Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga antradienį su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija aptarė tymų protrūkio problemą Lietuvoje.
Apribojimai nesiskiepijusiems
TS-LKD kviečia politines partijas imtis veiksmų, siekiant suvaldyti tymų protrūkį Lietuvoje. Tarp konservatorių pasiūlymų – draudimas neskiepytus vaikus priimti į valstybines ikimokyklinio ugdymo įstaigas bei privalomi skiepai suaugusiems, dirbantiems su vaikais, kariams.
Taip pat siūloma neskiepytų vaikų tėvams nebemokėti vaiko pinigų, neįleisti į Lietuvą neskiepytų užsieniečių, atvykstančių iš šalių, kur vyksta tymų protrūkis.
Siūloma, kad nepasiskiepiję, bet susirgę asmenys turėtų savo gydymą apmokėti patys, užtikrinti pakankamai vakcinų nuo tymų rezervą bei skirti lėšų informavimo kampanijai apie vakcinas ir imunoprofilaktikos svarbą.
„Turi būti kažkokia atsakomybė. Šie 8 punktai, kuriuos su frakcijos kolegomis išdiskutavome, siūlome apie juos diskutuoti ir siekti sutarimo, kad šita šiandieninė situacija šalyje būtų suvaldyta“, – konservatorė kalbėjo Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Siūlo diskutuoti atsargiai
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga skeptiškai vertina skatinimą masiškai skiepytis ir pastebi, kad privačios gydymo įstaigos iš gyventojų panikos pasidarė verslą.
„Labai teisinga raginti skiepyti vaikus, nes mes tų vakcinų turime, vaikams jų netrūksta. Bet raginimas masiškai skiepytis visiems sukūrė keistą situaciją. Dalis žmonių supanikavo, subėgo į privačias gydymo įstaigas ir pradėjo skiepytis. Aišku, tuo buvo pasinaudota, sukeltos vakcinų kainos net kelis kartus“, – kalbėjo A. Veryga.
Ministras pastebi, kad, nors vakcinų nuo tymų vaikams netrūksta, visi norintieji pasiskiepyti šiuo metu to padaryti negalėtų. Vis dėlto, anot A. Verygos, šiuo metu vysta diskusijos dėl papildomų vakcinų pirkimo.
„Vakcinų visiems revakcinuoti šiandien neturime, jei masiškai norėtume visus perskiepyti. Žmones paraginus reikia turėti ir garantiją, kad tie, kurie norės, galės gauti tą vakciną“, – sakė A. Veryga.
Skeptiškai ministras vertina ir kitas siūlomas spaudimo priemones, nes jos, anot A. Verygos, gali sukelti atvirkštinį rezultatą.
„Manau, kad nepamatuotas spaudimas sukuria mums truputį priešingą efektą ir verčia grupes žmonių, kurie vadovaujasi ne moksliniais faktais, izoliuotis. Jos mobilizuojasi tam tikrai gynybai“, – kalbėjo A. Veryga.
„Išvartyti iš gaidžio“
Frakcijos posėdyje įsižiebė karšta diskusija apie kitą Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos narį Dainių Kepenį, kuris viešai kritikuoja vakcinas ir teigia, kad šios sukelia sveikatos problemų. TS-LKD frakcijos pirmininkas G. Landsbergis sakė, jog šis „bando D. Kepenį išvartyti iš gaidžio, <...> bet turėtų prisiimti daugiau atsakomybės“ už jo žodžius.
Tačiau, A. Verygos teigimu, kiekvienas Seimo narys yra laisvas reikšti savo nuomonę.
„Nebandykite manęs supriešinti su mano frakcijos kolegomis, nes nepavyks to padaryti. Seimo nariai yra laisvi reikšti savo nuomonę. Šiuo klausimu, jau ne kartą esu sakęs, aš jam nepritariu. Bet Seimo narys yra laisvas turėti tokią nuomonę“, – sakė A. Veryga.
Tokia situacija pirmąkart per kelerius metus
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, kasmet Lietuvoje nepaskiepyti nuo tymų lieka per 5 tūkst. vaikų. Per pastarąjį dešimtmetį tokių neskiepytų ir neatsparių tymų virusui vaikų susidarė daugiau nei 50 tūkstančių.
Paskiepijamų vaikų dalis mažėja nuo 2009 metų – 2009 metais siekė 97 proc., 2018 metais – 92,2 procento. ULAC pažymi, kad tai kelia realią grėsmę susirgti tymais žmonėms, kuriems skiepytis pagal amžių dar anksti, arba tiems, kuriems nesusiformavo imunitetas po skiepų.
Nuo šių metų pradžios Lietuvoje tymais susirgo 234 žmonės. Pernai per visus metus tymais Lietuvoje susirgo 30 žmonių. Toks tymų protrūkis stebimas pirmąkart po kelerių metų.