• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (2)

„Akistata“ tęsia sensacingiausias Kauno mafijos autoritetu laikomo Henriko Daktaro autobiografijos „Išlikt žmogumi“ mintis.

REKLAMA
REKLAMA

Mafijos adresas Naujalio g. 18

Reikėtų priminti, kad Kauno Vilijampolėje esančiame Naujalio gatvės 18-ajame name, be būsimojo mafijos boso, gyveno ir būsimieji Vilijampolės gaujų lyderiai – broliai Rimantas ir Deividas Ganusauskai, jų pusbrolis Ričardas Ganusauskas), pravardžiuojami atitinkamai Mongolu, Mongoliuku ir Ganusia. Jų močiutė yra H. Daktaro tėvo sesuo.

REKLAMA

Ilgus metus ne tik Kauną, bet ir visą Lietuvą šiurpinusios „daktarų“ gaujos pagrindas formavosi kiemo principu. J. Naujalio gatvės kieme rinkdavosi aplinkinių namų chuliganai. Iš pradžių juos vienijo bendras pomėgis – karvelių auginimas, vėliau, maždaug – nuo 1975-ųjų – nusikaltimai.

REKLAMA
REKLAMA

„Daktarų“ gauja iš pradžių buvo elementarūs chuliganai, pasižymėję įžūliu elgesiu ir cinizmu. Šiuo atžvilgiu, be Jono Visgirdo, pravarde Haltas, garsėjo Henytės jaunesnysis brolis Mečislovas, pravarde Mečytė. Dar paauglys jis buvo žinomas kaip merginų prievartautojas. „Daktarų“ klestėjimo metais jis ypač mėgo girtauti „Vilijos“ restorane, iš kurio prievarta ištempdavo merginas, jas mušdavo ir priversdavo santykiauti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1993 metais, prisiminęs jaunystės laikus, „Viliją“ privatizavo H. Daktaras. Šiame Vilijampolės restorane vykdavo banditų gaujos viršūnių susirinkimai, buvo planuojami kraupūs nusikaltimai.

1976 metais Mečytė už išžaginimą buvo nuteistas 9 metų laisvės atėmimu. Viename Kauno pliaže jis priėjo prie poilsiaujančios merginos ir tiesiai rėžė, kad jam ir draugams reikia pasimylėti. Merginai atsisakius, Mečytė nuėmė jos akinius ir jų stiklais supjaustė veidą. Pirmasis ją žagino M. Daktaras, po to – Egidijus Abarius, pravarde Goga, Ganusia ir Česlovas Sakalauskas.

REKLAMA

Grįžęs iš kolonijos, M. Daktaras dalyvavo „daktarų“ nusikalstamoje veikloje. Tačiau jis žuvo 1985 metais autoavarijoje.

Mokslai „neprilipo“

Baigęs aštuonias vidurinės mokyklos klases, Henrikas Daktaras, pravarde Henytė, įstojo į 19-ąją proftechninę mokyklą, kur viešpatavo anarchija ir betvarkė. „Kur kiekvienas, kaip ir laukinėje gamtoje, it laukinis žvėris privalėjo kovoti ir išlikti gyvas. Nei pačių dėstytojų, o juo labiau mokinių, mokslai nedomino, – savo memuaruose „Išlikt žmogumi“ rašo Henytė. – Jokių pastangų į mokslus nedėjau, o į pačios specialybės smulkmenas juo labiau nesigilinau. Baigęs ją, turėjau įsigyti plytelių klojėjo profesiją, o klojant plyteles savęs įsivaizduoti tikrai negalėjau ir, atvirai pasakius, nenorėjau (...)“.

REKLAMA

Henytė prisiminė, jog jau tais laikais jautėsi suaugęs bei savimi pasitikintis jaunuolis, nepakęsdavęs, kai neteisingai kas skriausdavo silpnesniuosius. Vyresnio amžiaus vilijampoliečiai prisimena, jog be jokios priežasties Henytė galėjo sumušti niekuo dėtą žmogų. „Jei kas nors akivaizdžiai „prašydavosi“, visada duodavau į nosį. Jau tada buvau pripažintas lyderiu, visi gerbė mano kumščio skonį ir stengėsi su manimi nesipykti“, – savo autobiografijoje dėstė H. Daktaras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pramonininkų mafija

Daugelis buvusių skalbinių vagių sovietiniais metais įsidarbino Vilijampolėje veikusiuose „Silvos“ audimo bei „Vilko“ kailių fabrikuose. Šiose pramonės įmonėse per daugelį metų susiraizgė painių ryšių kamuolys. Atsirado vadinamoji „Vilko“ fabriko mafija.

REKLAMA

Pagrindinį jos sluoksnį sudarė vietinės reikšmės sovietų nomenklatūra ir pogrindžio milijonieriai. Anot susivienijimo veteranų, nebūdavo dienos, kad į Vilijampolę neatvyktų koks nors aukštas pareigūnas iš Vilniaus su konfidencialiais užsakymais – nuo prabangių kailinių iki kumštinių poledinės žūklės pirštinių.

REKLAMA

Nelegaliai veikiančių siuvyklų, verpyklų, mezgyklų, brangiųjų kailių žvėrelių fermų savininkai irgi stengdavosi užmegzti abipusiškai naudingus ryšius.

Trečiajam sluoksniui priklausė „slabadiniai“ – Vilijampolėje gyvenantys darbininkai, kurie pagal kvartalus pasiskirstydavo veiklos įmonėje sferomis. Daugiausia įtakos pelningiausise įmonių cechuose turėjo J. Naujalio gatvė – Daktarų ir Ganusauskų klano tėvonija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darbas už 80 rublių

H. Daktaras po mokslų proftechninėje mokykloje įsidarbino „Silvos“ fabrike pameistriu. Tačiau dirbti už 80 rublių mėnesinį atlyginimą H. Daktaras netryško dideliu noru, todėl įvairiais būdais stengdavosi sutrumpinti darbo dieną.

„Pasisukiojęs tarp ūžiančių mašinų vos porą valandų, peršokdavau gamyklą juosiančią tvorą ir tiek mane tematydavo. Savaime aišku, tokiai mano savivalei greitai atėjo galas. Išsikvietęs viršininkas pasiūlė rašyti pareiškimą, kad atleistų iš darbo pačiam prašant“, – taip savo vienintelę darbovietę aprašė H. Daktaras.

REKLAMA

Dvigūbas smūgis prie kino teatro

Tuo metu Henytė su kiemo draugais priklausė „marksiukų“ grupei, kuri nuolat konfliktuodavo su „inkariukais“ – vaikinais, kurie gyveno šalia buvusios „Inkaro“ avalynės gamyklos.

„Kartais mušdavomės tarp grupuočių dėl sumuštų draugų ar už mūsų gatvės draugų įžeidimą. Kartą „inkariukai“ suspardė mūsų draugą Mūrininką. Visi žinojo, kad už draugus galiu ir galvą paguldyti, buvau kerštingas, bet teisingas. Todėl, sužinojęs šią žinią, prisiekiau, kad pirmai progai pasitaikius, atkeršysiu už savo draugo sumušimą“, – knygoje „Išlikt žmogumi“ dėstė Henytė.

REKLAMA

Atrodo, jog progos ilgai laukti nereikėjo. Kartą su draugais Henytė nuėjo į kino teatrą „Neringa“ ir netikėtai atpažino netoliese lūkuriavusius Mūrininko skriaudikus.

Tarp jaunuolių įsiplieskė žiaurios muštynės. Vieni žmonės palaikė „marksiukus“, o kiti – „inkariukus“.

„Iki šiol nesuvokiu, nes mano sąmonė turbūt buvo aptemusi ir visur mačiau tik „inkariukus“. Žaibišku smūgiu trenkiau ant manęs šaukiančiam vyrui į nosį, kuris čia pat suklupo, o bobai, toliau rėkiančiai, kad iškvies miliciją, vožiau iš viršaus liaudyje vadinamą „bokalą“, – su smulkmenomis pirmąjį teistumą „uždirbusį“ incidentą prisiminė Henytė. – Tik po šio smūgio supratau, kad per toli nužengiau, bet buvo jau per vėlu. Kažkas iškvietė miliciją. Pajutau, kad kažkas už nugaros stipriai užlaužė rankas ir per žmonių minią ėmė tempti „varanoko“ link, kuris stovėjo ant šaligatvio“.

REKLAMA
REKLAMA

Maždaug po valandos, kurią H. Daktaras praleido Kauno Požėlos rajono skyriaus ankštoje kameroje, tarp kalinių pramintoje „boksiku“, prisistatė nukentėjusi pora ir tuojau pat surašė pareiškimą.

ANONSAS

KITAME „AKISTATOS“ NUMERYJE (PASIRODYSIANČIAME GEGUŽĖS 15 D.) SKAITYKITE:

Kalėjimo „grožybės“

Laisvės troškimas

Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (I dalis)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų