Tam, kad būtų paprasčiau suprasti, kaip viskas vyksta, iniciatyvos „Įveiksime kartu“, jungiančios socialiai atsakingą verslą, padedantį NVSC, sumanytojai sukūrė filmuką, kuriame – dešimt pagrindinių žingsnių, kaip atliekama epidemiologinė diagnostika, ir ką turime žinoti kiekvienas iš mūsų.
Kas yra epidemiologiniai tyrimai?
Kai žmogus atlieka testą SARS-CoV-2 nustatymui, jis gauna atsakymą e-sveikata portale. Testo rezultatai sistemoje gali atsirasti po 12 valandų, tačiau kai kuriais atvejais tenka palaukti 72 valandas ar daugiau.
Jei atsakymas teigiamas ir NVSC turi susirgusio žmogaus kontaktinę informaciją, per 24-48 val. su juo telefonu susisiekia NVSC specialistai.
Susisiekti su sergančiaisiais jiems padeda Lietuvos kariuomenės atstovai, visuomenės sveikatos biurų bei verslo iniciatyvos „Įveiksime kartu“ darbuotojai.
Skambučio metu suteikiama informaciją apie izoliaciją bei tolimesnius veiksmus, o svarbiausia – išsiaiškinama, kur žmogus galėjo užsikrėsti ir su kokiais asmenimis turėjo sąlytį. Šių asmenų sąrašas perduodamas SMS žinučių rengimui.
Sąlytį su sergančiuoju turėję asmenys gauna SMS žinutes, kurių siuntėjas yra NVSC. Po 24 val. jiems skambina automatinis robotas ir informuoja apie privalomą izoliaciją.
SMS žinutėse pateikiama informacija apie izoliacijos laikotarpį bei nuoroda į anketą.
Užpildydamas anketą, sąlytį turėjęs asmuo nurodo, ar jo izoliacijos vieta atitinka sąlygas, ar sutinka atlikti testą, ar jam reikalingas nedarbingumo pažymėjimas.
Sąlytį turėjęs asmuo testuojamas kuo skubiau (NVSC žmogų registruoja testui, jei jis pildydamas anketą duoda sutikimą).
Izoliacija taikoma 14 dienų po paskutinio turėto sąlyčio (įskaitant paskutinę sąlyčio dieną) su užsikrėtusiu asmeniu, nepaisant neigiamo testo rezultato.
Sąlytį turėjusių asmenų stebėseną atlieka atsakingi pareigūnai.
Iniciatyvos „Įveiksime kartu“ rėmėjus subūrusios rinkodaros agentūros „MP agency“ strategijos vadovas Laimonas Baliukonis teigia, kad šiuo metu informacijos sraute pasimesti itin lengva. Todėl reikia, kad žmones pasiektų aiški, paprasta informacija.
„Šiomis dienomis daugiau klausimų, nei atsakymų, o nerimo – daugiau nei pasitikėjimo. Būtent dėl to sukūrėme filmuką, kad atvirai ir nuosekliai parodytume, kas yra tie epidemiologiniai tyrimai ir kokių reikalavimų reikėtų laikytis, jei tektų sužinoti, kad užsikrėtėte koronavirusine infekcija. Tai yra ypač svarbu, siekiant sustabdyti viruso plitimo grandinę“, – sako L. Baliukonis.
Pasak NVSC Vilniaus departamento direktorės Rolandos Lingienės, NVSC specialistai, savanoriai dirba neskaičiuodami jėgų ir energijos, kad visus žmones būtų suspėta informuoti ir instruktuoti, kaip jiems elgtis, kuo operatyviau.
„Didžiausią dėmesį ir išteklius skiriame užsikrėtusių asmenų apklausimui, jų kontaktų nustatymui, kad užkirstume kelią infekcijai toliau plisti. Kad tai vyktų kaip įmanoma greičiau, mums reikia kiekvieno žmogaus pagalbos. Tai reiškia, kad kiekvienas mūsų žinojimu, ką turėsime daryti, jei susirgsime, kaip vyks epidemiologinė diagnostika, galime prisidėti prie infekcijos stabdymo. To dabar gyvybiškai reikia, kai sveikatos sistema balansuoja ant galimybių ribos“, – sako R. Lingienė, dėkojanti verslui už iniciatyvas bendram tikslui.
Iš viso iniciatyvą „Įveiksime kartu“ šiandien remia 20 partnerių, kurie ne tik teikia finansinę paramą, bet ir aprūpina centrą reikiamomis priemonėmis.