Politinės jėgos naudoja skandalą, kuris kilo dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovų atleidimo, rinkimų kampanijai – mano politologai.
Politikos tyrimų ir analizės instituto direktorius Marius Ulozas mano, kad dabartinė politinė suirutė Lietuvoje niekam nėra naudinga. Palaikymą, pasak jo, praranda tiek konkretūs politikai bei partijos, tiek apskritai griaunami pasitikėjimo atstovaujamąja demokratija likučiai. Konflikto metu, anot M. Ulozo, pasiduodama asmeniškumui, o tai sudaro prielaidas praktiškai kiekvieną dieną pažeidinėti nusistovėjusias politinio proceso taisykles bei konstitucines nuostatas.
„Prasidėjus „visų karui prieš visus“, teisingiausias sprendimas būtų skelbti pirmalaikius Seimo rinkimus. Juose šansų daugiausiai turėtų partijos, kurios tiesiogiai dabartiniame konflikte nedalyvavo ir išlaikė konstruktyvią laikyseną, pvz. Darbo partija, bei tos, kurios šiuo konfliktu sugebės mobilizuoti savo elektoratą“, – sakė jis portalui Balsas.lt.
Politologas Vladimiras Laučius mano, kad visi politikai ieško naudos artimiausiems rinkimams. „Prasideda politinės reklamos periodas. Opozicinės partijos gali nesukti sau galvos dėl rinkimų kampanijos, nes jos turi ką pasakyti: gali kritikuoti valdžią, siūlyti kitokį požiūrį į valstybės valdymą, mokesčius, energetiką ir pan. O ką gali pasakyti valdantieji? Kuo jie gali pasigirti? Po Seimo rinkimų girdėjome konservatorius dievagojantis, kad jų prioritetas – energetinės nepriklausomybės projektai. Kur jų darbo vaisiai?“, – klausia apžvalgininkas.
V. Laučius klausia, kuris projektas pabaigtas, kuris artėja prie pabaigos, kuris įpusėjo? „Apčiuopiamų rezultatų, kuriais galima būtų pasigirti, tiesiog nematyti. Ir ne tik energetikos srityje, bet ir ūkio gaivinimo, emigracijos stabdymo, viduriniosios klasės stiprinimo, energijos taupymo per gyvenamųjų namų renovavimą, socialinio draudimo sistemos pertvarkymo, kitose svarbiose srityse. Ką šiomis aplinkybėmis gali pasakyti visuomenei didžiausia valdančioji partija? Kuo ji gali pasigirti? Matyt, neradęs kitų išeičių, konservatorių elitas nusprendė pradėti informacinį karą: sukelti skandalą, surasti priešus ir šūkiu „Tėvynė pavojuje“ mobilizuoti savo rinkėjus. Priešlaikinių rinkimų vėliava, apie kurią Jūs klausiate, yra viena iš šitos kariaunos iškeltų vėliavų. Ar ji prasminga? Na, pagalvokite: priešlaikiniai rinkimai įvyktų vos trimis mėnesiais anksčiau, nei numatyti eiliniai rinkimai. Ar verta dėl trijų mėnesių kelti audrą stiklinėje? Kitas klausimas – ar tikrai patys konservatoriai suinteresuoti priešlaikiniais rinkimais? Nepanašu, kad visa partijos viršūnėlė būtų labai apsidžiaugusi, išgirdusi šią Irenos Degutienės idėją. Bet jei jie nori tų priešlaikinių rinkimų – pirmyn, tegu balsuoja už juos Seime, niekas juk netrukdo“, – sakė V. Laučius.
****
Seime antradienį oficialiai inicijuota interpeliacija vidaus reikalų ministrui R. Palaičiui.
Seimo Antikorupcijos komisija, atlikusi tyrimą dėl FNTT vadovų atleidimo teisėtumo ir patvirtino išvadas. Išvados dėl valstybės politikų ir pareigūnų veiksmų bei sprendimų nagrinėjant FNTT vadovų V. Gailiaus ir V. Giržado yra nepalankios keliems aukštiems valstybės asmenims.
Komisija siūlo prezidentei ir ministrui pirmininkui Andriui Kubiliui atstatydinti R. Palaitį, o generaliniam prokurorui Dariui Valiui – teikti prezidentei prašymą atstatydinti savo pavaduotoją Darių Raulušaitį.
Tyrimo išvadoje taip pat sakoma, kad prezidentė D. Grybauskaitė esą reikalavusi, jog V. Gailius atleistų savo pavaduotoją, galėjo pažeisti Konstituciją. Taip pat komisija atkreipia dėmesį į tai, kad prezidentės patarėjas nacionalinio saugumo klausimais viešai melavo ir neva viršijo įgaliojimus, kuomet jis esą „nurodinėjo, kaip Seimo komisija turi dirbti“. Todėl į ją kreipiamasi pateikiant papildomus klausimus.
Prezidentė D. Grybauskaitė į minėtus klausimus neatsakinėja prisidengdama Generalinės prokuratūros oficialiai vykdomu ikiteisminiu tyrimu, o premjero teikimą atleisti ministrą R. Palaitį atmetė, siūlydama koalicijai „pačiai susitarti“. Prezidentės patarėjas Mindaugas Lingė iš premjero A. Kubiliaus viešai pasityčiojo. Seimo pirmininkė ir A. Kubiliaus partijos kolegė Irena Degutienė paskelbė norinti priešlaikinių Seimo rinkimų. TS-LKD frakcija antradienio rytą vis dar teigė tikinti, kad R. Palaitis iš pareigų išeis pats, nors atskiri jos nariai seniai skelbė galį surengti jam interpeliaciją. Šiandien parašai po interpeliacijos tekstu jau pradėti rinkti. Vyriausybėje taip pat svarstoma galimybė minėtus FNTT vadovus grąžinti į darbą Vyriausybės nutarimu, panaikinant ministro įsakymą.