Prekybos žmonėmis mastai Lietuvoje mažėja, keičiasi ir šių nusikaltimų pobūdis - fizinę prievartą prekiaujant žmonėmis keičia psichologinė.
Tai pirmadienį spaudos konferencijoje teigė Vidaus reikalų ministerijos (VRM) sekretorius Stanislovas Liutkevičius bei Lietuvos kriminalinės policijos biuro Prekybos žmonėmis tyrimo skyriaus viršininkė Reda Sirgedienė.
Anot R.Sirgedienės, 2008 metų pirmą pusmetį skyrius pradėjo vienuolika ikiteisminių tyrimų dėl prekybos žmonėmis, 2007-aisias tokių tyrimų buvo devyniolika. Šiais metais, R. Sirgedienės teigimu, šešios bylos perduotos į teismą, trys išnagrinėtos, nuteistųjų - keturi. Maksimali skirta bausmė aštuoneri metai, minimali - ketveri.
„Bausmės didėja. (...) Situacija gerėja, nebėra smurtinių, drastiškų atvejų, bet tyrimų skaičius nemažėja“ , - sakė R. Sirgedienė.
S. Liutkevičiaus teigimu, 2002 - 2004 metais, kuomet pradėta vykdyti pirmoji prekybos žmonėmis prevencijos programa, nukentėjusių nuo prekybos žmonėmis iš Baltijos regiono buvo 700-800 asmenų. 2005 - 2008 metais tokių asmenų, pagal vykdytos jau antrosios prevencinės programos duomenis, buvo 50-70.
„Pirmosios programos duomenys buvo renkami iš įvairių šaltinių, užsienio partnerių, o informacija, kuria naudojamės šiuo metu, remiasi duomenimis iš patikimų šaltinių: policijos tyrimais, nevyriausybinių organizacijų duomenimis , - kalbėjo ministerijos sekretorius. - Šie statistiniai duomenys kaupiami tam tikroje duomenų bazėje ir jie yra anoniminiai. Dėl to jie galėtų būti objektyvūs“.
S. Liutkevičius pažymėjo būtinybę pradėti kalbėti apie prekybą žmonėmis ne tik prostitucijos tikslais, bet ir priverstinio darbo. „Į šią sritį gali patekti ne tik moterys, bet ir vyrai“ , - teigė pareigūnas.
„Prieš keletą metų nukentėjusieji nuo prekybos žmonėmis ar prievartos daugiau patirdavo fizinę prievartą, dabar dominuoja psichinė prievarta“, - sakė Lietuvos kriminalinės policijos biuro Prekybos žmonėmis tyrimo skyriaus viršininkė R.Sirgedienė.
Dingusių žmonių šeimų paramos centro direktorė Ona Gustienė džiaugėsi Lietuvos pasiekimais prekybos žmonių prevencijos srityje. „Man labai džiugu, kad Lietuva paskutiniais metais pripažinta geriausiai kovojanti su prekyba žmonėmis - sakė O. Gustienė. - Iš trijų Baltijos valstybių daugiausia šiai problemai dėmesio skiria Lietuva“.
Anot O. Gustienės, į pinkles dažniausiai patenka žemesnio išsilavinimo, patiklios moterys.
„Taip yra dėl vartojimo kultūros, jaunos mergaitės nori sublizgėti. Lietuvoje yra susvetimėjimas visuomenėje, šeimoje. Mergaitės nerasdamos palaikymo, pasuka klaidingu keliu. - kalbėjo O. Gustienė. - O mes duodame joms būstą, dvasinę pagalbą“.
Anot S. Liutkevičiaus, įgyvendinamai prekybos žmonėmis prevencijos programai iš viso skirta 6 milijonai litų.
Plačiau apie tai – LNK žinių videoreportaže.