„Turėjau galimybė pristatyti mūsų strategiją 2035 m. Šioje strategijoje ypatingas dėmesys skiriamas Lietuvai ir ypač Mažeikiams. (...) Aptarėme ir tą (Mažeikų gamyklos modernizaciją – ELTA), nes tai labai svarbus dalykas mums. Ir gavome atsakymą, kad Vyriausybė yra paskutinėse sprendimo ieškojimo stadijose“, – po susitikimo aiškino I. Fonfara.
„Buvo kalbama apie praeitos Vyriausybės paliktus neįgyvendintus įsipareigojimus. Ir natūralu apie paties „Orlen“ svarbą Lietuvos energetikoje. Tai yra tikrai puikus savitarpio supratimas, kad ši Vyriausybė vykdo įsipareigojimus, nepaisant to, kad juos yra davusi buvusi Vyriausybė. Ir tikrai mes matome „Orlen“ svarbą Lietuvai ir jų atnešamą naudą ekonomikai ir energetikai“, – aiškino A. Pikžirnis.
„Orlen“ grupės prezidentas taip pat paminėjo, kad Mažeikų naftos perdirbimo gamyklos modernizacija užtruks iki 2026 m. pradžios, nors iki šiol buvo planuota, jog procesas baigsis 2025 m. rudenį.
Kaip aiškino A. Pikžirnis, buvusi Vyriausybė įsipareigojo padėti „Orlen Lietuva“ tiek su gamyklos modernizacija, tiek su perėjimu prie klimato neutralumo. Tačiau, kaip pabrėžė premjero patarėjas energetikos klausimais Gabrielius Gorbačevskis, įsipareigojimai nebuvo įvykdyti.
„Tai yra įvairūs įsipareigojimai. Ir mes dabar matome galimybę atnaujinti susitarimus su koncernu ir rasti abi puses tenkinančius sprendimus.(...) Tam reikės tiek sprendimų Vyriausybės, tiek Seimo lygmenyje. Kai rasime tuos sutarimus ir tuos sprendimus, tikrai juos pristatysime (...) (Pagalba – ELTA) tiek su modernizacija, tiek su perėjimu prie neutralumo klimatui. Tai sutampa tiek Vyriausybės uždaviniai, tiek koncerno matymas ir tie sprendimai bus pristatyti“, – aiškino A. Pikžirnis.
„Ankstesnės Vyriausybės turėjo pasirašytą dokumentą dėl bendradarbiavimo .Ir praėjusi turėjo, tačiau kai kurie įsipareigojimai buvo neįgyvendinti. Tai kalbėjome, kaip ištesėti pažadus, bet konkrečių sprendimų nebuvo“, – sakė G. Gorbačevskis.
A. Pikžirnis taip pat paminėjo, kad skirtingai nei praėjusi Vyriausybė, naujasis Ministrų kabinetas šioje situacijoje „tuščių pažadų nedalins“.
Anot I. Fonfaros, dar nėra nuspręsta, kokio dydžio galėtų būti Vyriausybės finansinė pagalba. Tačiau, pasak jo, Europos Sąjungos teisė apriboja ją ties 8 proc. nuo projekto kaštų.
„Kalbėjomės tik apie tai, kad bus kažkokia forma finansinė parama. Bet negaliu atkleisti detalių, kokia tiksliai. Bet atsižvelgiant į ES teisę, ta suma gali siekti apie 8 proc. nuo projekto kainos. Tai gal bus kažkas tokio“, – sakė I. Fonfara.
ELTA primena, kad „Orlen Lietuva“ Mažeikių filialo plėtra, viena didžiausių Lenkijos kapitalo investicijų – projekto suma siekia siekti 970 mln. eurų. Dėl infliacijos, karo Ukrainoje ir kitų veiksnių kaina išaugo. Projekto pradžioje buvo prognozuojama, kad modernizacijos vertė sieks 670 mln. eurų.
Anksčiau buvo siekiama, kad projektas būtų baigtas 2024 m.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!