Po šiandieninio ministro ir prezidento susitikimo prezidento patarėjas Simonas Krėpšta sakė, kad jo tikslas buvo pakalbėti apie problemas socialinės apsaugos sektoriuje, mat problemų čia netrūksta. Pagal socialinę atskirtį Lietuva yra valstybių dugne ir tikrai turi problemų, kurias privalo spręsti. Prezidentas su L. Kukuraičiu kalbėjo apie pensininkų, vaikų ir neįgalių žmonių skurdą, lėšų šiai svarbiai sričiai didinimą. Taip pat buvo paminėta ir lyderystė, kurios trūkumą anksčiau yra akcentavęs prezidentas.
„Lėšos, skirtos socialinei apsaugai, yra mažos, ir čia yra akcentas, kaip surasti galimybių padidinti finansavimą socialinėms reikmėms, kurios (šiuo metu) yra maždaug du kartus mažesnės, palyginti su Europos Sąjungos vidurkiu“, – po prezidento susitikimo su socialinės apsaugos ir darbo ministru sakė S. Krėpšta. Tiesa, jis pripažino, kad mokesčių klausimas nebuvo šio susitikimo tema, ryt prezidentas apie tai kalbės su finansų ministru Viliumi Šapoka. „Tikrai finansavimas socialinės srities yra per menkas“, – aiškino S. Krepšta.
Jis patvirtino, kad susitikimo tikslas nebuvo spręsti ar ministras L. Kukuraitis gali tęsti darbą savo poste.
„Buvo koncentruojamasi į problemas ir pagrindinis dalykas, prezidento lūkestis imtis konkrečių žingsnių tas problemas pajudinant iš mirties taško“, – sakė prezidento patarėjas.
Kalbėdamas apie lyderystę, kurios stygiumi buvo kaltintas ministras, prezidento patarėjas aiškino, kad socialinės apsaugos srityje ji ypatingai svarbi.
„Visiems ministrams reikia lyderystės, ypač šiuo laikotarpiu, iki rinkimų likus nedaug laiko. Šioje srityje, kur turime daug problemų, lydersytė ypatingai svarbi, jos turi būti imtasi būtinai“, – sakė jis.
Paklausus ar prezidentui tiko L.Kukuraičio atsakymai, patarėjas išsisuko nuo atsakymo. „Tikimės, kad ministras ryžtingai imsis konkrečių veiksmų“, – kalbėjo S. Krėpšta.
Daugiau pinigų ir lyderystės
Ministras Linas Kukuraitis po susitikimo su prezidentu sakė, kad daugiausia buvo kalbėta apie tris sritis: senjorų, vaikų ir neįgaliųjų skurdą. Šios trys grupės, anot ministro, patiria skirtingą skurdą, o sprendimai turi būti „labai finansiniai“
„Turi augti pensijos, tiek bazinė dalis, tiek individualioji, ieškoti resursų ir užtikrinti įmokų finansavimo ir paramos iš apačios mažiausioms pensijoms, kad ištrauktumėm tuos, kurie turi būtinąjį stažą iš absoliutaus skurdo ribos. Tą galime padaryti jau kitais metais“, – sakė ministras L. Kukuraitis, pabrėžęs, kad dar buvo kalbėta ir apie paslaugų trūkumą senstančioje visuomenėje.
Jis sakė, kad yra itin didelis globos ir slaugos paslaugų trūkumas, tam reikia didinti finansavimą ir net siekti visų partijų sutarimo šiuo klausimu.
Su prezidentu taip pat buvo aptartos vaikų skurdo ir neįgalumo nustatymo problemos, neįgaliųjų žmonių skurdas.
Kalbėdamas apie neįgaliųjų skurdą jis pažadėjo kitų metų pirmąjį pusmetį baigti rengti naujus neįgalumo nustatymo principus, kad čia būtų vertinami ne tik medicininiai, bet ir socialiniai aspektai.
„Tai reiškia, kad kiekvieną kartą nustačius neįgalumą būtų nurodomos gairės savivaldybėms ir Užimtumo tarnybai, kad žmogus neišgyventų kliūčių dalyvauti šioje visuomenėje“, – sakė L. Kukuraitis.
Pasak jo, taip pat svarstoma įvesti sistemą priemones, kad neįgalusis būtų skatinamas už dalyvavimą profesiniame ar visuomeniniame gyvenime.
Ministras taip pat neabejoja, kad 2020 metais vėl padidinus vaiko pinigus, jų skurdą pavyks sumažinti iki ES vidurkio.
Vis dėlto jis ragino atkreipti dėmesį į vadinamąjį galimybių skurdą, pabrėždamas, kad didžiuosiuose miestuose ne visi vaikai turi galimybes patekti į darželius dėl jų stokos, o regionų savivaldybėse darželių lankomumas siekia mažiau nei 40 procentų.
„Tai reiškia, kad apie šešiasdešimt keli procentai vaikų į mokyklas ateina visiškai skirtingomis galimybėmis, lyginant su miesto vaikais“, – teigė L. Kukuraitis.
Kalbėdamas apie vykusias reformas ir apie tai ar sulaukė pastabų iš prezidento L. Kukuraitis aiškino, kad buvo klausimų, kaip patys vykdytojai vertina savo reformas.
Ministras prisipažino, kad diskusijoje su prezidentu ne kartą buvo naudojamas lyderystės terminas. „Aš pripažįstu, mano lyderystė yra daugiau darbai nei įšokimas į trasą būti pirmuoju ir pirmuose puslapiuose. Mano lyderystė yra tai, kad ministerija dirbtų ir padarytų rezultatus. Pati ministerija kalba, kad tiek reformų vienu metu mes nesame darę. Tai reiškia, kad pavyksta žmones sumobilizuoti ir siekti tų rezultatų, kuriuos užsibrėžėme. Taip pat tikiuosi, kad ir tie darbai, kuriuos nusimatėme per artimiausius pusantrų metų, turėsime tam pakankamai jėgos ir politinio pritarimo, kad juos pasiekti“, – sakė ministras.
Jis pasakė, kad žino, ką turi padaryti, yra daug darbų, kuriuos reikia pabaigti, todėl, kaip ir visi ministrai, tikisi likti poste.
„Manau, kad visi ministrai tikisi likti ir ne dėl to, kad nori išlaikyti postą, bet todėl, kad yra darbai pradėti, kuriuos turime tęsti. Tuo labiau, kad labai aiškiai žinome, ką turime padaryti“, – sakė ministras L. Kukuraitis.
Jis pripažino, kad socialiniai apsaugai kitais metais „absoliučia suma“ tikrai bus skiriama daugiau pinigų.
„Yra problema, kai auga bendrasis vidaus produktas, kad viršyti procentiškai, kad daugiau būtų biudžetas ne visada pavyksta, tai šia prasme mes viską darome, kad būtų didesnė dalis, bet čia yra pokalbis su finansų ministru, nes tam, mes galėtume turėti didesnį procentą socialinei apsaugai, reikia daugiau surinkti į biudžetą“, – kalbėjo L. Kukuraitis.
Būta nepasitenkinimo
Prezidentas G. Nausėda dar rinkimų kampanijos metu kritikavo socialinės apsaugos ir darbo ministro L. Kukuraičio darbą. Kiek vėliau jau išrinktas prezidentu G. Nausėda teigė, kad L. Kukuraičiui stinga lyderystės ir tikino norėsiantis su juo rimtai pasikalbėti prieš pasirašydamas dekretą dėl Vyriausybės sudėties.
„Kai kuriose srityse tikrai matyti, kad žmogus ir pažangą padaręs ir tikrai įsigilinęs į situaciją, bet ypač socialinės globos įstaigų srityje, net ir tam tikro nenuoseklumo būta praeityje ir dėl vaikų teisių apsaugos įstatymo peripetijų, leidžia manyti, kad vis dėlto lyderystės šitam ministrui stinga“, – žiniasklaidai yra sakęs G. Nausėda. Prezidentas šiam ministrui žadėjo kelti „nemažai klausimų“.
Pasak G. Nausėdos, socialinės apsaugos ir darbo ministro pozicija yra „labai svarbi gerovės valstybės vizijai įgyvendinti“, o jo kol kas netenkina L. Kukuraičio „lygis“.
Socialinės apsaugos ir darbo ministro portfelis naujoje Vyriausybėje liko valstiečiams. Jų lyderis Ramūnas Karbauskis tvirtino, kad socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis turėtų likti poste, nes dirbo gerai ir nedarė didelių klaidų, bet galutinį sprendimą dėl to priims premjeras Saulius Skvernelis ir prezidentas.
L. Kukuraitis dirba nuo 2016 metų gruodžio, kai prisiekė S. Skvernelio vadovaujama Vyriausybė.