Man su vyru yra tekę stebėti vaizdą, kaip trys paaugliai kažką uostė maišeliuose, ten esame radę ir panaudotų švirkštų. Prieš tai kaimynai matė, jog toje pačioje vietoje gal dešimtis paauglių svaiginosi klijais. Norėjosi patiems nueiti ir juos gerai paauklėti, bet žinome, jog už tai mums gali būti iškelta baudžiamoji byla. Teko girdėti, kad policijos iškvietimai suskirstyti į kategorijas, o tokio tipo pranešimas priklausytų paskutinei. Mums buvo paaiškinta, jog paskutinė – neskubi kategorija, ir geriausiu atveju į šį pranešimą reaguotų apylinkės inspektorius, kuris per savaitę mūsų ateitų apklausti.
Kaip derėtų elgtis tokiu atveju, kai šitaip daro paaugliai? Ar derėtų reaguoti pačiam ir juos nuėjus išvaikyti, ar apsimesti, kad niekas nevyksta ir nieko nematome, ar skambinti į policiją? O paskambinus į policiją – per kiek laiko pareigūnai atvyktų? Pagal kokią skalę būtų vertinamas šis pranešimas, ir ar verta pranešti tokius atvejus, jeigu pareigūnai atvyksta tik kitą dieną?“
Biržų rajono policijos komisariato vyresnioji specialistė Zita Žalinkevičienė kalbėjo, jog reagavimo greitis priklauso nuo pranešimo pobūdžio. Jei pranešimas gautas situacijai vykstant, esant laisviems ekipažams reaguojama skubiai.
Jei žmogus apie minėtus aspektus tik turi tam tikros informacijos, pareiškimą gali parašyti komisariate arba jį atsiųsti. Norint išlikti anonimu, pranešimus teikti galima visoje Panevėžio apskrityje veikiančiu Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato pasitikėjimo telefonu (845 50 3333). Vyresnioji specialistė pridūrė, jog pareigūnai norėtų gauti visą turimą informaciją, susijusią su narkotikais.
Paskui, pasak Z. Žalinkevičienės, atitinkamai nuo įvykio formos pranešimas tiriamas apylinkės inspektoriaus, policijos patrulio ar kriminalinės policijos operatyvinės grupės.
Z. Žalinkevičienė kalbėjo, jog, norint pranešti apie tokio pobūdžio situaciją, nederėtų skambinti greituoju bendrosios pagalbos numeriu 112. Šis numeris skirtas kreiptis tik iškilus realiai grėsmei gyvybei, saugumui, sveikatai ar aplinkai. Pavyzdžiui, kilus gaisrui, įvykus eismo avarijai, smurtaujant, rimtai susižalojus ir panašiai. Vyresnioji specialistė priduria, jog dažniausiai žmonės naudojasi tik šiuo vienu pagalbos numeriu net smulkmeniškiausiems dalykams.
Norint greičiau ir tiesiogiai susisiekti su Biržų policijos komisariato pareigūnais ar pateikti neskubaus pobūdžio informaciją, derėtų skambinti telefonu 8~450 31201.
Asmenys dėl neteisėto narkotinių ar psichotropinių medžiagų įgijimo ar laikymo nedideliais kiekiais arba jų vartojimo be gydytojo paskyrimo gali būti baudžiami iki 500-1000 litų bauda arba gauti arešto iki trisdešimties parų.
Kai tokį nusižengimą padaro nepilnametis nuo 14 iki 16 metų, bauda iki 500 litų skiriama tėvams arba globėjams.
Aistė Vitkauskaitė