Kai kurie Henriko Daktaro biografijos faktai leidžia manyti, kad šalindamas konkurentus kovoje dėl vadžios, jis tapo absoliučiu lyderiu.
Abu norėjo tapti vieninteliu bosu
Rimantas Ganusauskas, pravarde Mongolas, ir Henytė buvo ne tik giminės, bet ir seni draugai, jaunystėje kartu plėšdavo žmones. Abu buvo pripažinti Kauno „daktarų“ grupuotės lyderiai, ir kiekvienas slapčia tikėjosi tapti vieninteliu bosu.
Tačiau H. Daktaras dažniausiai likdavo daug intelektualesnio Mongolo šešėlyje ir jam tekdavo vykdyti jo suplanuotus nusikaltimus.
Maždaug nuo 1986-ųjų kauniečių operatyvininkai niekada nepaleido Vilijampolės susivienijimo žvaigžde laikomo Mongolo iš akiračio (bent jau taip tvirtina jie patys). Bet pagrindo sulaikyti kriminalinį šulą jie ilgai neturėjo. Nors, remiantis operatyviniais duomenimis, Mongolas ne tik dalyvavo daugelyje kriminalinių grupuočių lyderių suėjimų, bet ir suvaidino svarbų vaidmenį ne viename Kauno banditų susirėmime.
Klestėjimo metais Mongolas galėdavo per kelias valandas surinkti iki 200 ginkluotų smogikų. Jie susėsdavo į automobilius ir 30 ar 40 mašinų kolona, demonstruodami savo jėgą, nebaudžiamumą, važinėdavo po Kauną.
R. Ganusausko gyvenimo peripetijos vaizdžiai atspindi dramatišką, iki šiol legendomis apaugusį Kauno šešėlinio pasaulio senosios „daktarų“ gvardijos likimą.
Čigonų skriaudikas
Mongolo aplinkos žmonės pasakoja, kad vidurinę mokyklą laikinojoje sostinėje baigęs tiktai gerais pažymiais, R. Ganusauskas nesunkiai įstojo į sovietiniais metais prestižinę autoremontininko specialybę Kauno politechnikume.
Mongolas sugalvodavo pačius įmantriausius ir įžūliausius nusikaltimus, o juos vėliau įgyvendindavo Henytė ir artimiausi jo bendražygiai. Jau tada sklido legendos apie R. Ganusausko surengtą Moldavijos čigonų apiplėšimą. Jo metu gauja pagrobė turto už tuomet įspūdingą sumą – beveik 2 milijonus rublių.
Vėliau Mongolas įkūrė savotišką verslo imperiją. Jis dideliais kiekiais pirkdavo vogtus siūlus, juos perduodavo megzti pasamdytoms moterims, o megztinius parduodavo po visą Sovietų Sąjungą keliaujantiems čigonams. Praėjus kuriam laikui, iš klajojančių čigonų atimtus megztinius Mongolo vadovaujami „daktarai“ perparduodavo kitiems čigonams.
Dar 1989-aisiais Mongolas Kauno čigonams liepė mokėti duoklę vien už tai, kad šie kvėpuoja gimtojo miesto oru. Čigonai atsisakė ir buvo žiauriai sumušti.
Slapti aukcionai
Tai, kad Mongolas buvo gerokai pranašesnis už Henytę, ypač išryškėjo Lietuvoje prasidėjus privatizavimui. Būtent Mongolas Kaune laikomas privatizacijos „architektu“ ir iš šio verslo jis susikrovė nemažai turto.
Prieš kiekvieną oficialų aukcioną R. Ganusauskas surengdavo neoficialų, kur ir paaiškėdavo tikrasis nugalėtojas. Kartais tokie „aukcionai“ vykdavo netgi automobiliuose. Realias privatizuojamų objektų kainas diktuodavo nusikaltėliai iš Vilijampolės. Jie pasisavindavo skirtumą tarp valstybiniame ir banditų aukcione nustatytų kainų.
Norėdami įsigyti vieną ar kitą objektą, tuomet klestėję verslininkai kreipdavosi į Mongolą, kuris nurodydavo, su kokia grupuote teks bendradarbiauti.
Privatizuodami įvairius objektus Kaune, vėliau liūdnai pagarsėję verslininkai susitikdavo su dalybas organizavusių „daktarų“ atstovais. Yra duomenų, kad tokie susibūrimai vykdavo ir naktimis Kleboniškio miške – tais laikais labiausiai kauniečių nusikaltėlių pamėgtoje susitikimų vietoje.
Šiandien manoma, kad tuo metu Kauno banditai iš privatizacijos užsidirbo apie 200 milijonų litų.
Vestuvėse – „stogai“ ir aukos
„1993-iųjų pradžioje Mongolo vestuvėse, kurios vyko Kauno restorane „Metropolis“, dalyvavo maždaug du šimtai žmonių, atvykę prabangiais automobiliais. Iš pradžių manėme, kad jie visi Mongolo „stogas“. Bet tarp jų buvo ir garsūs verslininkai. Juk čia viskas taip persipynę, kad ir šešėlinis verslas, ir mafijos „stogas“ yra šalia. Po kurio laiko pastebėjome, kaip Mongolas visiems dalija nurodymus, jie juos vykdo, be to, vykdo taip, kad iškart aišku, kad drausmės čia griežtai laikomasi. Vėliau atvyko verslininkai, kuriuos mes palaikėme jo partneriais. Bet netrukus paaiškėjo, jog tai buvo jo „dengiami“ verslininkai, kuriems Mongolas užtikrina „stogą“, – prisiminė buvęs ilgametis Kauno operatyvininkas.
R. Ganusauskas tuo metu labai daug dirbo – iki išnaktų vyko derybos su verslininkais, valdžios vyrais ir nusikaltėliais. Daugelis žavėjosi jo fenomenalia atmintimi – jis atmintinai žerdavo sąskaitų, telefonų, transporto priemonių numerius. Vėliau paaiškėjo, kad būtent tada Mongolas jau pradėjo uostyti kokainą, o vėliau perėjo prie daug stipresnių kvaišalų, „dozes“ leisdavosi į veną.
Po egzekucijos – naujoje gaujoje
1993-iųjų vasarą Kaune nusikaltėliai suprato, kad artimiausiu metu turi likti tik vienas mafijos lyderis. Dėl įtakos sferų dalybų tarp Mongolo ir Henytės perbėgo juoda katė, ir jie ėmė aršiai vienas kito nekęsti.
Tų pačių metų spalį Mongolui ir jo šeimai grįžtant iš atostogų Bulgarijoje, paskambino vienas artimas bičiulis. Jis pranešė, kad pasikėsinimas „Vilijoje“ nušauti „daktarų“ lyderius nepavyko – vietoj jų žuvo eiliniai gaujos sėbrai.
Parvažiavus namo, Mongolas buvo iškviestas į „Vilijos“ restoraną. Grįžo jis vėlai naktį žiauriai sumuštas ir nukankintas. Būtent „Vilijoje“, kurią jis privatizavo už centus, „daktarų“ lyderiai jį kankino ir reikalavo prisipažinti organizavus masines žudynes šioje užeigoje.
Net ir išmestam iš „daktarų“, Mongolui neblogai sekėsi. Jis subūrė naują gaują ir visur važinėjo tik lydimas ginkluotų asmens sargybinių. Eiliniai jo smogikai važinėjosi prestižiniais vakarietiškais automobiliais, pats Mongolas jų turėjo gal keturis. Kai sykį žurnalistai paklausė, kiek jis turįs mašinų, prabangų gyvenimą mėgdavęs R. Ganusauskas atsakė, jog negali prisiminti jų skaičiaus.
Jis turėjo tris butus (dviejų, trijų ir keturių kambarių), namus, užmiesčio vilas, restoranus ir net viešbučius Kaune bei Palangoje. Jo sėbrams, regis, taip pat nieko netrūko.
Pripažintas mirusiu
1993-iųjų gruodį Mongolas stengėsi rečiau rodytis viešumoje, nes baiminosi dėl savo gyvybės, todėl daug laiko praleisdavo Roberto Borcherto, pravarde Karabasas (vėliau, 1997 metais, šis buvo nuošaliame miškelyje sumuštas ir subadytas), bute. Jis ir toliau mėgavosi kokainu ir dažnai būdavo apkvaitęs.
Netrukus į jo laikinus namus pasibeldė H. Daktaras. Jis pakvietė važiuoti – susitaikyti ir galutinai išspręsti tarpusavio nesutarimus. Mongolas sėdo į „daktarų“ automobilį ir išvažiavo. Po to jo niekas nebematė.
Kalbama, kad jis, kaip ir prieš tai dingęs jo bičiulis Vladimiras Seneckis (Turistas), buvo nužudytas „Vilijoje“, o paskui paskandintas statinėje su sieros rūgštimi. „Mes prieš daugelį metų dabartiniams policijos darbuotojams pateikėme informaciją, kad H. Daktaro sėbrai galėjo nužudyti Mongolą. Apie tai mums prasitarė ir vėliau su policija pradėję bendradabiauti broliai Čiapai. Buvo žinių, kad mirtinus šūvius į Mongolą paleido toks recidyvistas, geriau žinomas pravarde Kelba. Bet, deja, jo irgi nėra tarp gyvųjų“, – „Akistatai“ teigė buvęs Kauno kriminalistikos profesionalas Jurijus Liaškinas, kuris „daktarų“ gyvenimą išmanė nuo „a“ iki „z“.
Sukaupti Mongolo turtai – namai, viešbučiai, įmonių akcijos, automobiliai, brangūs papuošalai – netrukus buvo parduoti arba išdalyti „daktarų“ aplinkos žmonėms.
Dešimtmetį su Kauno „daktarų“ lyderiu praleidusi jo žmona Loreta Ganusauskienė, pabūgusi žiauraus mafijos keršto, emigravo į Italiją. Šioje šalyje ji vadovauja nedideliam restoranui ir gyvena kaip akylai saugoma liudytoja, kuri suteikė itin daug vertingos informacijos.
1999 metais teismo sprendimu Mongolas buvo paskelbtas mirusiu. Jo kūnas neaptiktas iki šiol. Nėra ir jokio svaraus šio kauniečio mirties įrodymo – tiesiog jo niekas nei Lietuvoje, nei užsienyje nematė jau daugelį metų.
Rytoj „Balsas.lt“ skaitykite:
Nauja grobuonių valdžia
Pažintis su Sigitu Čiapu
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (1)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (2)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (3)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (4)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (5)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (6)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (7)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (8)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (9)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (10)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (11)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (12)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (13)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (14)
Nenugrimuotas Kauno mafijos boso veidas (15)