Štai Dzūkijoje - aibės tuščių lizdų. Vienur gandrai išmetė penkis išperėtus gandriukus, kitur – keturis, kai kur likę po vieną. Alytaus rajono Aleknonių kaimo gyventoja Albina sako per gyvenimą tokio gandrų elgesio dar nemačiusi. Tai vaizdas, filmuotas iš viršaus. Albinos kieme susuktame lizde gandrai šį pavasarį išperėjo penkis gandriukus, tačiau šiuo metu lizdas jau tuščias. G
andrai išmetė visus penkis paukščiukus. Paskutinį Albina ant žemės negyvą rado prieš savaitę. Paukščiukas buvo jau gerokai paaugęs. "Pirmiausia radau jau vieną tokį visai jau. Apkasiau. Nemalonu buvo, bet.. paskui vieną didesnį, kitą mažesnį radau. Nu ir va laikas nuo laiko tokis va buvo. Laiko tarpas buvo toks", - pasakoja moteris. Ji taip pat patikino, kad vieną grandriuką rado dar gyvą, todėl parsinešė namo ir bandė auginti. Tačiau po savaitės paukštis nugaišo. Kad lietuviški gandrai šiais metais elgiasi keistai, pastebėjo ir specialistai.
Alytaus rajone, Žuvinto draustinio darbuotojai sako vis dažniau girdintys, kad gandrai atsikrato jau paaugusiais paukščiukais. Ornitologai sako, kad gandrai su savo atžalomis taip žiauriai elgiasi todėl, kad nujaučia negalėsiantys jų išmaitinti. Teigiama, kad gandras yra kone vienintelis paukštis Lietuvoje, iš kurio elgesio galima tiksliai nuspėti ekosistemos būklę. Ji prastėja.
Pievų plotai mažėja, dėl to traukiasi varliagyvių ir vabzdžių populiacija. Skaičiuojama, kad kasmet į Lietuvą vasaroti parskrenda apie 30 tūkstančių gandrų. Specialistai kol kas nesibaimina dėl gandrų populiacijos. Tačiau prastėjanti ekosistemos būklė esą gali pakenkti jautresnėms ir retesnėms paukščių rūšims. Pavyzdžiui, tilvikiniai paukščiai, tokie kaip pempės, maitinasi panašiose teritorijoje kaip gandrai. Pastebima, kad dalis pempių jau migruoja iš Lietuvos, nors vasara dar tik prasidėjo. Spėjama, kad paukščiai neranda užtektinai maisto.
Plačiau apie tai žiūrėkite TV3 ŽINIŲ reportaže: