Tai siutina ne tik teisės ekspertus, bet ir patį kaltinamąjį Masiulį – byla esą trunka nepateisinamai ilgai, o žmonės vis dar nežino – kalti tie garsūs veikėjai ar ne.
Kai 2016-ų metų gegužės septintosios vakarą nieko neįtariantis girtas vairuotojas greta tuometės Liberalų sąjūdžio būstinės rėžėsi į STT agentų automobilį ir sugadino pasalą, visi tik pokštavo, kad liberalams ateina laikas sunerimti. O jau po trijų dienų, lygiai prieš penkerius metus, STT pareigūnai nufilmavo, kaip automobilių aikštelėje prie Seimo Raimondas Kurlianskis perduoda krūvą grynųjų Eligijui Masiuliui.
106 tūkst. eurų jiedu su buvusiu koncerno „MG Baltic“ viceprezidentu iki šiol vadina paskola, o prokurorai – tiesiog kyšiu už koncernui naudingus sprendimus. Dar po dviejų dienų STT jau darbavosi Seime ir Masiulio namuose.
Skandalas išvirto į didžiausią per 30 metų Lietuvos politinės korupcijos bylą, kurioje kaltinimai pareikšti keturiems politikams – Masiuliui, Gintarui Steponavičiui, Šarūnui Gustainiui bei Vytautui Gapšiui, dviem politinėms jėgoms – Liberalų sąjūdžiui ir Darbo partijai, Raimondui Kurlianskiui ir koncernui „MG Baltic“. Ikiteisminis tyrimas užtruko, byla teismą pasiekė po dvejų metų – 2018-ųjų birželio pradžioje.
O teisingumas tebevykdomas. Nuo pirmojo posėdžio praėjo dar beveik treji metai. Teismas apklausė dešimtis liudytojų, tarp jų – ir gerai žinomų esamų ar buvusių politikų, įvyko ir beveik 90 posėdžių. Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Nekrošius aiškina, kad iš tiesų procesai vyksta dar nepalyginti seniau. Nekrošius kritikuoja tokią lėtą bylos eigą.
„Jų klausėsi, juos sekė, ko tik nedarė, prieš tai dar 5 ar 7 metus. Tai bendroj sumoj turim gerą dešimtmetį ir jokio rezultato. Tai yra nepateisinamai ilgai. Mes kalbam apie žmogaus teises, apie verslų gerą vardą“, – sakė Nekrošius.
Užsitęsę teismai pykdo ir patį bylos pagrindinį veikėją Masiulį. Prieš skandalą premjero kėdę jau matavęsis žinomas politikas dabar verslą konsultuoja viešosios komunikacijos klausimais ir laukia teismo verdikto.
„Lyg tai gyvendamas Europos Sąjungoj, XXI a., teisinėje valstybėje, jau 5 metus turi įrodinėti, kad esi ne kupranugaris“, – sako Egidijus Masiulis.
Politologas Tomas Janeliūnas primena, kad skandalui sprogus Lietuvai dar dirigavo Butkevičiaus Vyriausybė, o JAV prezidentu buvo Barakas Obama. Per šitiek laiko negebėti išnarplioti vienos bylos esą – neatleistina.
„Visuomenės intereso patenkinimo. Kad visuomenė jaustų, kad teisingumas išlieka, kad tie, kurie kalti, gali būti nubausti. Nes tik taip visuomenė gali pasitikėti, kaip veikia demokratija, kaip veikia valstybė“, – sako politologas Tomas Janeliūnas.
„Aš suprantu, kad gali būti sudėtingi, didelės apimties tyrimai. Bet ne metų metais, ne metų metais, žmonės gerieji, taip būti negali“, – sako liberalas Eugenijus Gentvilas.
Pyksta ir patys liberalai. Tiesa, politinės korupcijos byla jų nenušlavė nuo valdžios arenos. Gan sėkmingi jiems buvo ir 2016-ųjų Seimo rinkimai. Vėliau partija skilo ir rinkėjų akyse sugebėjo atsiriboti nuo Masiulio – abi liberalios jėgos su konservatoriais dabar valdo Lietuvą.
Tiesa, Darbo partijai atstovaujantis advokatas Vaidotas Sviderskis sako, kad bylos eiga, turint omenyje pandemiją, netgi pavyzdinė. Ilgą trukmę esą lemia didžiulė bylos apimtis.
„Pačiai trukmei šitoj byloj pastabų tikrai neturėčiau. Turbūt vienas iš tvarkingiausių, koks tik gali bebūti. Intensyvinti būtų galima, jei liudytojų būtų mažiau, bet galima paskui žiūrėti į kokybės klausimą“, – sako V. Sviderskis.
Nepagreitino proceso, beje, ir net 14 posėdžių trukę Kurlianskio parodymai. Kaltinamasis jų prisirašė visą knygą. Visgi advokatas neįžvelgia, kad bylą kas nors vilkintų, nukeltų posėdžių buvo itin nedaug. Vytautas Nekrošius pabrėžia, kad ilgai trunkančių bylų Lietuvoje žymiai per daug. Vis dar tęsiasi prieš dvejus metus į viešumą iškilusi teisėjų korupcijos byla. O kur dar garsusis Darbo partijos juodosios buhalterijos teismo procesas, trukęs visą dešimtmetį ir pasibaigęs juokingomis baudomis.
„Aš manau, kad turi būti tvarkomi įstatymai, kitaip nieko nebus. Nes dabar yra šio pasaulio visagaliai, kiek nori, tiek klauso, ką nori, tą klauso, realiai yra nekontroliuojami“, – sako teisininkas Vytautas Nekrošius.
„MG Baltic“ politinės korupcijos byloje liko apklausti keletą liudytojų ir išklausyti baigiamųjų kaltinamųjų kalbų. Advokatai mano, kad nuosprendį byloje visuomenė gali išgirsti dar šiemet.