Garbės sargybos kuopos kariai ir didelis būrys susirinkusiųjų į amžinojo poilsio vietą išlydi partizaną Juozapą Streikų-Stumbrą. Sovietmečiu kalėjime sušaudytas partizanas laidojamas Panevėžio Kristaus Karaliaus kapinėse, šeimos kapavietėje. Juozapas Streikus-Stumbras net 15-a metų aktyviai priešinosi sovietinei imperijai.
„Jo labai, labai ilga partizanavimo trukmė. Jeigu nustatyta, kad maždaug vidutinė, vidutinė partizanavimo trukmė buvo vieneri metai, šiandien aš išeinu į mišką, po metų manęs jau nebėra. Tai buvo vidurkis. Juozapas Strikus-Stumbras partizanavo 15-a metų. Penkiolika metų miške, penkiolika metų nepaprastai sunkiomis sąlygomis. Penkiolika metų tarsi medžiojamas žvėris ir kovojantis lietuvis“, – teigė istorikas Dalius Žygelis.
Už Juozapo Streikaus-Stumbro sugavimą buvo siūlomi dideli pinigai. 1950-aisiais į kuopą buvo infiltruoti net du agentai, tačiau jų tapatybė buvo atskleista ir sovietų klasta nepavyko.
„Partizanus, kuriems pavyko išgyventi labai ilgą laiką vienija tos pačios savybės. Tai yra šalta galva, tai yra konspiracijos laikymasis ir pagrindinis dėmuo, tautos meilė, žmonių palaikymas“, –pasakojo D. Žygelis.
Ne tik Juozapas, bet visa Streikų šeima pasiaukojo dėl Lietuvos laisvės.
„Pasipriešinime sovietams dalyvavo visos kartos. Antanas Steikus, tėvas. Jis yra 1918-ų metų savanoris. Vyčio Kryžiaus ordino kavalierius, už nepriklausomybės kovas apdovanotas. <…> Šeimos mama areštuota kartu su broliu. Išvežta į lagerius. Lageriuose brolis mirė, viena sesuo buvo užmušta tardymo metu. Kiti visi vaikai partizanu Gretose“, – kalbėjo istorikas.
Juozapo Streikaus-Stumbro palaikai buvo rasti pernai Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui vykdant partizanų paieškas Vilniaus miesto Antakalnio kapinių teritorijoje, vadinamose „Našlaičių“ kapinėse.