Kaip pasakojo Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas, šiuo metu būtinai reikia kelių specialybių specialistų – mažiausiai 3 šeimos gydytojų ir kelių terapeutų.
„Vertinant miesto perspektyvą, norint patrauklių investicijų, reikia nepamiršti ir kokybiškų paslaugų. O juo labiau kaip tik dabar planuojama statyti visą naujų daugiabučių namų kvartalą. Tačiau į pirminį lygmenį įsitraukus dar vienam žaidėjui, įkūrusiam Akmenės sveikatos centrą, ten pervilioti visi 5 gydytojai. Vis jie – pensinio amžiaus ir parašė prašymus apie išėjimą į pensiją, bet realybėje visi in corpore įsidarbino privačiame centre, o mūsų poliklinikoje neliko gydytojų“, – pasakojo jis.
Meras kartu pridūrė, kad ši programa gali būti labai trumpalaikė, nes jau spėjo sulaukti didelio susidomėjimo.
„Jau esame susitarę su dviem gydytojais, vienas, turintis du nepilnamečius vaikus, – iš Vilniaus, kita susidomėjusi gydytoja – iš Panevėžio apskrities, irgi su mažamečiais vaikais. Taigi realiai beliko vieno šeimos gydytojo vieta ir poros terapeutų. Šeimos gydytojui siūlomas atlyginimas nuo 2,5–3 tūkst. už etatą, bet tie, su kuriais jau kalbamės, sutinka dirbti už pusantro etato, tai atlyginimas auga“, – kalbėjo V. Mitrofanovas.
Anot mero, bus sudaroma komisija dėl programos plėtimo, nes reikia visokių gydytojų – neurologų, kardiologų, tačiau jis pabrėžė, kad šeimos gydytojo institutas – vienas pamatinių sveikatos prasme:
„Jo darbas – ne tik gydyti, bet skirti didelį dėmesį profilaktikai, prevencinėms programoms. Gydytojas turi gyventi čia, stebėti visą šeimą – nuo vaiko iki močiutės, žinoti gyvenimo būdo ypatumus. O tik atvažiuojantis ir pasiimantis atlyginimą gydytojas negali to žinoti.“
Apskundė Konkurencijos tarybai
Visgi pašnekovas neslėpė, kad jau spėjo sulaukti pasipiktinimo dėl šios programos.
„Privataus sektoriaus esame apskųsti ir Vyriausybės atstovams, ir Konkurencijos tarybai, kad su šia programa tarsi sudarome kažkokias nelygias konkurencijos teises. Tai, sakau, kad mes nedotuojam pačios paslaugos įkainio, mes tiesiog duodame lėšų naujam gydytojui įsikurti. Jei nenorima gyventi, yra būdas kompensuoti atvykimo išlaidas arba būsto nuomą iki 150 eurų.
Ši programa buvo labai kintanti, buvo skiriama ir 15 tūkst. 5 metams, prieš kelis mėnesius buvo dvejiems metams – 10 tūkst. Tačiau, kaip sakė ir patys šeimos gydytojai, įsipareigoti dirbti 2 m. šeimos gydytojui per mažai, nes per tą laiką tik susipažįsti su pacientu. Todėl atsižvelgėm į kintančią situaciją ir teikėme naują pasiūlymą“, – pasakojo meras.
Tiesa, toks kvietimas atvykti medikus jau spėjo įžiebti nesutarimų ir pačioje medikų bendruomenėje.
„Tarybos narė, gydytoja kreipėsi, kad taip neva sukiršinome medikų visuomenę, kad nesirūpiname daug metų atsidavusiai dirbančiais specialistais. Tačiau priminiau, kad visi, anksčiau atvykę dirbti gydytojai, sovietmečiu butus gavo už „ačiū“. Tai ir žmonėms duodamas būstas, o atlyginimas yra toks, kokį gali mokėti įstaiga“, – kalbėjo Akmenės rajono meras.
Be kita ko, pagal kitą programą savivaldybė siekia pritraukti ir jaunus gydytojus – 35 tūkst. eurų finansuojama mokama rezidentūra ir liekant dirbti siūloma dar 25 tūkst.
V. Mitrofanovas teigė nieko prieš privatų sektorių neturintis, tačiau siekia sąžiningos konkurencijos.
„Kitą kartą jis gerai tvarkosi, bet pandemijos patirtis parodė ir ką kita. Turime ir karščiavimo kliniką, mobilųjį punktą, ir kai tokioje situacijoje reikėjo visiems susitelkti, deja, privatininkai nelabai kuo padėjo – tik budinčiojo telefonu, tačiau apie slaugytojas nėra ko kalbėti. Tai buvo netgi pikta, nes juk ir jų pacientai atėjo pas mus.
UAB visgi yra pelno siekianti organizacija, tai tikrai nesigailiu, kad atėjo dar vienas dalyvis, tai verčia pasitempti ir mūsų įstaigas, suteikia galimybes rinktis. Bet kartu noriu, kad ta konkurencija būtų sąžininga. Matant, kiek yra pagyvenusių žmonių, kad miestas tik augs, būtinai reikia prisikviesti bent minėtųjų specialybių gydytojų“, – pabrėžė jis.