Jungtinės Karalystės Vėžio tyrimų centro vadovė Fiona Osgun teigia, kad oro užterštumas sąlygoja vėžį. Žinoma, tokie rezultatai nėra naujiena, pastaruosius kelis metus tyrėjai bando išspręsti šią problemą, kurią dar labiau sutirštino prieš porą mėnesių nuaidėję „Volkswagen“ skandalai.
Šiuo metu svarbiausia išsiaiškinti, kokia grėsmė laukia mūsų, jeigu oro užterštumas didės. Ir ne tik. Taip pat svarbu ieškoti būdų, kaip kovoti su grėsmingomis oro užterštumo problemomis.
Ekspertai ir gydytojai iš Karališkojo pediatrijos ir vaikų sveikatos koledžo atkreipė dėmesį į šią problemą ir paskelbė ataskaitą apie anglies dvideginio poveikį.
40 tūkst. mirčių
Įvardytas gana šokiruojantis faktas – kiekvienais metais Jungtinėje Karalystėje fiksuojama apie 40 tūkst. mirčių, susijusių su oro užterštumo problemomis.
Ataskaitoje taip pat pasiūlyta, ko reikėtų imtis siekiant sumažinti riziką.
Tyrimai tęsiasi jau kelis dešimtmečius, nustatyta, kad oro užterštumas turi poveikį plaučių vėžiui. 2013 metais užfiksuota apie 45 tūkst. plaučių vėžio atvejų. Ataskaitoje keliami svarbiausi klausimai. Vienas jų – kaip skirtingų teršalų mišinys gali sąveikauti ir sukelti rimtus susirgimus. Iki tol daryti tyrimai didžiausią dėmesį kreipė dėmesį į konkretų teršalą ir jo žalą, tačiau nėra skirtas reikiamas dėmesys pavojingesniam dariniui – teršalų mišiniui.
Iki šiol išsiaiškinti šiuos svarbius klausimus trukdė įvairūs apribojimai. Šiuo metu nustatyta, kad jeigu oro užterštumas iki 2050 metų sumažėtų 20 proc., pavyktų išsaugoti apie 482 tūkst. gyvybių.
Svarbu žinoti visas galimas rizikas, rašoma „Independent“ straipsnyje. Žinoma, dažniausia plaučių vėžio priežastis yra rūkymas, į tai ypatingai didelis dėmesys buvo atkreiptas prieš kelerius metus.
Pabrėžiama, kad ne visi oro užterštumo mišiniai yra vienodi. Profesorius Jonathanas Griggsas BBC sakė, kad prisidėti prie oro užterštumo mažinimo galima visi. Ir net kiekvieną rytą. Paprastas būdas – rečiau važiuoti mašina.Vaikščiojimas arba važinėjimasis dviračiu gali žmones apsaugoti nuo daugybės ligų.
Oro tarša ir ligos
Ataskaitoje dėmesys kreipiamas į tai, kokias tiksliai ligas sukelia oro užterštumas ir jame esančios pavojingos dalelės. Tarp minimų ligų – astma, širdies ligos, cukrinis diabetas ir vėžys.
Pasaulinės sveikatos organizacijos tyrimas parodė, kad daugiausia mirčių nuo oro užterštumo buvo susijusios su širdies ir kraujagyslių ligomis.
Iš lauko oro taršos sukeltų mirčių 40 proc. buvo širdies ligos; 40 proc. – insultai; 11 proc. – chroniškos obstrukcinės plaučių ligos; 6 proc. – plaučių vėžys; 3 proc. – vaikų kvėpavimo takų infekcijos.
Iš užteršto patalpų oro sukeltų mirčių 34 proc. buvo insultai; 26 proc. – širdies ligos, 22 proc. – chroniškos obstrukcinės plaučių ligos; 12 proc. – vaikų kvėpavimo takų infekcijos; 6 proc. – plaučių vėžys.