Priesaikos metu kai kuriems parlamentarams jaudulys kišo koją. Pavyzdžiui, buvo tokių, kurie vietoje to, kad prisiektų saugoti Lietuvos Respublikos žemių vientisumą, pasakė „žmonių vientisumą“, bet iš karto pasitaisė.
Valstietis Valius Ąžuolas suklydo priesaikos tekstą, todėl turėjo jį pakartoti. Antruoju bandymu politikas pamiršo laikyti ranką ant Konstitucijos. Priesaiką priimantis Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas Gintaras Goda parodė pirštu, V. Ąžuolas pasitaisė.
Artūras Skardžius taip pat turėjo kartoti priesaiką. Parlamentaras priesaiką perskaitė sklandžiai, tačiau G. Goda paprašė jo padaryti tai dar kartą.
Praeitose kadencijoje yra buvę atvejų, kai dėl jaudulio naujieji parlamentarai ties tekstu suklumpa, todėl jiems tekdavo pakartoti sakinį. Seimo nariai, kurie negalės dalyvauti priesaikos ceremonijoje, galės prisiekti vėliau.
Seimo Statutas numato, kad Seimo narys, negalintis atvykti į pirmąjį naujai išrinkto Seimo posėdį dėl ypač svarbios pateisinamos priežasties, prisiekia kitame, artimiausiame, Seimo posėdyje, kai tik išnyksta ši ypač svarbi pateisinama priežastis.
Prisiekti parlamentarai kviečiami abėcėlės tvarka. Garbė prisiekti pirmajam šioje Seimo kadencijoje teko olimpiečiui, liberalui Virgilijui Aleknai.
Priesaikos tekstas
Parlamentarai taria tokį priesaikos tekstą:
„ Aš, (vardas, pavardė),
prisiekiu būti ištikimas (-a) Lietuvos Respublikai;
prisiekiu gerbti ir vykdyti jos Konstituciją ir įstatymus, saugoti jos žemių vientisumą;
prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei.
Tepadeda man Dievas!”
Prisiekti leidžiama ir be paskutiniojo sakinio. Priesaikos tekstas netaisomas ir nekeičiamas, galima išbraukti tik paskutinįjį priesaikos sakinį.
Šia teise, kaip ir praeitoje kadencijoje, pasinaudojo Seimo nariai liberalai Eugenijus Gentvilas ir Simonas Gentvilas. Beje, socialdemokratai Birutė Vėsaitė, Jūratė Zailskienė ir Laurynas Šedvydis, Algirdas Sysas, Inga Ruginienė, Giedrius Drukteinis, konservatorius Arūnas Valinskas, demokratas Lukas Savickas irgi buvo tarp tų, kurie prisiekė be paskutinio sakinio „Tepadeda man Dievas!”.
Seimo narys Emanuelis Zingeris šiuos žodžius ištarė užsidėjęs tradicinę žydų vyrų kepurėlę – šlikę.
Per Remigijaus Žemaitaičio priesaiką – akibrokštas iš opozicijos
Per pirmąjį naujai išrinkto Seimo posėdį prisiekė ir Konstituciją šiurkščiai pažeidęs Remigijus Žemaitaitis. Per jo priesaiką konservatorių ir liberalų parlamentinių frakcijų atstovai paliko salę.
Priesaikas priėmė Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas Gintaras Goda. Jis buvo vienas iš teisėjų, pripažinusių, kad R. Žemaitaitis šiukščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė Seimo nario priesaiką. Šiam atsisakius mandato ir per rinkimus vėl patekus į Seimą, G. Godos pareiga buvo priimti R. Žemaitaičio, kaip ir visų kitų parlamentarų, priesaikas.
R. Žemaitaičiui prisekiant, konservatorių ir liberalų parlamentinių frakcijų atstovai paliko Kovo 11-osios Akto salę.
Pats R. Žemaitaitis tokio opozicijos protesto nevadina akibrokštu. Politikas džiaugiasi ir sako, kad išsipildė jo svajonė – bent trumpam Seimo salėje neliko nei konservatorių, nei liberalų.
„Čia nėra akibrokštas. Ko aš norėjau: mano svajonė išsipildė – kad Seimo salėje neliktų nė vieno konservatoriaus“, – ketvirtadienį po Seimo priesaikos žurnalistams sakė R. Žemaitaitis.
„Dabar jų nebuvo salėje ir istorinėje nuotraukoje jų nebuvo. Man nebus nieko geriau turėti nuotrauką be konservatorių ir liberalų“, – pridūrė jis.
Šių metų pavasarį KonstitucinisTeismas (KT) pripažino, kad savo viešais pasisakymais apie žydus parlamentaras šiurkščiai pažeidė Seimo nario priesaiką. R. Žemaitaičiui pradėta apkalta. Seimas turėjo nuspręsti dėl jo Seimo nario mandato naikinimo – pašalinus jį iš Seimo apkaltos būdu, politikas negalėtų kandidatuoti į renkamas pareigas 10 metų.
Tačiau R. Žemaitaitis užbėgo įvykiams už akių. Kitaip nei jo buvęs kolega Petras Gražulis, kuris per apkaltos procesą neteko Seimo nario mandato ir galimybės būti renkamas į valdžią 10 metų, balandžio 29 d. (keturios dienos po KT sprendimo) R. Žemaitaitis mandato atsisakė pats.
Kadangi jis Seimo nario mandato neteko ne nubalsavus Seimui, o savo sprendimu, jis turėjo teisę dalyvauti rinkimuose, o juose laimėjęs mandatą, duoti Seimo nario priesaiką.
Prisiekė 2024–2028 m. Seimas
Iškilminga priesaikos ceremonija užtruko kelias valandas. Seimo nariai buvo kviečiami priesaikai abėcėlės tvarka.
Šį kartą garbė pirmajam ištarti priesaikos žodžius atiteko olimpiniam čempionui Virgilijui Aleknai.
Paskutiniai priesaiką davė „Nemuno aušros” atstovai Daiva Žebelienė ir antisemitiniais pareiškimais Konstituciją pažeidęs „Nemuno aušros” lyderis Remigijus Žemaitaitis. Jam pradėjus tarti priesaikos žodžius salę paliko opozicijoje dirbsiantys Seimo konservatoriai ir liberalai.
Priesaikos tekstas netaisomas ir nekeičiamas, tačiau leidžiama prisiekti ir be paskutiniojo sakinio „Tepadeda man Dievas!”. Šia teise, kaip ir praeitoje kadencijoje, pasinaudojo Seimo nariai liberalai Eugenijus Gentvilas ir Simonas Gentvilas. Beje, socialdemokratai Birutė Vėsaitė, Jūratė Zailskienė ir Laurynas Šedvydis, konservatorius Arūnas Valinskas irgi buvo tarp tų, kurie prisiekė be paskutinio sakinio „Tepadeda man Dievas!”.
Po priesaikų visi parlamentarai toliau tęs darbą Seimo plenarinių posėdžių salėje. Jie rinks Seimo pirmininką, vicepirmininkus, planuoja patvirtinti Seimo valdybos ir Seniūnų sueigos sudėtį.