Šią šalies vadovės poziciją antradienį žurnalistams perdavė Prezidentės vyriausioji patarėja teisės klausimais Rasa Svetikaitė, po prezidentės susitikimo su Generaliniu prokuroru Dariumi Valiu bei apygardų prokuratūrų vadovais.
„Vilniaus apygardoje sprendimo ikiteisminiame tyrime žmogus turi laukti vidutiniškai 7 mėnesius - tai yra ilgiausiai visoje Lietuvoje. Šioje prokuratūroje labiausiai trūksta pastangų keisti padėtį. Panevėžio apygardos prokuratūroje dėl sunkiausių korupcinių nusikaltimų yra išteisinama net 45 proc. asmenų, ir tai rodo, kad žmonės dažnai persekiojami nepagrįstai“, - sakė prezidentės patarėja.
Anot R.Svetikaitės, prezidentė taip pat atkreipė dėmesį, kad prokurorai baudžiamojo proceso priemonėmis turi „ginti valstybę nuo priešiškų jėgų bei nedelsiant reaguoti į raginimus pažeisti Lietuvos suverenitetą, į antikonstitucinių grupių veikimą“.
D.Grybauskaitė susitikime taip pat akcentavo, jog prokuratūrai trūksta jaunų bei kvalifikuotų specialistų - prezidentės teigimu, pastaruosius ketverius metus į darbą esą nebuvo priimtas nė vienas naujas prokuroras, kvalifikacijos kėlimas nėra privalomas, o prokurorų tarnybos vertinimas tapo formalumu. Tad prokuratūra esą „privalo atsinaujinti, atsikratyti sistemos uždarumo ir sąstingio“.
„Tikrąją institucijos reputaciją prokuratūros vadovai gali susigrąžinti ne grumdamiesi dėl nepriklausomumo ir privilegijų, o sutelkdami dėmesį į žmogaus teisių ir viešojo intereso gynimą. Prokurorai turi baudžiamojo proceso priemonėmis ginti valstybę nuo priešiškų jėgų, nedelsdami reaguoti į raginimus pažeisti Lietuvos suverenitetą, į antikonstitucinių grupių veikimą“, - sakė R.Svetikaitė.
Tuo metu D.Valys žurnalistams tvirtino, kad prokuratūra pastaruoju metu kaip tik atsinaujina jaunais specialistais.
„Tikrai nepasakyčiau, kad nenori. Nes per pastaruosius metus priėmėme per 60 teisininkų ir tai yra perspektyvūs, gabūs jauni Vilniaus ir kitų universitetų absolventai“, - sakė jis.
Generalinis prokuroras pripažino, kad prezidentės kritika dėl kai kurių apygardų prokuratūrų darbo yra pagrįsta.
„Vilnius yra išskirtinis, bet, manau, ne tiek, kad pateisintų tokią ilgą tyrimo trukmę, kuri, kaip minėta, siekai apie septynis mėnesius (...). Su apygardos vyriausiuoju prokuroru yra nuolat kalbama, nuolat vyksta kolegijos posėdžiai, aiškinamasi, kokios priežastys, dėl ko užsitęsia ikiteisminiai tyrimai: ar tai psichologinės priežastys, ar panašiai“, - sakė jis.
Jis taip pat nurodė, kad beveik pusėje Panevėžio apygardos prokuratūros tirtų bylų išteisinamieji nuosprendžiai paskelbti švelnėjant Aukščiausiojo teismo praktikai dėl korupcinių veikų vertinimo. D.Valys taip pat tikino, kad situacijų, kai pareigūnai išteisinami dėl įrodymų stokos, „yra mažai“.
„Keitėsi, švelnėjo Aukščiausio teismo praktika ir tos bylos, kurios sprendžiamos šiais metais teismuose ir priimami išteisinamieji nuosprendžiai, perduotos prieš keletą metų į teismą, tikriausiai, neatsižvelgiant į švelnėjančią teismo praktiką“, - sakė jis.
Generalinis prokuroras sutiko, kad turėtų būti skaidriau vykdomos prokurorų atrankos procedūros - šiuo metu, anot jo, kaip tik rengiami nauji atrankos nuostatai, tobulinama ir prokurorų vertinimo sistema.
Jis taip pat tikino, jog yra siekiama, kad prokurorai būtų atviresni „ir nesigintų fraze, kad vyksta ikiteisminis tyrimas ir duomenys neskelbiami“.
„Bet reikia suprasti, kad prokurorai yra žmonės: buvo atliekamas psichologinis tyrimas, kuris parodė, kad vienas didžiausių stresų būtent ir yra bendravimas“, - nurodė D.Valys.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.