Lietuva galėtų dalyvauti Europos Sąjungos karinėje misijoje Pietų Kaukaze, tačiau kol kas tokios misijos idėja tepasiekė pirminių diskusijų lygmenį, teigia krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.
Tai jis pareiškė žurnalistams penktadienį po Krašto apsaugos ministerijoje surengto išvažiuojamojo Seimo NATO reikalų komisijos, kuriai vadovauja liberalcentristas Jonas Čekuolis, posėdžio.
"Kai ES apsispręs, svarstysime, koks galėtų būti mūsų indėlis. Kol kas jokių sprendimų nėra - vadinčiau tai pirminėmis diskusijomis", - sakė J. Olekas.
Seimas šią savaitę grąžino Krašto apsaugos ministerijai jos teiktą nutarimo projektą, kuriuo siūloma sankcionuoti karių dalyvavimą tarptautinėse misijose iki 2010 metų pabaigos. KAM siūlė nustatyti, kad tarptautinėse operacijose Balkanų, Centrinės ir Pietų Azijos, Centrinės ir Rytų Afrikos, Pietų Kaukazo bei Persijos įlankos regionuose dalyvautų 420 karių.
Jau ne vienerius metus kalbama apie galimą ES vaidmens didėjimą sprendžiant Pietų Kaukazo regione "įšalusius" konfliktus Pietų Osetijoje, Abchazijoje ir Kalnų Karabache. Daugiau kaip prieš dešimtmetį de facto nuo Gruzijos atsiskyrusiose Abchazijoje ir Pietų Osetijoje dislokuoti Nepriklausomų Valstybių Sandraugos, daugiausia - Rusijos taikdariai, kurių vaidmuo vertinamas kontroversiškai.
Kaip ir dauguma Vakarų demokratinių valstybių, Lietuva remia Gruzijos teritorinį vientisumą ir pasisako už Abchazijos ir Pietų Osetijos dialogo su Tbilisiu pradžią. Be to, oficialusis Vilnius jau kelerius metus teikia paramą stiprinant demokratiją į narystę NATO orientuotoje Gruzijoje, ir suaktyvino dialogą su naujus energetikos žaliavų šaltinius siūlančiu Azerbaidžanu.
Kaip sakė NATO reikalų komisijos pirmininkas J.Čekuolis, išvažiuojamame komisijos posėdyje KAM ir kariuomenės vadovybė, dalyvaujant Užsienio reikalų ministerijos atstovams, pristatė Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupės, kuriai vadovauja Lietuva, veiklą, civilinius rekonstrukcijos projektus.
"Krašto apsaugos ir Užsienio reikalų ministerijų sąveika yra gera, institucijos sėkmingai bendradarbiauja plėtodamos veiklą Afganistane, ir neįžvelgiu jokių principinių ar konkrečių tarpusavio prieštaravimų", - sakė J.Čekuolis.
NATO reikalų komisija planuoja ne rečiau kaip kas ketvirtį peržvelgti ir įvertinti Lietuvos dalyvavimą Afganistano rekonstrukcijos projektuose.