Romualda URBONAVIČIŪTĖ
Menų inkubatoriaus kūrimas Šiauliuose pažeidžia miesto interesus. Taip teigia miesto Tarybos narys Artūras Visockas ir jau trejus metus nenuleidžia rankų visoms instancijoms tai įrodinėdamas.
Prasiskolinusiam miestui papildoma našta
A. Visockas nuo pat savo kadencijos Šiaulių miesto taryboje pradžios domisi projekto „Šiaulių menų inkubatoriaus įkūrimas“ peripetijomis bei įžvelgia, kad šis projektas yra ekonomiškai nepagrįstas ir nenaudingas ir t. t.
A. Visockas teigia, kad Menų inkubatoriaus kūrimo projektas apskritai miestui nereikalingas, nes neatitinka bendros miesto situacijos.
Ypač turint omeny, kad Šiaulių miesto savivaldybės skola siekia daugiau nei penkiasdešimt milijonų litų, trumpalaikiai įsiskolinimai dar didesni, bet vis tiek miesto valdžia tikisi gauti penkis milijonus litų ir iš jų daugiau kaip milijoną litų skirti kontroversiškam Menų inkubatoriaus projektui iš dalies finansuoti, atrodytų, kad vien jau dėl tų skolų Menų inkubatoriaus kūrimas prieštarauja miesto interesams.
A. Visocko nuomone, investiciniame projekte nurodomi Menų inkubatoriaus pajamų skaičiai neatitinka realybės: „Norint, jog pastatas išsilaikytų, nuo pirmos dienos trys tūkstančiai kvadratinių metrų turėtų būti išnuomoti po 13 ar net 15 litų už kvadratinį metrą. Todėl būtina Savivaldybės dotacija.“
O iš viso Menų inkubatoriaus išlaikymas iki 2028 metų (toks terminas numatytas šį projektą finansuojančios Europos Sąjungos struktūrinių fondų nuostatais) Šiaulių miesto biudžetui kainuotų apie aštuonis milijonus litų – maždaug pusę milijono litų kasmet.
Kadangi šis projektas Šiaulių biudžete priskirtas ne ekonomikos plėtojimo, nors tai būtų logiška (Menų inkubatorius skirtas plėtoti smulkius meno verslus), o kultūros eilutei, jokiems miesto kultūriniams renginiams daugiau kaip dešimtmečiui gali išvis nelikti lėšų.
Prašė palyginti projektą su galimybių studija
Dėl to A. Visockas ne kartą kreipėsi į miesto Tarybos komisijas, jau 2011 metais buvo užregistravęs Tarybos posėdžiui nutarimo projektą, rašė Šiauliuose rinktiems Seimo nariams, Ūkio ministerijai, VšĮ „Lietuvos verslo paramos agentūrai“.
Tarybos narys prašė vertinant Šiaulių regiono plėtros agentūros paraišką dėl projekto „Šiaulių menų inkubatorius įkūrimas“ finansavimą išnagrinėti investiciniame projekte paminėtą galimybių studiją, kurioje nurodyta, kad projektą reikės stipriai dotuoti, nors investiciniame projekte teigiama priešingai – neva Menų inkubatorius gaus pakankamai lėšų, kad padengtų išlaikymo išlaidas. Atsakymo iš agentūros Tarybos narys iki šiol nesulaukė.
Prokuratūra atsisakė taikyti priemones
Kreipėsi ir į Šiaulių apygardos prokuratūrą taikyti Šiaulių menų inkubatoriaus viešojo intereso gynimo priemones.
Prokuratūroje buvo atliktas tyrimas, kurio metu išnagrinėti visi miesto valdžios veiksmai nuo 2008 metų, kai miesto Taryba pavedė teikti šiam projektui paraišką, iki šių metų birželio 10 dienos, kai Vilniaus apygardos administracinis teismas panaikino Ūkio ministerijos sprendimą sustabdyti Menų inkubatoriaus finansavimą. Ir birželio 28-ąją Apygardos prokuratūra nutarė atsisakyti taikyti viešojo gynimo priemones pagal A. Visocko pareiškimą.
Tarybos narys šį nutarimą apskundė Šiaulių apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausiajam prokurorui.
Šį pirmadienį prokuratūra pranešė A. Visockui, kad pagrįstai atsisakyta taikyti viešojo intereso gynimo priemones ir kad jis gali priimtą nutarimą įstatymų nustatyta tvarka skųsti teismui.
„Dabar laukiu atsakymo iš Lietuvos verslo paramos agentūros ir jei ji atsakys, kad investicinio projekto paraiška yra gera, tuomet stengsiuosi ginti viešąjį interesą įvertinant pačios agentūros darbą“, - sako A. Visockas.