Valdžia piliečius laiko viską pakeliančiais kupranugariais, tad nuo Naujųjų nudžiugino mokesčiu už įmonėse naudojamą tarnybinį transportą. Jis veikia. Tik ne savoms reikmėms prašmatnius tarnybinius automobilius naudojantiems seimūnams, kurie save nuo mokesčio atleido.
Našta - tik eiliniams
Nuo sausio 1-osios įsigaliojus Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (GPMĮ) pataisoms, dėl lankytojų antplūdžio net užstrigo Valstybinės mokesčių inspekcijos svetainė. Mat pastaroji pateikė valdžios nustatytą tvarką, pagal kurią bus renkami mokesčiai už tai, kad įmonės darbuotojas tarnybinį transportą naudoja asmeninėms reikmėms. Verslininkai susiėmę už galvų - net apskaičiuoti mokesčio pagal mistinę formulę neįmanoma. Tačiau tokiomis beprasmybėmis netenka rūpintis patiems išrinktiesiems - šiems galioja išimtis.
Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovas Darius Buta tai paaiškino tuo, kad seimūnai esą “naudos negauna”, o tik patiria išlaidų.
“Jeigu teisės aktai numato galimybę tarnybinį automobilį panaudoti asmeniniais tikslais pagal nuomos sutartį, t. y. sumokant nustatytą paslaugos kainą (net ir iš tam skirtų parlamentinių išlaidų - red. past.), tokiu atveju asmens sumokėta suma yra jo išlaidos, bet ne pajamos ir GPMĮ nuostatos netaikomos”. Yra ir tam tikros kategorijos, kaip Seimo pirmininkė, Vyriausybės atstovai, prezidentė. Jei jiems reikia užtikrinti saugumą ir tam naudojamas transportas, jie nuo to GMPĮ nemoka”, - paaiškino D.Buta. Jis patvirtino, kad visi kiti subjektai mokestį turi mokėti.
“Vakaro žinios” pasiteiravo seimūnų - gal visgi šie, važinėjantys prabangiais automobiliais per neapdairumą jau susimokėjo savo įvestą mokestį? Seimo narys Mantas Adomėnas buvo priblokštas tokių naujovių.
Nieko nežino
“Ne, nieko apie tai nežinau. Ir nelabai dabar galiu kalbėti. Atleiskit”, - suskubo nutraukti pokalbį M.Adomėnas, automobilio nuomai per mėnesį paklojantis po 2500 litų “parlamentinei veiklai” skirtų pinigų.
Kęstutis Glaveckas, automobilio nuomai per mėnesį išleidžiantis daugiau nei 2000 litų iš mokesčių mokėtojų kišenės, net supyko paklaustas, ar jau suskaičiavo, kiek dar teks patuštinti piniginę.
“Man mokėti? Už savo privatų? Aš neturiu tarnybinio automobilio, tai kaip aš galiu mokėt? Taip, nuomoju, tai ir moka mokesčius tie, kas man nuomoja. Aš moku tūkstantį litų už nuomą ir daugiau nieko nežinau”, - į diskusijas nesileido ir K.Glaveckas.
Vytenis Povilas Andriukaitis pasirodė pareigingiausiai. Nors jis už automobilio nuomą per mėnesį atiduoda apie 1200 litų, tvirtino už automobilio naudojimą asmeninėms reikmėms taip pat jau tuoj tuoj susimokėsiantis.
“Ne ne, dar neteko mokėti. Dar neskaičiavau kiek. Bet, žinoma, skaičiuosiu - nes mokėti tai vis tiek teks. Per vasario mėnesį reikia susimokėti. Neklausiau kanceliarijos kiek - kai prasidės sesija, tada pasižiūrėsiu. Kiek reikės, tiek ir mokėsiu. Įstatymas yra įstatymas - ir jį reikia vykdyti”, - mušėsi į krūtinę V.P.Andriukaitis.
Seimas - ne UAB’as
Seimo etikos sargas Algimantas Salamakinas nusistebėjo tokiu kolegos pareigingumu bei greit jį nuramino - mokėti reikės tik verslininkams, ne seimūnams. Bet pripažino, kad ir pats prisidėjo prie tokios lengvatos sau.
“Cha cha - tai negalioja. Nes automobilius mes nuomojame. Aišku, jei automobiliai būtų nuosavybė, jei Seimas būtų UAB’as, tai galiotų. Tas įstatymas naktinių reformų darbas. Biudžeto komitetas nežiūrėjo, kas priimama - tiesiog kilnojo rankas, - nurodė, kas dėl to kaltas, A.Salamakinas.
Visuomenėje kastų negali būti
Vytautas GRUBLIAUSKAS - Seimo narys:
Išimčių neturi būti niekam, tiek kalbant apie Seimo narius, tiek apie įvairių žinybų ir ministerijų vadovus, kurie automobiliais vežami namo. Įstatymas išimčių nenumato, tad ir Seimo nariams turi būti taikomas apmokestinimas natūra. Visiškai pritarčiau nuostatai, kad neturi būti politikų ar valstybės tarnautojų kastos, kuriai negalioja įstatymas, nors jis galioja visiems valstybės piliečiams.
Pernai gruodį dar kartą pateikėme siūlymą nukelti įstatymo įsigaliojimą iki 2011 metų. Bet gaila, kad jis nepriimtas iki įsigaliojant šių metų valstybės biudžetui. Dabar tvyro sumaištis. Tas nukėlimas būtų taikomas nuo priėmimo dienos, bet nuo sausio pirmosios iki to laiko, kai jis bus priimtas (jei bus), išeis, kad jis galioja. Apskritai čia eilinis kartas, kai buvo neapsižiūrėta ir užkibta ant didelių skaičių, neatkreipta dėmesio, kad tai sukels nemažą sumaištį, bet neduos didelių biudžeto įplaukų. Dabar skaitiklis tiksi, ir įdomu, kaip tos verslo išlaidos bus išreikalautos, išieškotos. Bet skaitiklis tiksi ne visiems. Tad ar tai teisinga - palieku spręsti kolegoms. Nebuvo atsižvelgta į tuos niuansus, kurie turi socialinio išskirtinumo požymių. Tai reikės peržiūrėti.
Ignas JAČAUSKAS