Žaibai ir vėjai praėjusią savaitę leido mums visiems pamatyti, ką reiškia gyventi tropikų klimato juostoje. Tvyrant didžiulei drėgmei ir karščiui šalį purtė audros, škvalai, kasdien iš dangaus krito net ir teniso kamuoliukų dydžio ledo gabalai, Šakių rajone užfiksuotas net viesulas.
Tačiau kol vieni džiaugėsi galėdami savo mobiliaisiais telefonais užfiksuoti įspūdingus gamtos rengiamus spektaklius, kiti susiėmę už galvų bandė nuspėti, kiek žalos tokie reiškiniai jiems atneš.
Štai ūkininkui iš Vilkaviškio rajono, valdančiam 300 hektarų, praėjusios savaitės audros, jei ne draudimas, būtų kainavusios tūkstančius eurų.
„Iš sekmadienio į pirmadienį buvo vėtra labai didelė ir lietus, ir vėjas. Naktį čia buvo labai vėlai, ryte atėjom, tai buvo kraupus vaizdas. Dabar jau biskį pakilę tie kviečiai. Bet lietus ir vėjas…“, – kalbėjo ūkininkas Rimantas Mačiulis.
Stichija išguldė net 70-ies hektarų plote augančius kviečius. Jie maisto gamybai jau nebetinkami, tik pašarui. Ūkininkas sako, kad labai jaudinasi, jog kviečiai gali dar smarkiau nukentėti dėl šią savaitę prognozuojamų audrų.
„Be abejo, jaudinamės. Kur čia viskas… Iš to gyvenam… Viskas mūsų. Be abejo, o Jėzus, čia nė šnekos nėra. Investicijos daug sudėta. Planuoji, darai, gamta savo padaro“, – atviravo R. Mačiulis.
Draudikai sako, kad praėjusios savaitės žalos padariniai – išskirtiniai. Smarkiai kentėjo ne tik žmonių turtas, tačiau ir automobiliai.
Gyventojų patirtiems nuostoliams atlyginti Lietuvos draudimas išmokės 500 tūkstančių eurų, „Gjensidige" – 340 tūkstančių eurų, „Ergo Lietuva" – 75 tūkstančius eurų. Tačiau esą kai kurių audros padarytų nuostolių išties buvo galima išvengti. Štai, kad ir liūties metu ar po jos nesielgiant kelyje, kaip kad šis vairuotojas.
„Audros metu ar iš karto po jos jokiu būdu nerekomenduotumėm važiuoti per balą, nes vairuotojai dažniausiai negali įvertinti jos gylio, na, arba jei jau ryžtasi tai daryti, jokiu būdu važiuojant per balą nereikėtų keisti greičio ir sustoti, nes tokiu atveju gali būti užpiltas variklis ir ištikti hidro smūgis“, – komentavo „Gjensidige" žalų departamento vadovė Viktorija Katilienė.
Panašu, kad ir šią savaitę nestigs nei sunkiai pravažiuojamų balų, nei šilumos. Sinoptikai sako, kad jau trečiadienį į šalį atkeliauja karštis ir drėgmė, temperatūra kils iki 25-30 laipsnių, o su ja kartu ir liūčių bei krušos tikimybė.
„Dar rytoj bus tokia iš vėsesnių dienų – 20-25 laipsniai, o jau nuo trečiadienio temperatūra kils nuo 24-29 ir 25-30 laipsnių. Tikimės vėl perkūnijų, kai kur vėl gali pabirti kruša, kilti škvalas su stipresniais vėjo gūsiais, tai tikrai šitų visų reiškinių tikimybė išlieka, bet ne tokia didelė kaip praėjusią savaitę“, – sako sinoptikas Tadas Kantautas.
Klimatologai sako, kad dramatiškos orų permainos vis dažniau fiksuojamos visame pasaulyje. Iš to esą galima spręsti, kad klimato kaitos procesai tampa vis greitesni ir drastiškesni.
„Karštos oro masės įsiveržia vis anksčiau. Tiek laike, tiek teritorijoje. Na, sakykim, jeigu pažvelgtumėm ne į Lietuvą, o šiek tiek aplinkui, tai šiaurės Vakarų Rusijoje tuo metu už poliarinio rato buvo virš plius 30 fiksuota. 20 laipsnių aukščiau negu turėtų būti“, – pastebi klimatologas Donatas Valiūkas.
Sinoptikai prognozuoja, kad karščiai iš šalies nesitrauks iki pat savaitės galo.