• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva nešvelnins reikalavimų šalia netoli nuo Vilniaus Baltarusijos teritorijoje statomos Astravo atominės elektrinės (AE) saugumo, kartoja užsienio reikalų ministras. Linas Linkevičius siūlo ministrams suformuluoti poziciją, kuri nepakenktų Lietuvos santykiams su Baltarusija bei jos šylantiems santykiams su Vakarais.

Lietuva nešvelnins reikalavimų šalia netoli nuo Vilniaus Baltarusijos teritorijoje statomos Astravo atominės elektrinės (AE) saugumo, kartoja užsienio reikalų ministras. Linas Linkevičius siūlo ministrams suformuluoti poziciją, kuri nepakenktų Lietuvos santykiams su Baltarusija bei jos šylantiems santykiams su Vakarais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Čia mes tikrai, noriu pasinaudodamas proga pasakyti, tikrai išlaikysime ir nenuleisime savo reikalavimų kartelės jokiu būdu, ir dar pasitelksime tarptautinę paramą. Tą labai aiškiai pasakiau kolegoms (Baltarusijoje - BNS)“, - ketvirtadienį Seime pareiškė L.Linkevičius.

REKLAMA

Ministras pritarė parlamentaro Roko Žilinsko siūlymui, kad aplinkos, užsienio reikalų ir energetikos ministrai suformuluotų bendrą Lietuvos poziciją dėl Astravo AE, kuri nepakenktų Lietuvos santykiams su Baltarusija ir jos santykiams su Vakarais.

„Reikėtų pagalvoti Vyriausybės nariams, kaip pateikti bendrą poziciją... aplinkos ministrui kaip ESPO konvenciją prižiūrinčios institucijos vadovui, užsienio reikalų ministrui kaip Lietuvos užsienio politiką formuluojančios institucijos vadovui, turinčiam savo žinioje Ekonominio saugumo politikos departamentą, ir energetikos ministrui (...)“, - sakė R.Žilinskas.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, Rusijos „ardomosios“ informacijos agentūros spinduliuoja prieštaringą informaciją apie tariamas galimas Lietuvos nuolaidas Astravo elektrinei, apie tai, kad Lietuva neva suteiks pralaidumus AE gaminamai elektrai.

„Mano versija yra tokia, kad ši informacija yra skirta ne mums, o A. Lukašenkai, šildančiam santykius su Vakarais, kad, gavęs labai labai aiškų atsakymą ne dėl Astravo elektrinės ar galimų pralaidumų, jis baigtų flirtą su Vakarais ir atsisuktų atgal į Rusiją. Todėl aplinkos, užsienio reikalų ir energetikos ministrams siūlyčiau labai gerai pasitarti tarpusavyje ir generuoti labai labai aiškią ir konkrečią Lietuvos poziciją dėl Astravo elektrinės, nepakenksiančią Lietuvos santykiams su Baltarusija ir šylantiems Baltarusijos santykiams su Vakarais“, - kalbėjo R.Žilinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jūs visiškai teisus. Ne tai, kad turime pasitarti, esame seniai apsitarę (...)“, - teigė L.Linkevičius.

Liko daug neatsakytų klausimų

Aplinkos apsaugos ministras Kęstutis Trečiokas tvirtino, kad Lietuva savo poziciją dėl Astravo AE saugumo, tarptautinėms organizacijoms yra išsakiusi: „Iš savo pusės esame viską padarę, kad tikrai baltarusiai nebūtų ramūs. Panaudodami visus galimus kontaktus, mes šitą klausimą keliame ir gana aštriai.“

REKLAMA

ESPO išvadą, kad Astravo AE neatitinka konvencijos reikalavimų, L.Linkevičius vadina svarbiu.

„Tarptautinis jau čia vertinimas, ne tik mūsų, manau, tai labai svarbu. Pakviečiau, beje, Aplinkos ministerija tą darė prieš tai, bet ir aš pakviečiau, kad atvyktų ekspertai pasižiūrėti būtent tas pastabas“, - teigė ministras.

Pasak jo, priekaištai dėl Astravo AE saugumo nesusiję su statybos procedūromis.

„Noriu pabrėžti, kad tai nieko bendro neturi su statybos procedūromis. Baltarusiai turi atsakyti į esminius klausimus, pavyzdžiui, apie streso testus, apie aušinimo būdus, kitus dalykus, apie statybos aikštelės parinkimą. Jie puikiai žino, ir dar kartą pakartojau, kad jie to nepadarė. Čia yra kitas procesas kalbėti apie tarptautinių organizacijų pastabas ir tai tikrai esminiai dalykai. Tai, kad sutinka kartu pažvelgti, manau, tai irgi yra žingsnis į priekį, bent jau supratimo požiūrio“, - teigė L.Linkevičius.

REKLAMA

Susirūpinusi dėl Baltarusijos veiksmų ir negaudama pakankamai informacijos apie AE projektą, Lietuva šių metų kovą kreipėsi į Orhuso konvencijos Atitikties komitetą, kuris birželį pateikė išvadas, jog Baltarusija pažeidė konvencijos nuostatas - PAV procesas turi būti tęsiamas, o į Lietuvos klausimus turi būti atsakyta.

ESPO konvencija numato, kad prioritetinė projekto statybos vieta gali būti nustatyta tik baigus poveikio aplinkai vertinimo procesą, tai yra atsakius į visus poveikį galbūt patirsiančių valstybių klausimus, supažindinus jų visuomenę su projektu ir surengus dvišales konsultacijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų