„Prezidento nuomone, šis įstatymas yra skylėtas žmogaus teisių požiūriu, bet kur kas būtų pavojingiau, jeigu turėtume skylėtą politiką nelegalios migracijos atžvilgiu.
Toks įstatymas yra geriau, negu neturėti jokio reglamentavimo šios migracijos krizės akivaizdoje. Vetuojant tokį įstatymą, atsirastų rizika, jog Seimas, nesusirinkęs į posėdį, sudarytų prielaidas tam, kad teisinis vakuumas užsitęstų iki rudens.
O tai, be visų kitų problemų, sukurtų labai negerus signalus toms valstybėms, iš kurių atvyksta migrantai“, – sakė prezidento vyriausiasis patarėjas Povilas Mačiulis.
P. Mačiulio teigimu, prezidentas, prieš priimdamas sprendimą, tarėsi su skirtingų sričių ekspertais, politikais.
„Tačiau [prezidentas] ragina valdančiąją daugumą kaip įmanoma greičiau taisyti šį įstatymą“, – sakė P. Mačiulis.
Antradienį įvyko Prezidento pasitarimas su Seimo Pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen, vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku Laurynu Kasčiūnu, Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro vadovu Vytautu Valentinavičiumi. Seimo ir Vyriausybės atstovai Prezidentui įsipareigojo artimiausioje Seimo sesijoje įstatymą tobulinti.
Primename, kad G. Nausėda trečiadienį pasirašė praėjusią savaitę Seimo ypatingos skubos tvarka priimtą Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimo įstatymą. Kartu šalies vadovas pažymi, kad prieglobsčio prašytojų teisės neturi būti ribojamos labiau, nei tai būtina, ir atkreipia Seimo dėmesį, kad šio įstatymo trūkumai turi būti ištaisyti artimiausiu metu.
„Seimo skubos tvarka priimtas įstatymas yra „skylėtas“ žmogaus teisių prasme. Tačiau šiuo metu didesnis pavojus būtų turėti „skylėtą“ politiką nelegalios migracijos atžvilgiu.
Šiuo metu geriau turėti tokį įstatymą, nei neturėti jokio reguliavimo, numatančio priemones ekstremaliai situacijai Lietuvos pasienyje su Baltarusija suvaldyti. Tai siųstų visiškai nepriimtiną signalą migracijos kilmės šalims“, – išplatintame pranešime spaudai cituojamas G. Nausėda.
Šalies vadovas primena, kad migrantų antplūdžio stabdymo kompleksinės priemonės, apimančios fizinės sienos apsaugos stiprinimą, nelegalių migrantų buvimo Lietuvoje sąlygas, buvo suderintos Valstybės gynimo tarybos posėdyje.
Prezidento nuomone, šiuo metu, esant ekstremaliai situacijai dėl masiško užsieniečių antplūdžio, gali būti imamasi tam tikrų priemonių, ribojant šių asmenų teises ir laisves, tačiau šie ribojimai turi būti proporcingi siekiamam tikslui ir pagrįsti. Jie negali būti nustatomi visam laikui, o prieglobsčio prašytojų teisės neturi būti ribojamos labiau, nei tai būtina.
Daugiausia abejonių šalies vadovui kelia tai, kad privalomai ikiteismine tvarka užsieniečio skundą išnagrinėjusio Migracijos departamento sprendimas yra vykdomas iš karto, tokiu būdu pažeidžiamas prieglobsčio prašytojo negrąžinimo principas, t. y. kad asmuo negali būti grąžintas į jo kilmės ar trečiąją šalį, neįsitikinus jo saugumu.
Taip pat visam laikui iš prieglobsčio prašytojų atimta teisė skųsti pirmosios instancijos teismo sprendimus apeliacine tvarka, nepaisant to, kad Lietuvos Respublikos Konstitucija neleidžia įtvirtinti tokio teisinio reguliavimo, kuris paneigtų galimybę peržiūrėti pirmosios instancijos teismo sprendimus ir ištaisyti galimas teismo klaidas.