Tai buvo paskutinis kartas, kai jo motina Anastasija Avrova girdėjo kažką iš sūnaus, kol balandžio 2 dieną vietos valdžia jai pranešė, kad Nikita žuvo kartu su tanko įgula kovo pabaigoje netoli Iziumo, intensyvių kovų vietoje.
Pranešimas apie Nikitos, kario pagal kontraktą iš Lugos miesto netoli Sankt Peterburgo, mirtį yra vienas iš daugelio, dabar patenkančių į Rusiją, o žinia apie šiurpią Maskvos šešių savaičių karo Ukrainoje realybę pradeda skaudžiai smogti paprastoms šeimoms.
„Niekas nesusideda galvoje“, – Radio Free Europe/Radio Liberty sakė A. Avrova, pridėjusi, kad jai buvo pasakyta per artimiausias kelias dienas tikėtis sūnaus kūno parvežimo.
Daugelis paprastų rusų vis dar nesupranta, koks yra tikrasis Rusijos kariuomenės nuostolių Ukrainoje mastas ir kokią žiaurią taktiką kariuomenė naudoja prieš Ukrainos civilius gyventojus nuo vasario 24-osios invazijos.
Rusijos valdžia griežtai kontroliuoja informaciją apie aukas šalies viduje. Tiksli visuomenės nuomonė apie karą nežinoma, tačiau oficialios apklausos rodo didelę paramą Kremliaus vykdomai kampanijai. Vyriausybė atsargiai žvelgia į tai, kaip informacija apie kariuomenės nuostolius gali pakeisti visuomenės nuomonę ir sukelti nenumatytų problemų.
A. Avrova sako, kad jai dar sunku kalbėti apie Nikitos mirtį ir kad ji vis dar nežino, ar karą laiko būtinu, ar ne, nors mano, kad „jei jo nereikėtų, tikriausiai jo nebūtų“.
Vis dėlto, priduria ji, jai darosi sunku, nes nuolat pasigirsta žinių apie tokius jaunuolius kaip Ukrainoje kovojęs jos sūnus.
„Nerimauju dėl kiekvieno vaiko, tarsi tai būtų mano pačios, kai internete matau, kad kažkas mirė“, – sakė ji.
Informacinis blokavimas
Kremlius sutramdė informacijos srautą, nusitaikė ir uždraudė daugelį nepriklausomų žiniasklaidos priemonių bei žmogaus teisių organizacijų, o Rusijos valstybinė žiniasklaida atkartoja melagingus teiginius, kad Ukrainos vyriausybę kontroliuoja naciai ir kad žiaurios ukrainiečių civilių, tokių kaip Bučoje, mirtys yra sudėtingos apgaulės dalis.
Naujienoms ir viešoms diskusijoms apie karą Rusijoje taip pat taikoma griežta cenzūra. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas 2015 metais pasirašė dekretą, kuriuo visos karinės žūtys paskelbtos valstybės paslaptimi, o 2022 metais šalis kriminalizavo kariuomenę diskredituojančius pareiškimus.
Iš Rusijos Baškirijos regiono kilęs Ilgizas Akhiyarovas, kurio brolis Ilfatas žuvo kovodamas Ukrainoje, dirba naftos pramonėje Sibire ir sako, kad dėl ilgų darbo valandų ir prasto interneto ryšio savo darbo vietoje jis tik dabar „suprato, kad Ukrainoje vyksta karas, kai ten žuvo mano brolis“.
Ilgizas Radio Free Europe/Radio Liberty totorių-baškirų tarnybai sakė, kad dėl to, jog jo šeima ir daugelis kitų gimtajame regione gyvenančių žmonių yra musulmonai, daugelis žuvusių karių kūnų greitai grąžinami, kad būtų laikomasi islamo laidojimo papročių, pagal kuriuos po mirties žmogus turėtų būti kuo greičiau palaidotas.
Balandžio 3 dieną Ilfatas buvo palaidotas savo gimtajame Diurtiuli kaime, esančiame į šiaurę nuo Ufos miesto, o Ilgizas sako, kad išvydęs brolį cinko karste, jis pasijautė fiziškai prastai. Jis sako manęs, kad karas yra kažkas toli nuo jo ir šeimos ir kad nerimauja dėl daugiau aukų Ukrainoje.
Kaip ir daugelis rusų, Ilgizas sako, kad naujienas gauna iš valstybinių televizijos kanalų ir kad neturi laiko naršyti internete ar žinučių platformose, tokiose kaip „Telegram“, kad viską išsiaiškintų.
„Turite baigti tai, ką pradėjote“, - apie Rusijos karinę kampaniją Ukrainoje kalbėjo Ilgizas. „Tai kodėl mirė mano brolis ir kiti? Nėra gerai sustoti pusiaukelėje.”
Nauja brutalaus karo fazė
Patyrusi didelių nuostolių Ukrainos šiaurėje ir aplink Kijevą, Maskva ruošiasi perorientuoti savo pajėgas į Ukrainos Pietus ir Rytus. Kadangi numatomos intensyvesnės kovos, toliau gaunamos niūrios žinios apie aukas gali turėti didelės įtakos paramai karui visoje šalyje.
Nors skaičiavimai rodo stulbinantį bendrą Rusijos aukų skaičių, tikslūs duomenys vis dar neaiškūs.
Rusijos gynybos ministerija yra sakiusi, kad iki šiol per kovas žuvo 1,351 karys, o NATO skaičiavimais, per karą Rusija neteko nuo 7 000 iki 15 000 karių. Ukrainos teigimu, Rusijos aukų skaičius siekia daugiau nei 19 000.
Ukrainos vidaus reikalų ministerija įkūrė interneto svetainę ir „Telegram“ kanalą, kuriame rusai gali ieškoti žuvusiųjų ir karo belaisvių nuotraukų arba užpildyti internetinę formą, ieškodami informacijos apie šeimos narius.
Tačiau nėra garantijos, kad tokios priemonės galėtų sumažinti paramą ar prasiveržti pro Rusijoje veikiančią galingą informacinę kontrolę.
„Ar visi yra naciai? Ne, ne visi, bet jie yra lyderiai“, – sakė Ilgizas. „(Ukrainos) režimą reikia sunaikinti, kad (paprasti žmonės) daugiau nenukentėtų“.