Inga Kontrimavičiūtė
Panevėžiečiai sunkiai pratinasi mokėti už automobilio stovėjimo vietą. Prieš porą savaičių parkomatus mieste įrengusi Savivaldybės įmonė „Panevėžio būstas“ pažeidėjams jau surašė rekordiškai daug – per 600 – pranešimų.
Mieste įrengus mokestį už automobilių stovėjimą renkančius automatus, „Panevėžio būstas“ pažeidėjams gaudyti įsteigė septynis etatus – šešis kontrolierių ir dispečerio. Kontrolierių įmonė ieškojo viešai kviesdama į atranką mokančiuosius vairuoti automobilį, naudotis išmaniuoju telefonu. Dispečeriui tokios atrankos neprireikė.
Dispečere įdarbinta kadaise su partija „Tvarka ir teisingumas“ į miesto valdžią atėjusi Rimantė Ratinskaitė – ji buvo išrinkta vicemere.
Už piktnaudžiavimą tarnyba ir įgaliojimų viršijimą siekiant turtinės naudos sau ir dviem įmonėms R. Ratinskaitei 2011-aisiais teismas uždraudė trejus metus dirbti valstybės tarnyboje
Pasak įmonės direktorės Virginijos Čiurlienės, aukštas pareigas ėjusi buvusi politikė pastaruosius metus
„Panevėžio būste“ dirbo vakarine dispečere ir turėjo ne visą etatą, o bendrovei pradėjus administruoti rinkliavą už automobilių stovėjimą, pasiprašė viso krūvio.
Buvusiai vicemerei dabar tenka klausytis nubaustųjų vairuotojų skundų – jos tarnybinio telefono numeris skelbiamas pranešime apie nesumokėtą mokestį.
„Ne tik panevėžiečiai, visos Lietuvos žmonės turbūt pavargę nuo gyvenimo, kai kam reikia paskambinus įtūžį išlieti“, – apie naujojo darbo specifiką sako R. Ratinskaitė. Gyventojai kelia maištą
Kai kurie miestiečiai guodžiasi tapę be kaltės kalti. Kranto g.7A namo gyventojai kreipėsi į Panevėžio merą patarimo, kur, įrengus parkomatus, jiems statyti savo automobilius. Gyventojai tvirtina rimtai nusiteikę kovoti dėl vietos savo mašinoms ir aiškintis, ar parkomatai Panevėžyje pastatyti teisėtai. „Teletabių Taryba“, – Aukštaitijos sostinės politikų darbą įvertino Kranto g. 7A name gyvenantis ir ten pat savo kontorą turintis advokatas Arvydas Alekna.
Jį ir dar septynis aštuonbučio gyventojus stebina ir piktina, kad namo pašonėje parkomatą Savivaldybė įrengė su jais nepasitarusi.
„Tarybai priimant sprendimą dėl rinkliavos už automobilių stovėjimą nebuvo sprendžiama, kurioje vietoje savo transporto priemones galės laikyti Kranto g. 7A namo gyventojai“, – piktinasi A. Alekna. Anot jo, namas neturi kiemo, aplinkiniuose pastatuose įkurtų įmonių vadovai į savo teritorijas svetimų automobilių neįsileidžia. Pasak A. Aleknos, mokamos stovėjimo vietos yra vienintelės, kur jo kaimynai gali išrikiuoti savo transporto priemones, bet, kaip visi vairuotojai, privalo kloti litą už valandą.
Tokią tvarką advokatas vadina absurdiška. Jis pats sako vargstantis ieškodamas vietos trims savo kontoros tarnybiniams automobiliams.
„Savivaldybei dėl gyventojų galvos neskauda, svarbu mokesčius į biudžetą susirinkti. Ant kiekvieno kampo automatų pristatė, o kur prie jų gyvenantiems žmonėms savo mašinas laikyti?“ – politikų trumparegiškumu stebisi A. Alekna. Tvarką tobulins
Merui pareiškimą įteikę gyventojai reikalauja miesto galvos atsakyti, kur jiems laikyti savo automobilius. Naują rinkliavos tvarką įvedusi Savivaldybė atsakymo neturi. Valdininkus stebina, kad gyventojams problema iškilo tik dabar, nors Kranto g. nuo jos pradžios iki 23-iojo namo mokestis už automobilių stovėjimą renkamas jau seniai, kai tą darė dar įmonės „Panevėžio gatvės“ oranžinėmis liemenėmis vilkintys kontrolieriai.
„Vadinasi, gyventojai nesilaikė Savivaldybės teisės aktų“, – teigia Miesto ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Arvydas Šatas.
Rinkliava pasipiktinusiam A. Aleknai jis siūlo išeitį – už 100 litų per mėnesį advokato kontoros tarnybiniams automobiliams išpirkti nuolatinį bilietą už stovėjimą.
Kur kitiems Kranto g. 7A namo žmonėms palikti savo mašinas, A. Šatas teigia neturintis ką patarti: gyventi miesto centre – ne tik privalumas, bet ir trūkumas.
Rinkliavos už automobilių stovėjimą tvarką Savivaldybė pripažįsta dar turinti tobulinti.
Pasiūlymus Savivaldybei rengia ir rinkliavą administruojanti įmonė „Panevėžio būstas“. Jos direktorė V. Čiurlienė sako, kad reikėtų neapmokestinti specialiųjų tarnybų automobilių, o operatyvinę veiklą atliekančių pareigūnų tarnybinis transportas privalėtų turėti identifikacijos žymes. Be to, „Panevėžio būstas“ siūlys Savivaldybei rinkliavos tvarkoje įvardyti, kad neįgaliųjų automobiliai ne tik būtų paženklinti ženklu „Neįgalusis“, bet ir matomoje vietoje juose būtų paliekamos neįgaliųjų automobilių statymo kortelės. Moka ir kai nereikia
Panevėžiui nusprendus oranžines liemenes vilkinčius mokesčio rinkėjus pakeisti 30-ia automatų, skaičiuota, kad per mėnesį vairuotojai į juos sumokės apie 40 tūkst. litų.
Pirmosios savaitės parodė, kad per balandį pinigų bus surinkta gerokai mažiau.
V. Čiurlienės teigimu, dienomis, kai dirba visi 30 automatų, surenkama iš viso per 1000 Lt. Pirmadieniais, kai nedirba miesto turgūs ir neveikia jų prieigose stovintys 11-a parkomatų, per dieną už automobilių stovėjimą mieste vairuotojai sumoka apie 600 Lt.
Pelningiausi automatai Ukmergės g., Savanorių a. bei Darbo a. savaitgaliais.
„Panevėžio būsto“ direktorė sako, kad pasitaiko ne tik bandančiųjų išvengti mokesčio, bet ir sumokančiųjų be reikalo.
„Pati mačiau, kaip Ukmergės g. jau po darbo valandų sustoję prie automato žmonės pinigus meta“, –„Sekundei“ teigė V. Čiurlienė.
Direktorė ragina vairuotojus prieš mokant atkreipti dėmesį į ženklus. Vilniaus, Vytauto, Gedimino, Margių, Ukmergės g. mokestis renkamas šešias dienas per savaitę, išskyrus pirmadienį, nuo 7 iki 15 val. Kitose vietose – darbo dienomis nuo 8 iki 17 val. Sumokėjus kitu laiku automatas pinigų negrąžina – išmuša bilietą, leidžiantį toje vietoje statyti automobilį kitą dieną. Investavo per pusė milijono
Pasak V. Čiurlienės, nors dauguma moka rinkliavą, vis dėlto per pirmąsias automatų gyvavimo savaites nustatytas rekordiškai daug pažeidėjų – už automobilio stovėjimą nesusimokėjo per 600 vairuotojų. Maždaug 60 proc. sučiuptų sukčiautojų pasinaudojo galimybe iki kitos dienos 24 val. sumokėti į „Panevėžio būsto“ nurodytą sąskaitą 20 Lt, vadinamąjį užmaršumo mokestį. Tokiu atveju vairuotojas nebūna įrašomas į pažeidėjų sąrašą.
Nesutikusiems geranoriškai sumokėti poros dešimčių litų pirmą kartą sugautiems gresia bauda nuo 80 iki 100 Lt, vėliau jos dydis auga.
Kada atsipirks naujovė Panevėžyje, V. Čiurlienė nedrįsta prognozuoti. 30 parkomatų „Panevėžio būstui“ kainavo 540 tūkst. Lt. Dar beveik 30 tūkst. Lt atsiėjo jų išdėstymo schema. „Padarytas nežmoniškai didelis darbas. Automatų pamatai į žemę įleisti 90 cm, reikėjo surasti vietų, kur nėra požeminių komunikacijų“, – aiškino V. Čiurlienė.