Ryškiausius uostamiesčio politikus pasiglemžė Seimas, o naujų lyderių karta dar nespėjo užaugti. Miesto partijų skyriams vadovauja neveiklūs ar skandalingi veikėjai, rašo "Klaipėda".
Ryškus skandalistas
Vienas ryškiausių vietinių partinių vadovų konservatorius Naglis Puteikis skirtingai nuo kitų partijų lyderių savo populiarumo bagažą susikrovė skandalais. Toks iškilimas į viršūnes paprastai būdingas marginalams, tokiems kaip Vytautas Šustauskas.
Pernai N.Puteikis girtas pakliuvo į policiją. Jis buvo tiek išgėręs, kad atsidūrė svetimame mikroautobuse prie vairo.
Pakliuvęs į policiją jis elgėsi iššaukiančiai ir ėmė reikštis, kai į policiją atėjo žiniasklaida.
Tačiau kaltę už nugirdymą jis suvertė liberalcentristams.
N.Puteikio būdo ryškiausias bruožas – pirma veikti, paskui galvoti. Tai jam galiausiai kainavo postą – jis buvo atleistas iš Kultūros paveldo departamento Klaipėdos padalinio vedėjo pareigų. Priežastis – sustabdė restauracijos darbus bibliotekoje, padarydamas vienai statybų bendrovei nuostolių. Įsijautęs į vietos politines intrigas primiršo savo tarnybą – vėluodavo atsakyti į prašymus.
Geras kareivis
N.Puteikiui faktai – nė motais – svarbiausia sukelti kuo daugiau triukšmo. Todėl jis ir nesigilino į faktus, savivaldybės taryboje tvirtinant žemės sklypų Naujojoje Uosto gatvėje 7, M.Šerniaus gatvėje 3 ir 12 detalųjį planą.
N.Puteikis teigė, kad leidus padidinti pastatų aukštį trigubai daugiau uždirbs objektą statanti bendrovė „Klaipėdos monolitas“, kurios pagrindinis akcininkas – miesto meras Rimantas Taraškevičius.
Tačiau paaiškėjo, kad bus užstatyta 1280 kvadratinių metrų mažiau nei buvo leista ankstesniuoju detaliuoju planu.
N.Puteikis neslėpė, kad politinis triukšmas keliamas, siekiant perimti valdžią iš dabartinės daugumos: „Blogas tas kareivis, kuris nenori tapti generolu“.
Partija nepyksta
Tėvynės sąjungos vadovai nelinkę prisiimti atsakomybės už savo narių poelgius, jie tai palieka spręsti patiems skyriams.
„N.Puteikio veikla gerai žinoma. Jis buvo baustas ir dėl to atgailavo. Partijos vadovybė paliks spręsti Klaipėdos skyriui, kurį kolegą išrinkti pirmininku“, – sakė Tėvynės sąjungos pirmininkas Andrius Kubilius.
Partijos vadovo nebaugina ir N.Puteikio karštakošiškumas – švaistymasis nepagrįstais kaltinimais. „Vieniems skyriaus pirmininko energija ir karštas būdas bus nepriimtini, kiti manys, kad ramaus būdo vadovas būtų miegantis“, – gynė N.Puteikį konservatorių lyderis.
Paskendo popieriuose
Alga už politinę veiklą – geriausias būdas paskatinti vietinių lyderių aktyvumą.
Liberalcentristų Klaipėdos skyriaus pirmininkas Vidmantas Plečkaitis sutinka, kad partijoms trūksta lyderių.
„Nė vienas iš uostamiesčio skyrių vadovų, išskyrus N.Puteikį, nepasireiškia. Politinėje veikloje nematyti nei liberaldemokratų skyriaus pirmininko Valerijono Bernoto, nei socdemų vadovo Sigito Dobilinsko, nei Rusų aljanso pirmininkės Tamaros Lochankinos. Vietinių Liberalų sąjūdžio vadovas Artūras Šulcas reiškiasi spaudoje, bet lyderiui neužtenka tik straipsnius rašyti. Ir aš pats paskendęs popieriuose – tarybos sekretoriaus darbas man naujas, neturiu laiko partinei veiklai. Aktyvesni turėtų būti ne tik lyderiai, bet ir kiti jų partijų nariai“, – samprotavo V.Plečkaitis.
Tačiau politikas sutiko, kad partijos darbą turi organizuoti skyrių vadovai.
„Nagliui Puteikiui – lengviau. Jis gauna už partinę veiklą algą“, – tvirtino V.Plečkaitis.
Jo nuomone, idealus lyderis, dirbantis konstruktyviai, įgyvendinantis partijos rinkimų programą.
„Tačiau toks žmogus – viešumoje nematomas. Žiniasklaidoje dominuoja skandalai, sąmokslo teorijos. Šių temų laidų reitingai yra patys didžiausi“, – stebėjosi politikas.
Puikybė lyderio nepuošia
Klaipėdos liberaldemokratų lyderis V.Bernotas nelinkęs save vertinti, nes tai turi, anot jo, padaryti kiti. Jis priminė, kad liberaldemokratai laimėjo keturias vietas savivaldybės taryboje. Praėjusios kadencijos savivaldybės taryboje „paksininkai“ liko be vietų, nes iš partijos pasitraukė du jos nariai, išrinkti į vietos valdžią.
„Keturios vietos – didelis mūsų skyrių indėlis, tačiau didžiausias nuopelnas priklauso partijos pirmininkui Rolandui Paksui“, – vylėsi jis.
Vertindamas kitų skyrių pirmininkus vietinių liberaldemokratų lyderis sakė, kad V.Plečkaičio kaip liberalcentristų skyriaus pirmininko veiklos dar nematė.
„A.Šulcas – aktyvus, kartais net per daug, bet jis konstruktyvesnis nei N.Puteikis. Pastarasis politikas hiperbolizuotas. Jis tik reiškia ambicijas, o ne partijos tikslus įgyvendina“, – teigė V.Bernotas.
Jis nesiėmė spręsti, ar vietinių konservatorių lyderis buvo atleistas iš darbo teisėtai. Tačiau pažymėjo, kad darbe N.Puteikis elgėsi kaip ir politikoje – hiperbolizuotai. Būdamas Kultūros paveldo departamento Klaipėdos padalinio vedėju N.Puteikis pasiuntė policiją areštuoti vienos bendrovės darbuotoją, griovusį I.Simonaitytės bibliotekos katilinę.
„Klaipėdos konservatoriams reikėtų kitokio lyderio. Labai garbingo, teisingo, kovojančio, kad visiems Lietuvoje būtų gera gyventi“, – teigė V.Bernotas.
Gresia savigriova
Uostamiestyje stinga ryškių asmenų, kurie galėtų vadovauti partijų skyriams.
Klaipėdos universiteto Socialinių mokslų fakulteto Politologijos katedros vedėjas Saulius Šiliauskas sakė, kad mieste trūksta politinių lyderių, nes stipriausi partijų veikėjai yra Seime.
„Reikia, kad iškiltų nauja politikų karta. Artėjančiuose rinkimuose į Seimą galbūt išvysime žymių politikų, kurie kels savo kandidatūras. Jei juos išrinks, vėl turėsime vietinių lyderių stygių. Veiklių politikų rezervas Klaipėdoje nėra neišsemiamas“, – mano politologas.
Jo teigimu, miesto valdžia šešerius metus neturėjo konstruktyvios ir reiklios opozicijos.
„Buvo didžiuojamasi, kad greitai būdavo sprendžiami klausimai, bet tuomet nukrypta nuo tikrosios politikos“, – tvirtino S.Šiliauskas.
Dabartinė opozicija, jo nuomone, yra šoko būsenos.
„Būdama „be penkių minučių“ pozicija, turėdama vieno balso persvarą, ji tapo opozicija. Pagal politinę abėcėlę tokios opozicijos paskirtis – neduoti ramybės daugumai. Jei politikams užteks sveiko proto, tuomet politinė kova netaps savigriova“, – sakė politologas.
Virginija Spurytė