Šiandien, gegužės 8 dieną, Seimo plenariniame posėdyje ministras pirmininkas Andrius Kubilius pristatė parlamentui metinę vyriausybės veiklos ataskaitą. Tradiciškai, po šios ataskaitos pasipylė Seimo narių klausimai, ir opozicijoje esantys parlamentarai rado nemažai spragų šioje ataskaitoje.
Opozicijos lyderis Algirdas Butkevičius teiravosi, kodėl jau beveik 4 metus nedidinama minimali mėnesinė alga (MMA).
„Jūs labai gerai žinote, kad ekonomikos atsigavimas Lietuvoje vienas iš sparčiausių tarp ES valstybių atėjo po labai gilios krizės <...> išlaidavimas yra ne tas kelias, kuriuo galėtume eiti, o dėl MMA mes trišalėje taryboje toliau tęsiame diskusijas“.
A.Butkevičius oponavo, kad MMA didinimas nėra išlaidavimas.
Taip pat jis teiravosi, kada bus pateikti VAE ir suskystintų dujų terminalo projektai.
A. Kubilius aiškino, kad rytoj vyriausybė tikisi patvirtinti visus projektus, taip pat ir Koncesijos sutartį bei verslo planą ir kitą savaitę seimas jau galėsiąs svarstyti.
Andrius Mazuronis, stebėdamas salėje kylančią įtampą, paklausė, ar premjeras nebijo, kad jo vyriausybė į istoriją gali įeiti kaip netesėtų pažadų vyriausybė, į ką A. Kubilius atsakė lakoniškai: ,,Opozicija yra kalta“.
Apie Vyriausybės veikos ataskaitą ir tokius sarkastiškus premjero atsakymus, Balsas.lt kalbėjosi su opozicijos lyderiu Algirdu Butkevičiumi.
Jo manymu, Vyriausybės veiklos ataskaita – tai seimo nariams pateikiama informacija, kokius metų pradžioje Vyriausybė iškėlė tikslus ir kaip ji juos įgyvendino, arba tiesiog turi būti pasakyti šeši prioritetai, apie kuriuos praėjusių metų pradžioje kalbėjo Vyriausybė ir tiesiog pateikti ataskaitą, kaip sekėsi tuos prioritetus įgyvendinti ir kokie buvo rezultatai pasiekti per tuos metus.
„Šiuo metu aš manau, kad Vyriausybės ataskaitoje buvo tam tikrų minčių, darbų rinkinys už trejus su puse metų. Manau, tai yra visiškai neteisingas ataskaitos pateikimas“, - konstatavo jis.
A. Butkevičius pabrėžė, kad energetikos srityje per trejus su pusę metų nebuvo pateikti įstatymų projektai, nei dėl suskystintų dujų terminalo, nei dėl atominės elektrinės, taip pat nebuvo pateikti verslo planai.
„Taip pat jie kalba apie tai, kad ekonomika vos ne sparčiausiai auga Europoje, bet trejus su pusę metų kažkaip MMA taip ir nesugebama pakelti. Didžiulė žmonių armija išvyko iš Lietuvos, tai reiškia didžiulę emigraciją, bet kol kas apie emigraciją neišgirdome nei vieno žodžio“, - piktinosi jis.
Pašnekovas akcentavo, kad ataskaitos pabaigoje buvo užsiminta, kad infrastruktūra ir pinigai bus racionaliau panaudoti. „Bet reikia aiškiai pabrėžti, kas trukdė praėjusiais metais tą padaryti, nes finansavimas iš ES buvo garantuotas, savalaikis“, - kritikavo opozicijos lyderis.
Anot A. Butkevičiaus, jei ES lėšos būtų nukreiptos į ekonomikos skatinimą, gaivinimą ilgalaikiame ekonomikos procese, kad būtų išsaugotos darbo vietos, ataskaita atrodyti visai kitaip.
A. Butkevičius Vyriausybės ataskaitą įvardijo kaip tam tikrą darbų kratinį, visiškai nenukreiptą į rezultatų siekimą.
Praktika rodo, kad opozicinės partijos ir jų atstovai niekada negaili kritikos valdantiesiems, tačiau paprašytas įvertinti ir gerus 15-osios Vyriausybės darbus, A. Butkevičius prisipažino, kad nemano, kad buvo kas gero padaryta.
„Žinote, opozicija, jeigu yra konstruktyvi, tikrai turi pasakyti, kas yra gero padaryta, ir, manau, čia vargu ar galima kažką racionalaus pastebėti, šilumos kainos augo, gyventojų išlaidos vis didėjo, bet pajamos neaugo, man būtų labai sudėtinga surasti gerų dalykų“, - atviravo jis.
Socialdemokratas taip pat ir vertino paties premjero pasirodymą Seimo tribūnoje per Vyriausybės ataskaitos pateikimą.
„Manau, kad ministras pirmininkas sau leidžia per daug naudoti sarkazmo, nukrypti nuo klausimų į juos atsakinėjant, ir jam trūksta kantrumo ir solidumo atsakinėjant į pateiktus klausimus“, - tikino jis.
A. Butkevičiaus manymu, kai nežinai, kaip atsakyti į užduotą klausimą, galima ieškoti ir kitų argumentų arba tiesiog atsakyti, kad viskas puikiai suprantama, bet yra tam tikra situacija ir ne viską gali nuveikti. Tai, jo manymu, nebūtų sukėlę jokios įtampos tarp politikų.