Kūrėjas piešiniui naudos savo sukurtus aplinkai draugiškus, natūralius dažus, todėl, pasak Nacionalinio muziejaus direktorės, Gedimino kalnui pakenkti neturėtų.
Gedimino kalną prancūzas pasirinko ne šiaip sau – šis sostinės centre stūksantis bokštas menininkui priminė apie Baltijos kelią.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Ant Gedimino kalno šlaito prancūzų menininkas ruošiasi nupiešti didžiulę freską – dvi susikibusias rankas.
Menininkas Saype projektą „Nepaisant sienų“ piešti pradėjo nuo šeštadienio. Kūrėjas šį piešinį jau įgyvendino net 20-yje pasaulio miestų: nuo Paryžiaus iki Kairo, o Vilnius taps 21-uoju miestu.
Menininkas pasakoja, kad susikibusios rankos simbolizuoja draugystę tarp Prancūzijos ir Lietuvos, taip pat jaučia, kad pasaulyje šiuo metu trūksta vienybės.
„Mūsų pasaulis dar niekuomet nebuvo toks sujungtas ir tuo pačiu mes dar niekada nebuvome tokie susiskaldę“, – sako Saype.
O Gedimino kalną pasirinko ne šiaip sau – šis sostinės centre stūksantis bokštas kūrėjui priminė apie Baltijos kelią.
„Man pasirodė labai simboliška, tas ryšys, kurį aš atradau tarp Baltijos kelio ir mano paties projekto“, – teigia menininkas.
Kvies susikibti rankomis
Prancūzų menininkas planuoja, kad freska bus 60 metrų ilgio ir 15 metrų pločio. Saype piešiniui naudos savo sukurtus aplinkai draugiškus, natūralius dažus.
„Jie susideda iš kreidos ir medžio anglies, aš juos naudoju ant žolės, todėl patys dažai neišlieka ilgam“, – kalba prancūzų menininkas.
Pabaigus freskos kūrimo darbus, Gedimino kalno papėdėje žmonės bus kviečiami susikabinti rankomis ir sustoti į grandinę. Vilniečiai ir miesto svečiai piešinį matys apie mėnesį, o iki to laiko galės stebėti ir visą kūrybos procesą.
„Kiekvieną dieną bus galima ateiti į šį kiemą, galima ateiti ir iš toliau bus stebėti, iš kitos pusės Neries, kaip menininkas, pirmiausia, pasižymi kvadratėlius, kaip jisai purškia tuos dažus ir kaip po truputį, po truputį ta freska gimsta“, – komentuoja Lietuvos nacionalinio muziejaus generalinė direktorė Rūta Kačkutė.
Pavojus kalnui negresia
Tačiau Gedimino kalnas jau ne kartą yra susidūręs su jį kamuojančiais nuolydžiais, tad kyla klausimas – ar ši freska pakenks kalnui? Pasak Nacionalinio muziejaus ir savivaldybės, sprendimas įgyvendinti projektą ant Gedimino kalno šlaito buvo nuodugniai apsvarstytas ir suderintas.
„Nuo dažų sudėties, ekologiškumo temos, iki visų, kurie kontroliuoja, prižiūri ir rūpinasi Gedimino kalno saugumu“, – sako Vilniaus miesto vicemerė Simona Bieliūnė.
„Tai yra tas vienintelis pilnai sutvarkytas šlaitas, todėl ant jo mes tikrai galime realizuoti visus kūrinius, nes jis yra visiškai stabilus“, – tikina Lietuvos nacionalinio muziejaus generalinė direktorė.
Šis piešinys yra dalis programos „Prancūzijos atgarsiai Lietuvoje“ – nuo rugsėjo 12 dienos Prancūzijos menininkai, architektai ir dizaineriai lankysis įvairiuose Lietuvos miestuose. Programa truks iki gruodžio 12 dienos.
„Kalbant apie renginius, jų turbūt galėčiau priskaičiuoti kokį 50“, – teigia Prancūzų instituto Lietuvoje direktorius Pascal Sliwanski.
Taip pat nuo rugsėjo 12 prasideda ir lietuvių pasirodymai Prancūzijoje – įvyks įvairios meno parodos, Paryžiuje žymiausi mūsų šalies menininkai demonstruos savo darbus, bus rodomi Jono Meko filmai.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.