• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Taip jau atsitiko, kad narkotikų prekeivius gaudę Šiaulių apskrities kriminalistai patys pelnėsi iš nusikaltėlių kyšių bei narkotikų prekybos. Tačiau tai, kad narkotikų gaudytojai įkliuvo patys, dabar labai paranku tiems, kurių bylos dėl narkotikų prekybos yra teismuose ar dar tebevyksta ikiteisminis tyrimas.

Tikri profesionalai

Šiemet, sausio mėnesį skandalas dėl policininkų, galimai prekiavusių narkotikais, sudrebino ne tik Šiaulių apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą, bet ir visą Lietuvos policiją. Tai, ko gero, vienas retesnių atvejų, kai tie pareigūnai, kurie turi gaudyti narkotikų prekeivius, patys su savo vadu užsiėmė narkotikų prekyba.

Kada ir iš ko policijos vadovybė Vilniuje sužinojo apie nusikaltimus darančius kriminalistus, nepranešama, tačiau į gautą informaciją buvo pažiūrėta labai rimtai – įtariami pareigūnai buvo kurį laiką stebimi ir sekami. Šią itin slaptą operaciją, vadovaujant Generalinei prokuratūrai, vykdė Kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnyba bei Policijos departamento Imuniteto valdyba.

REKLAMA
REKLAMA

Sausio 23-iąją atvykę į darbą, keturi Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro (ONTB) 4-ojo (Narkotikų kontrolės) skyriaus kriminalistai buvo sulaikyti ir iškart išgabenti į Vilnių, į Policijos departamentą. Tame skyriuje, Šiauliuose, dirbo šeši pareigūnai. Tad patys galite spręsti, koks tai darbas buvo. Tuomet buvo kalbama, kad sulaikytieji pareigūnai jau keletą metų piktnaudžiavo tarnybine padėtimi ir per kratas radę narkotikų nurodydavo protokoluose kitą kiekį. Likusį pasisavindavo ir atiduodavo kvaišalų prekybos tinklams. O tai ir policininkams, ir jų talkininkams atnešdavo nemažą pelną. Per kratas buvo rasta ne tik litų, bet ir JAV dolerių bei didelis kiekis narkotikų. Kvaišalus pareigūnai laikė ne tik įrengtoje slėptuvėje, bet ir darbe.

REKLAMA

Iš pradžių Vilniaus apylinkės teismas leido trims mėnesiams suimti policijos pareigūną Ričardą Pocių, dviems mėnesiams – jo kolegą Gediminą Motiejūną. Jų viršininkui Tomui Ruchtinui buvo skirtas dviejų mėnesių suėmimas. Tos pačios sausio 23-iosios popietę Šiaulių apskrities vyriausiojo komisariato viršininkas Egidijus Lapinskas surengė spaudos konferenciją, tik iš esmės jis jokios informacijos nepateikė. Akivaizdžiai nusiminęs apskrities policijos vadovas kalbėjo, kad šis įvykis Šiaulių teisėsaugininkams labai nemalonus, vis dėlto policijoje negali būti ir nebus taikstomasi nė su menkiausiu pareigūnų nesąžiningumu. Jis tik sakė, kad visi sulaikyti pareigūnai yra tikri profesionalai, vidaus reikalų sistemoje dirbo nuo aštuonerių iki dvylikos metų. Anot E. Lapinsko, skyriaus darbo rezultatai buvo geri, drausminių nuobaudų ten dirbę pareigūnai neturėjo. Netgi atvirkščiai – dar pernai rudenį nieko neįtariantys Šiaulių policijos vadovai šiuos „uniformuotus vilkolakius“ išrinko geriausiais Šiaulių apskrities pareigūnais ir nominavo Policijos departamente rengiamam kasmetiniam respublikiniam profesiniam „Metų seklio“ konkursui.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu komisariato viršininkas dar nežinojo, kad tų keturių pareigūnų sulaikymas tik didelio darbo pradžia, o įtariamųjų policininkų yra ir daugiau. Vėliau vienam iš pirmųjų sulaikytų, kuris, matyt, ėmė duoti parodymus, kardomoji priemonė buvo pakeista švelnesne, tačiau dabar ikiteisminio tyrimo izoliatoriuje jau uždaryti šeši pareigūnai, o įtarimai pareikšti net aštuoniems. Tarp jų ir dar vieno (2-ojo) skyriaus viršininkui Remigijui Zykui. Jis buvo sulaikytas liepos 15-ąją, o dar trys pareigūnai – rugpjūčio pradžioje. Tyrimą organizuoja bei jam vadovauja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Gedvydas Norkūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Generalinė prokuratūra nėra linkusi nei komentuoti, nei pagarsinti suimtųjų pavardžių, nes prokurorams ir taip nelengva tirti bylą, kurioje įtariamieji, galima sakyti, – jų kolegos. Ir jų vis daugėja, nes atsiranda naujų aplinkybių, dar negirdėtų faktų, kuriuos tikrinant įtariamųjų ratas plečiasi. Pareigūnams pareikšti įtarimai dėl narkotinių medžiagų platinimo dideliais kiekiais, kyšininkavimo stambiu mastu, piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimo, kitos nusikalstamos veikos. Pagal šį tyrimą įtarimai pareikšti ir keletui civilių asmenų. Kol kas apie bylos pabaigą dar net negalvojama. Tačiau tai, kad narkotikų gaudytojai įkliuvo, dabar labai paranku ir tiems, kurių bylos dėl narkotikų prekybos jau pasiekė teismus ar tebevyksta ikiteisminis tyrimas. Tie, kuriuos sulaikė už grotų sėdę policininkai, dabar tvirtina, kad buvo sulaikyti suklastojus įrodymus.

REKLAMA

Paleido į laisvę

O rugpjūčio pradžioje Lietuvos apeliacinis teismas Šiaulių tardymo izoliatoriaus pareigūnams nurodė nedelsiant paleisti į laisvę neteisėtu labai didelio kiekio kanapių ir jų dalių laikymu kaltinamus šiauliečius Jurijų Guseinovą (48 m.) ir jo sūnų Anatolijų Guseinovą (28 m.).

Jie pareigūnams įkliuvo pernai vasario 2-ąją ir nuo tos dienos iki šiol buvo areštuoti. Tuomet Šiaulių miesto apylinkės teismas sutiko su prokurorų nuomone ir įtariamuosius – kartu buvo sulaikytas ir Pasvalio gyventojas Marijus K. (34 m.) – už grotų pasiuntė trims mėnesiams, o vėliau tas terminas nuolat buvo tęsiamas. Paskutinįjį kartą Šiaulių apygardos teismas suėmimą dar trims mėnesiams tėvui ir sūnui pratęsė liepos 18-ąją. Šią teismo nutartį J. Ir A. Guseinovai apskundė ir laimėjo.

REKLAMA

Lietuvos Apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Aloyzas Kruopys, išnagrinėjęs kaltinamųjų skundus nusprendė, kad „tolesnis pačios griežčiausios kardomosios priemonės – suėmimo termino tęsimas galėtų būti vertinamas kaip Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatų, numatančių teisę į bylos nagrinėjimą per įmanomai trumpiausią laiką arba teisę būti paleistam proceso metu, pažeidimas“.

Teismas J. Guseinovui paskyrė rašytinį pasižadėjimą neišvykti, įpareigojo periodiškai registruotis policijos įstaigoje kiekvieną antradienį bei paėmė jo vairuotojo pažymėjimą ir piliečio pasą. Panašios kardomosios priemonės paskirtos ir jo sūnui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Narkotikai padangose

Vyrai įkliuvo, kai pareigūnai Šiaulių rajone sustabdė „Mercedes-Benz Sprinter“ su priekaba automobiliui transportuoti, ant kurios buvo vežta „Honda Civic“. Automobilis buvo sustabdytas ne šiaip sau. Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro pareigūnai, turėjo informacijos, jog tėvas ir sūnus Guseinovai su dar vienu bičiuliu automobiliuose gabena narkotikus. Kadangi pirminės apžiūros metu kvaišalų nebuvo rasta, kriminalistai automobilius atsigabeno į policijos komisariato kiemą ir ėmėsi juos ardyti.

REKLAMA

Pareigūnų atkaklumas davė vaisius – išmontavus automobilio padangas, įvairiose celofaninėse pakuotėse rasta 2800 gramų kanapių, 688 gramai kanapių dervos. Kaip tuomet buvo pranešama, radinio vertė gali siekti 100 000 litų, o vežėjai gali sėsti už grotų gana ilgam, net iki 15 metų nelaisvės.

Pradėjus tyrimą buvo išsiaiškinta, kad tie narkotikai į Lietuvą padangose buvo atvežti iš Ispanijos.

Byla suklastota?

Baudžiamojon atsakomybėn patrauktas šiaulietis J. Guseinovas, kuris ilgą laiką gyveno Ispanijoje, neprisipažįsta nusikaltęs. Jis ir jo advokatas teigia, kad baudžiamoji byla yra suklastota ir remiasi tik liudytojų, kurie yra policijos pareigūnai, parodymais. O šie pareigūnai yra patraukti baudžiamojon atsakomybėn dėl disponavimo narkotinėmis medžiagomis, piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimu. Kaltinamasis taip pat nurodo, kad, nagrinėjant bylą, paaiškėjo, jog šioje baudžiamojoje byloje buvo klastojami duomenys, dokumentai, liudytojas buvo verčiamas duoti melagingus parodymus, buvo manipuliuojama daiktiniais įrodymais, todėl kyla pagrįstų abejonių, ar ši baudžiamoji byla gali būti toliau nagrinėjama.

REKLAMA

Beje, Apeliaciniame teisme teisėjas A. Kruopys taip pat pažymėjo, kad kyla abejonių dėl suėmimą pratęsusios teisėjos veiksmų, nes, nagrinėjant bylą Šiaulių apygardos teisme, teisėja be kaltinamojo žinios apklausė liudytoją, kuriam taikomas anonimiškumas Nr. 7.

„Apklausoje nebuvo teismo posėdžio sekretoriaus, dalyvavo valstybinį kaltinimą byloje palaikanti prokurorė Violeta Bortušienė. Duomenų, kad apie šią apklausą būtų pranešta kaltinamiesiems ir jų gynėjams, byloje nėra. Aptartos aplinkybės leidžia manyti, kad šioje baudžiamojoje byloje galimai pagrįstai galės kilti klausimas dėl teismo šališkumo. Tam pasitvirtinus, baudžiamoji byla pirmosios instancijos teisme turės būti pradėta nagrinėti iš naujo, o tai be jokios abejonės užims nemažai laiko“, – teigiama Apeliacinio teismo nutartyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O gali taip atsitikti, kad bylą apskritai teks nutraukti. Juk dabar tas pats J. Guseinovas yra liudytojas pareigūnų byloje. Todėl ir kyla pagrįstų abejonių, ar ši byla gali būti toliau nagrinėjama.

Tik faktai:

2011 metais Lietuvoje užregistruota 1610 nusikaltimų, susijusių su uždraustų narkotinių bei psichotropinių medžiagų disponavimu ir platinimu. Pernai dėl tų pačių veikų iškeltos jau 2337 baudžiamosios bylos.

Šiaulių apskrityje 2011 metais tokių nusikaltimų buvo užregistruota 106, o pernai – 113.

Dar neareštuoti Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai 2011 metais užregistravo 88, o pernai – 63 su kvaišalų disponavimu ir jų platinimu susijusius nusikaltimus.

Aurelija ŽUTAUTIENĖ

AKISTATA  

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų