Lietuva ir politiškai ir visuomeniškai pasakė savo nuomonę apie Austrijos sprendimą skubiai paleisti paleisti Sausio 13-osios bylos įtariamąjį Michailą Golovatovą. Kartu visai nereikia perdėtai atakuoti klaidą padariusių Lietuvos partnerių. Be to, trūksta teisininkų pasisakymų, – mano Seimo narys, buvęs euroderybininkas Petras Auštrevičius.
Pasak P. Auštrevičiaus, austrai be abejo bus padarę klaidą, tačiau dar nėra priežastis dirbtinai kaitinti aistras, ypač siekiant krautis politinį kapitalą. „Esu prieš visuomeninės psichozės kurstymą, prieš bandymą kažkaip paveikti Austriją per „gėdinimą“, per visuomenės masines akcijas, ypač dalyvaujant politikams, siekiantiems pasinaudoti proga ir atkreipti į save dėmesį. Nemanau, kad tai to verta, nes austrai tebėra mūsų partneriai, nors mes dėl to ir nesutariam. Su jais ir su Europos Sąjunga šį klausimą dar reikės spręsti“, – tikino jis.
P. Auštrevičius tikina nepritariąs Austrijos sprendimui, bet siūlo pagalvoti ir apie kitus kelius, nei rėkavimas prie ambasados tvoros. „Lietuvos viešajame diskurse pasigendu teisininkų pasisakymų. Kalba politikai, kalba nukentėję asmenys, žuvusiųjų artimieji. Juos aš visiškai suprantu, nes kalbame jau apie neatlyginamą žalą. Blogai tai, kad nekalba teisininkai dėl visų ekstradicinių dalykų ir paties Europos arešto orderio aplinkybių, kur Austrija, beje, turėjo vieną išlygą. Atsiminkime, kokioje stadijoje Lietuvos teisėsaugoje yra pati Sausio 13-osios byla. Manau, kad toks „proaktyvus“ visuomenės kurstymas neprisidės prie mūsų teisingo tikslo, kad kaltieji būtų nubausti“, – aiškino politikas.
Maža to, P. Auštrevičius teigia sutinkąs su sovietų lageriuose kalėjusios ir dabar Lietuvos teisėsaugą bei valdžią kritikuojančios sesers Nijolės Sadūnaitės nuomone, kad Lietuva pati elgiasi ne geriau už jos „Kremliaus liokajais“ vadinamus austrus, nes pati bendradarbiauja su Rusija persekiojant tariamą teroristę Eglę Kusaitę ir su ja neva susijusius čečėnus. „Deja, matau daug karčios tiesos disidentės žodžiuose, nors jie ir trukdo mums moralizuoti ir kalbėti itin patetiškai. Pažiūrėkite, ką padarė pati mūsų teisėsauga net ir Sausio 13 byloje. Net Seimo teisės ir teisėtvarkos komitetas yra priėmęs nutarimų, kad padaryta ne viskas. Buvo vaizduojama, kad viskas padaryta, bet kai iškilo konkreti teisinė problema – pasirodė kitaip. Kartoju, kad laukiu daugiau teisininkų komentarų“, – sakė P. Auštrevičius.
Statys Patyčių sieną
Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) būstinė kviečia sunešti tualetinio popieriaus ritinėlius, iš kurių prie Austrijos ambasados Vilniuje bus statoma siena, simboliniu pavadinimu Schikane Mauer (Patyčių siena – liet. k.)
„Po Austrijos pareigūnų akibrokšto – sprendimo paleisti Sausio 13-osios bylos įtariamąjį Michailą Golovatovą – mums, lietuviams, nelieka kita pasirinkimo, kaip atsitverti nuo jų siena“, – sakė LiCS jaunimo organizacijos vadovas Artūras Laktionkinas.
„Austrija spjovė į Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje vykdytus nusikaltimus žmogiškumui. Taigi, ko vertas šalių bendradarbiavimas ir Europos teisė, jei sugebama nekreipti dėmesio į vienos šalies prašymus sulaikyti vieną iš tragiškųjų sausio įvykių organizatorių Lietuvoje“, – retoriškai klausė LiCS jaunimo organizacijos vadovas.
Reakcijos reikėjo
Buvęs užsienio reikalų ministras, profesorius Povilas Gylys teigia, kad reakcija iš principo yra teisinga, bet ne visai adekvatūs būdavo veiksmai kitais atvejais. „Visiškas nereagavimas būtų labai blogas ženklas ir mes negalime smerkti nei visuomenės, nei jaunimo už tai, ką jis daro. Kitas dalykas, kai kalbama apie ambasadoriaus atšaukimą. Tai atsakingas tarptautinis žingsnis. Pats esu tai daręs tik kartą, kai ginčijomės su Latvija dėl Baltijos jūros teritorijų. Kai kalbama apie tokius žingsnius ar raginama jos daryti, verta tiksliai apgalvoti pasekmes bei rezultatus“, - aiškino jis.
Anot P. Gylio, žiniasklaida į pačią žinią aktyviai sureagavo ti todėl, kad tai nutiko vasarą. Anot jo, liūdint Seimui ir politikai, tokie sprendimai ir situcijos - tiesiog dovana žurnalistams.
Protesto akcijos ir pasisakymai netyla nuo pat savaitgalio, kai Austrija nutarė nepaisyti Europos arešto orderio ir skubiai paleido Lietuvos už karinius nusikaltimus ieškomą asmenį.