„Vieningo Kauno“ atstovas V. Matijošaitis gavo 79,9 proc. balsų, o „Vieningo Kauno“ sąrašas – 32 vietas taryboje iš 40, rodo duomenys, suskaičiavus rezultatus 48-ose apylinkėse iš 91.
„Kad toks puikus mano ir mano komandos atžvilgiu rezultatas, kaltas ne aš, kalti visi miestiečiai. Už tą kaltę, kurią uždėjo ir man, ir mano komandai ant pečių, tikrai mes atidirbsime“, – kalbėdamasis su žurnalistais savo būstinėje sakė V. Matijošaitis.
Anksčiau kabėdamas su BNS jis sakė į ryškią lyderystę žiūrintis atsargiai.
„Stiprios pergalės dažnai gadina žmones. Šiandien žiūrėjau krepšinį, kaip „Žalgiriui“ „sekėsi“, ir prisiminiau praėjusį sezoną – diena ir naktis. Tai va šiek tiek bijau stiprių pergalių, bet „Vieningas Kaunas“ nėra naujokai“, – sakė Kauno meras.
Kauno „Žalgiris“ sekmadienį pralaimėjo krepšinio rungtynes Klaipėdos „Neptūnui“. Meras taip pat užsiminė, jog norėtų dirbti koalicijoje.
„Koalicija visada reikalinga, nes kada vienas, pasidarai žioplys arba despotas. Mes už tai, kad dirbti kuo daugiau tarybos narių, bet atsirinksime“, – BNS sakė V. Matijošaitis.
Tačiau panašu, kad be „Vieningo Kauno“ į tarybą pateks tik iki šiol opozicijoje dirbusi Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai, jiems prognozuojami aštuoni mandatai. Jų atstovė Jurgita Šiugždinienė mero rinkimuose užėmė antrąją vietą, preliminariais rezultatais, surinkusi apie 12,5 proc. balsų. Ji BNS sakė, kad galimybę varžytis rinkimuose apsunkino ypač aktyvi valdančiųjų vykdyta komunikacinė kampanija.
„Tikrai nebuvo labai daug galimybių padiskutuoti ir padebatuoti su dabartiniu meru. Ta rinkimų kampanija gana trumpa ir vangoka. (...) Iš tikrųjų lėšos, kurios yra skiriamos komunikacijai šiandien yra didžiulės ir tikrai yra sunku kovoti tokioje aplinkoje“, – sakė J. Šiugždinienė.
Nacionaliniu mastu aukštus reitingus turintis Kauno meras ilgai minėtas kaip galimas pretendentas į prezidentus ar premjerus. Tačiau laimėjęs rinkimus jis tikina šiame poste dirbsiantis visą kadenciją.
„Tikrai keturiems metams mane įkinkė ir aš būsiu Kauno meras“, – sakė V. Matijošaitis.
2015 metais „Vieningas Kaunas“ Kauno taryboje, neskaitant mero, pelnė 16 mandatų, Tėvynės sąjunga–Lietuvos kriščionys demokratai – 13. Liberalai ir socialdemokratai gavo po keturis mandatus, tris mandatus gavo Kęstučio Pūko visuomeninio rinkimų komiteto „Kaunas – kitokia Lietuva“ atstovai.
Valdančiąją koaliciją „Vieningas Kaunas“ sudarė su liberalais ir socialdemokratais, ji išsilaikė per visą savivaldos kadenciją.
Mero rinkimuose 2015 metais Kaune prireikė antrojo turo: jame su V. Matijošaičiu į dvikovą stojo lig tol mero pareigas ėjęs konservatorius Andrius Kupčinskas.
V. Matijošaitis pergalę šventė pelnęs 62,7 proc. rinkėjų balsų.
Švenčia ir Šiaulių meras
Savivaldos rinkimai Šiaulių mieste baigti – dabartinis meras nepartinis Artūras Visockas laimėjo mero postą, o jo vadovaujamas komitetas – daugumą vietų taryboje. Pirminiais Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, suskaičiavus balsus 33-iose apylinkėse iš 34-ių, už A. Visocką tiesioginiuose mero rinkimuose balsus atidavė 52 proc. rinkėjų.
Prieš ketverius metus Šiaulių visuomenininkui prireikė antro turo, kad būtų išrinktas ketvirto pagal dydį Lietuvos miesto vadovu. 2015-aisiais per pirmąjį turą jis tesurinko 16,65 proc. šiauliečių balsų. Šįkart A. Visockas smarkiai aplenkė artimiausią varžovą – Seimo narį Valerijų Simuliką. Šis sulaukė vos dešimtadalio atėjusių balsuoti rinkėjų paramos. Trečias mero rinkimuose liko konservatorius Jonas Bartkus su 9 proc. rinkėjų balsų.
Be to, šiemet mero vadovaujamas visuomeninis rinkimų komitetas patrigubino mandatų skaičių savivaldybės taryboje – vietoj turėtų šešių įgijo 16. Gautas mandatų skaičius užtikrina daugumą Šiaulių miesto savivaldybės taryboje.
„Vertinu, kad žmonės suprato ir pasidarė savo išvadas“, – rinkimų rezultatus BNS komentavo A. Visockas.
Tačiau meras žada, kad gauta dauguma nereikš sprendimų diktato.
„Kai tu esi stiprus, reikia dar labiau derėtis. Meras iš pat pradžių turi būti filosofas ir išmanyti praktinius dalykus. Kuo tu stipresnis, tuo turi būti nuolankesnis“, – BNS sakė A. Visockas.
Kita vertus, jis pripažino, kad turima dauguma leis greičiau priimti sprendimus. A. Visockas taip pat vylėsi, kad ir būsimoje kadencijoje bendradarbiaus su į tarybą išrinktais Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovais.
„Mano frakcijoje dirbo valstiečių žaliųjų atstovai, tam tikru momentu jie labai padėjo – kai išėjo į Seimą žmonės, įvyko kaita, – dabar atėjo laikas tęsti darbus. Greičiausiai kartu darbuosimės su žaliaisiais“, – rinkimų naktį sakė politikas.
LVŽS Šiauliuose gavo tris mandatus. Po tiek pat vietų taryboje laimėjo ir V. Simuliko visuomeninis komitetas, ir Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. Po du mandatus gavo Socialdemokratų partija, Darbo partija ir Liberalų sąjūdis.
Šiaulių miesto savivaldybėje iš viso yra 31 narys. Mandatus pasidalijo septynios politinės jėgos. Prieš ketverius metus mandatų gavo devynios jėgos.
„Mano darbas skirtas partijoms, kad jos susimąstytų, ką daro negerai, ir tiesiog pradėtų dirbti taip, kaip reikalauja priesaika. (...) Visiems, kurie ateis dirbti į Šiaulių miesto tarybą, linkiu nesijausti kaip nors ignoruotiems. Iš opozicijos atėjęs bet koks geras pasiūlymas bus svarstomas kaip ir buvo daroma šioje kadencijoje“, – tvirtino A. Visockas.
„Aš bandysiu paaiškinti tarybos nariams, kad jeigu ir suformuosime daugumą taryboje, kad jos kaip ir nėra, kad visi tarybos nariai yra lygūs. Jeigu bus kritika kad ir iš penkių opozicijos narių, ir jeigu ji bus pagrįsta, tikrai priimsiu tą kritiką ir pasakysiu, kad jie yra teisūs, kad reikia tobulinti tarybos sprendimą“, – žadėjo meras.