629 – tiek kartų šiemet mėginta papirkti pareigūnus siūlant kyšį ir norint išvengti bausmės.
Policijos departamento Imuniteto valdybos viršininkas Donatas Malaškevičius informavo, kad šeštadienį spaudos konferenciją surengė Antikorupcijos dienos proga, kuri visoje Europoje švenčiama gruodžio devintą dieną.
„Atlikus sociologinį tyrimą paaiškėjo, jog net 79 procentai Lietuvos gyventojų pasirengę spręsti problemą duodami kyšį. O 56 procentai duotų kyšį. Tai kelia nerimą“, - apgailestavo pareigūnas.
Per šių metų pirmąjį pusmetį užfiksuoti 629 atvejai, kuomet buvo mėginta papirkti pareigūnus. Korupcija policijoje padidėjo beveik dviem procentais lyginant su pernai metais.
„Labai svarbu, kad visuomenė pati padėtų kovoti su korupcija ir negundytų pareigūnų, nepapirkinėtų“, - ragino gyventojus D. Malaškevičius.
Anot jo, didžioji dalis korupcijos atvejų siejami su kelių eismo taisyklių pažeidimu. Net 44 procentai kyšio davėjų yra neblaivūs vairuotojai.
Šiemet jau pradėti 32 ikiteisminiai tyrimai, kurie iškelti kyšius paėmusiems pareigūnams. Beje, pastebėjo pareigūnas, kyšiai imami ne be vadovų žinios. 25 procentai vadovų nubausti už tai, kad nesugebėjo paveikti pavaldinius neimti kyšių, o priešingai – skatino.
„Pareigūnus, kurie sugebėjo atsispirti duodamų kyšių įspūdingomis sumomis, skatiname piniginėmis premijomis. Tai yra puiki priemonė ir pavyzdys kovojant su korupcija“, - teigė D. Malaškevičius.
Pareigūno teigimu, pati didžiausia šiemet siūlyta suma siekia dvylika tūkstančių eurų, mažiausia – nuo septynių litų ir keliasdešimt centų.
Per pirmą pusmetį pareigūnams siūlyta paimti beveik 80 tūkstančių litų. Daugiausiai – beveik 25 tūkstančius litų – Vilniaus apskrityje.
Kyšiai duodami įvairiomis valiutomis – rubliais, svarais, latais, eurais, litais. Be abejo, mėginama atsipirkti ir daiktais – dyzelinu, šampanu, malkomis, pėdkelnėmis.
Didžioji norėjusių papirkti dalis – vietos gyventojai, nors netrūksta ir užsieniečių.
“Žinoma, pareigūnai papirkinėjami ne tik keliuose, bet ir turgavietėse, kur prekiaujama akcizinėmis prekėmis. Kartais pasitaiko atvejų, kai kriminalinės policijos pareigūnai paperkami siekiant nutraukti ikiteisminius tyrimus“, - sakė D. Malaškevičius.
Pasak jo, nors korupcijos mastas šalyje didėja, pareigūnai tampa daug atsparesni gundymui juos papirkti ir vis dažniau praneša apie tai.
Policijos departamentas primena vairuotojams, kad ikiteisminį tyrimą galima pradėti ne tik jei buvo duotas kyšis, bet ir tais atvejais, kai kyšis buvo pasiūlytas, pažadėtas ar susitarta dėl jo. Už tokią veiką numatyta bauda, laisvės apribojimas, areštas, arba laisvės atėmimas iki 4-7 metų.
Asmuo atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės už papirkimą, jeigu iš jo buvo reikalaujama ar provokuojama duoti kyšį, ir jis, pasiūlęs ar pažadėjęs duoti arba davęs kyšį, per įmanomai trumpiausią laiką, bet ne vėliau negu iki jo pripažinimo įtariamuoju, savanoriškai apie tai pranešė teisėsaugos institucijai, taip pat jeigu kyšį jis pažadėjo duoti ar davė su teisėsaugos institucijos žinia.
Policijos departamentas pabrėžia ir toliau netoleruosiąs nesąžiningų vairuotojų bei sieksiąs mažinti korupcijos apraiškas policijoje. Policijos generalinis komisaras savo įsakymais patvirtino ne tik Kovos su korupcija policijoje 2012-2014 m. programą ir jos įgyvendinimo priemonių planą, bet ir atskirą kovos su korupcija kelių policijoje 2012-2014 metų priemonių planą. Jo tikslas - sumažinti korupcijos apraiškas kelių policijoje, kelti visuomenės pasitikėjimą kelių policija, skatinti sąžiningą ir etišką kelių policijos pareigūnų elgesį ir atgrasyti visuomenę nuo bandymų papirkti kelių policijos pareigūnus.