• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien vyksta Etikos ir procedūrų komisijos posėdis, kuriame nagrinėjamas klausimas dėl Antikorupcijos komisijos tyrimo dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) prie vidaus reikalų ministerijos (VRM) vadovų atleidimo iš pareigų aplinkybių ir komisijos narių veiksmų vertinimo.

REKLAMA
REKLAMA

Liberalų ir centro sąjunga (LiCS) įteikė EPK prašymą išnagrinėti, ar AK, tirdama FNTT vadovų atleidimą ir su tuo susijusius klausimus, neviršijo savo įgaliojimų.

REKLAMA

Į EPK posėdį atvykusi AK pirmininko pavaduotoja Agnė Bilotaitė pradžioje posėdžio pareiškė, kad AK nėra susipažinusi su EPK išvadomis ir norėtų daugiau laiko atsakyti į tam tikrus komisijos klausimus prieš paskelbiant šias išvadas.

„Mūsų AK negavo jokios informacijos apie rengiamą posėdį, kad šis klausimas yra darbotvarkėje, kad esame kviečiami, pateikti savo atsakymus, tik dabar turiu galimybę pirmą kartą pamatyti visas jūsų šitas išvadas, jos atrodo rimtos, tai labai rimti kaltinimai, gresia baudžiamoji atsakomybė už valstybinės paslapties atskleidimą. Prašau šitą klausimą nukelti į kitą posėdį, nes AK neturėjo galimybės susipažinti“, – prašė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau daugelį EPK narių toks A. Bilotaitės prašymas papiktino, kadangi, jų nuomone, komisija neprivalo derinti savo veiksmų su AK.

„Mes neturėjome jūsų kviesti, kada vyko svarstymas – mes jus kvietėme, atsakėte. Išvadas rengėme, jūsų veiksmas, na, nenoriu sakyti negalimas, neturime derinti savo išvadų su jumis, kaip jūs nederinote savo išvadų su EPK“, – sakė komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komisijos narys Egidijus Klumbys nuogąstavo, kad priėmus išvadas, kurios netenkintų AK, atsirastų ginčas. „Iš vienos pusės, arba AK tais ginčytinais klausimais pakartotinai kreipsis į mus, arba jie iškart galės kreiptis į visą Seimą, jis spręs, ką daryti“, – kalbėjo jis.

REKLAMA

Taip pat jis siūlė gilintis į konkretų liberalcentristų prašymą nustatyti, ar AK nepažeidė statuto, ir nebandyti į visą šį reikalą įtraukinėti Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir prokuratūros. „Pagal išvadas, AK tyrė klausimą. Klausimų tyrimas nėra apibrėžtas AK įstatymo. Turime atsakyti, viršijo ar neviršijo įgaliojimų – ir taškas. Nesileiskime į faktus, kas buvo atskleista“, – ragino jis.

REKLAMA

Dalios Teišerskytės manymu, EPK išvadose yra pateikti rimti kaltinimai AK, todėl reikėtų platesnės informacijos, nes EPK nėra visažiniai, kad atsakytų į tokius nepaprastus ir skausmingus klausimus.

Užvirus karštai diskusijai ir komisijos nariams ėmus politikuoti, pasigirdo siūlymų atidėti klausimo svarstymą dviems savaitėms ir patobulinti komisijos išvadas, nes jose gausu taisytinų vietų. Devyni komisijos nariai balsavo už klausimo svarstymo atidėjimą, vienas – prieš, vienas – susilaikė. Klausimo svarstymas nukeltas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

[papildyta 15:02] „Išvados nėra griežtos, bet yra, sakyčiau, teisingos, nes Seimo struktūrinis padalinys – AK, privalo laikytis Seimo statuto, savo įstatymo ir kitų teisės aktų Konstitucijoje numatytų. Atlikę tyrimą mes radome nemažai to, ko neturėtų būti jų išvadose, ir pagrindinis klausimas – ar jie išvis turėjo imtis to klausimo“, – po posėdžio žurnalistams sakė A. Salamakinas.

REKLAMA

EPK išvadose taip pat yra punktas apie valstybinės paslapties išdavimą. Pasak komisijos pirmininko, iš kai kurių institucijų buvo gauta tam tikra to argumentacija.

„Nėra pasakyta, kad jie dirbo su ypatingai slapta informacija, bet kai kurios jų nuostatos neturėjo būti atskleidžiamos, negavus sutikimo iš institucijų, nes tai yra numatyta paslapčių įstatyme“, – teigė jis.

REKLAMA

Pasak A. Salamakino, neturėtų būti taip, kad AK nariai kas pusvalandį išbėgtų iš posėdžio ir teiktų informaciją viešai.

Etikos sargas taip pat kalbėjo apie tai, kad LR Konstitucijoje yra pasakyta, kad Seimas sprendžia savo priimtų ar patvirtintų Seime asmenų priėmimą ir atleidimą. „FNTT vadovą nei Seimas priima į darbą, nei turi teisę atleidinėti. Tuo labiau kitos išvados susietinos su tais momentais, kurių tikrai Seimas nesprendžia. Seimas negali siūlyti atleisti Generalinio prokuroro pavaduotojo iš darbo, nes mes jo neskiriame. Negali siūlyti prezidentei spręsti klausimo dėl savo patarėjo, mes gi neskiriame jų“, – komentavo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

EPK išvados bus paskelbtos po dviejų savaičių ir tik tuomet išaiškės, kokios pasekmės laukia AK.

Balsas.lt primena, kad AK tyrė, ar pagrįstai vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis atleido FNTT vadovus, vadovaudamasis poligrafo duomenimis.

AK išvadose buvo siūloma premjerui atstatydinti R. Palaitį, generalinio prokuroro pavaduotoją Darių Raulušaitį, kuris galėjo žiniasklaidai nutekinti informaciją apie banko „Snoras“ žlugimą, į darbą grąžinti atleistus FNTT vadovus. Komisija suabejojo, ar prezidentė neviršijo įgaliojimų, kai skambino FNTT vadovui ir ragino atleisti jo pavaduotoją.

Šios išvados turėjo įtakos vidaus reikalų ministro R. Palaičio atleidimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų