medžiagos apie nusikalstamą Seimo pirmininko veiklą.
Dorybės priesakus prisimenant
Anksčiau Seimo pirmininkai virsdavo formaliai užkliuvę už Seimo kanceliarijos šunų, tikrai ar tariamai vežiotų prestižinėse bagažinėse, arba ne toje vietoje žemės sklype įkalę kuolelius. Dar labiau pražilusios galvos, kuo toliau sprunkantys bendražygiai, pralošti Seimo rinkimai, o galiausiai – politikos užribis. Toks likimas ištiko Artūrą Paulauską ir Viktorą Muntianą.
Dabartinis premjeras, kuomet buvo opozicijoje, mėgo moralumo ir atsakomybės retoriką, kurią šiandien jam primena A. Valinsko galvos reikalaujantieji.
„Asmeninės atsakomybės klausimas politikui, o juo labiau institucijos vadovui, yra svarbiausias", - A. Paulauską kitados mokė opozicijos lyderio vaidmenį atlikęs Andrius Kubilius.
„Seimui reikia tikro Seimo vadovo. Kai Seimas neturi už savo darbą atsakomybę jaučiančio vadovo, ir prasideda piktnaudžiavimai kanceliarijoje", - sakė jis.
Tuomet A.Kubilius manė, kad A.Paulauskas neturėtų išvengti atsakomybės už parlamente kilusį skandalą, esą „numušusį" ir taip neaukštus parlamento reitingus.
Opozicijoje buvęs konservatorių lyderis tuomet labai rūpinosi parlamento prestižu. „Seimo kanceliarijoje piktnaudžiaujama tarnybine padėtimi, tai sukėlė didelį skandalą, Seimo autoritetas ir taip nelabai didelis. Mes keliame klausimą, ar Seimo pirmininkas tinkamai vykdo savo pareigas, tinkamai vadovauja Seimo darbui, ar mes galime pasitikėti tokiu vadovavimu, kokį pastaruosius šešis metus matėme", - tąsyk sakė jis.
Moralinis autoritetas
Dalia Grybauskaitė taip pat ne pirma prezidentė, kuriai atrodė, kad jai užtenka tik pasakyti ir viskas susiklostys būtent taip, kaip ji nori.
Kažkada prezidentas Valdas Adamkus paskelbė, jog jo pasitikėjimą yra praradęs Vilniaus meras Artūras Zuokas turės atsistatydinti. Tiesa, Abonento titulą iki šiol nešiojantis politikas tuomet atsistatydinimo išvengė ir visiems parodė, kad šalies vadovas, kišdamasis į Konstitucijos jam nepriskirtas sritis bei žongliruodamas tik moraliniu autoritetu, laimi toli gražu ne visada.
„Aš manau, kad jis neišvengiamai turės atsistatydinti", - tuomet sakė A.Kubilius, pažymėjęs, jog tokio A.Zuoko sprendimo tikisi „per kelias artimiausias savaites". Maža to, dabartinis premjeras tuomet prašė V. Adamkaus panaudoti savo moralinį autoritetą.
„Tikiuosi, kad šioje retoriškoje sumaištyje Prezidentas sugebės pasakyti svarų žodį, kuris gal pagreitins kai kuriuos procesus ir kai kurie politiniai dalykai galbūt išsispręs nelaukiant ilgų tyrinėjimų įvairiose komisijose. Tikrai norėčiau matyti Prezidentą, kurio pagrindinė funkcija Lietuvoje yra ne konstituciniai įgaliojimai, o moralinis autoritetas. Norėčiau, kad šioje situacijoje Prezidentas panaudotų moralinį autoritetą visa galia,“ – maldavo tuomet dabartinis ministras pirmininkas.
A.Kubilius, kaip dera prisiminti, pagyrė nutarusį atsistatydinti iš Seimo Pirmininko pareigų Viktorą Muntianą. „Galima netgi pasveikinti Seimo Pirmininką, kad jis tokioje situacijoje ilgai nedvejojo ir pasielgė pakankamai ryžtingai, nelaukdamas, kaip jau darosi įprasta, kokių nors galutinių teisinių išvadų", - galima cituoti TS-LKD lyderį.
Šiandien apie aukštus moralės standartus kalba opozicinės frakcijos ir kalba labai panašiais žodžiais.