Remiantis SVT duomenimis, pirmoje sąrašo vietoje „puikuojasi“ Azerbaidžanas, kurio diplomatai pernai gavo 56 parkavimo baudas ir sumokėjo tik vieną. Baudų suma siekia 61 100 kronų (5 420 Eur). Antroje vietoje – Kazachstanas, trečioje – Saudo Arabija.
Visai netoli, 7-oje vietoje, yra ir Lietuva, kurios diplomatai iš gautų 47 baudų iki šiol nesumokėjo nė vienos.
Linas Linkevičius: šiandien, tikiuosi, kad apmokėsime tas skolas
Naujienų portalui tv3.lt Lietuvos ambasadorius Švedijoje Linas Linkevičius trečiadienį teigė, kad situacija nepasikartos.
„Situacija nepriimtina, praktika nesikartos, ką daugiau galiu pasakyti… Šiandien, tikiuosi, apmokėsime tas skolas, daugiau nelabai turiu, ką padaryti.
Mes susisiekėme su isntitucijomis, paprašėme, kad pateiktų mums tuos dokumentus, kad galėtume kompensuoti.
Na, nepriimtina ta praktika ir neturėtų kartotis ir nesikartos“, – tikino L. Linkevičius.
Jis teigė, kad baudos turbūt bus apmokėtos iš ambasados biudžeto.
Užsienio reikalų ministerija: tokios situacijos susidaro dėl įvairių aplinkybių
Užsienio reikalų ministerijos atstovai taip pat pateikė atsakymą dėl šios situacijos. Atsakyme tvirtinama, kad dėl diplomatiniams santykiams taikomų Vienos konvencijos nuostatų ir priimančios šalies taikomų vietinių teisės aktų kolizijų, daugumos šalių praktikoje kartais atsiranda įvairaus pobūdžio administracinių klausimų, susijusių su baudomis.
„Tokios praktinės situacijos susidaro dėl įvairių aplinkybių: diplomatai vyksta su delegacijų kortežais ir laikosi bendrų kortežų judėjimo greičių, parkuojasi (ar vairuotojai laukia) greta vykstančių oficialių renginių vietų (nors bendrai lokalios taisyklės parkavimąsi tokiose vietose gali drausti, tačiau oficialių vizitų ir renginių metu labai dažnai kortežų automobiliams tenka laukti būtent tokiose vietose)“, – tvirtinama atsakyme.
Be to, priduriama, kad kartais taisykles pažeidžia kortežus lydintys policijos automobiliai, nes vykstant pirmininkavimo renginiams, oficialių renginių ir atvykstančių asmenų itin padaugėja, tad tokiais laikotarpiais vietos institucijų fiksuojamų lokalių pažeidimų kiekiai gali didėti.
„Lietuvos diplomatinė atstovybė nėra sulaukusi iš Švedijos transporto agentūros konkrečios sąskaitos / sąskaitų už neapmokėtas baudas 2023 metais. Tačiau atstovybė susisiekė su Švedijos transporto agentūra bei informavo, kad Lietuvos ambasada apmokės visas sąskaitas už baudas, gautas už tarnybinių automobilių parkavimą 2023 metais.
Taip pat norime informuoti, kad ministerija kasmet organizuoja išvykstančiųjų diplomatų mokymus, kurių metu visada primenama apie tai, kad baudas už eismo taisyklių pažeidimus ar parkavimą priimančioje valstybėje reikia mokėti“, – teigiama atsakyme.
Lietuva į dešimtuką pateko su tokiomis šalimis, kaip Angola, Irakas
Štai visas dešimtukas, sudarytas pagal tai, kiek pernai baudų už netinkamą automobilių statymą gavo skirtingų šalių diplomatai ir kiek sumokėjo:
- Azerbaidžanas: 61 100 kronų (56 baudos, 1 sumokėta);
- Kazachstanas: 52 500 kronų (49 baudos, 1 sumokėta);
- Saudo Arabija: 44 600 kronų (41 baudos, 5 sumokėtos);
- Angola: 40 300 kronų (40 baudų, 4 sumokėtos);
- Kinija: 38 600 kronų (38 baudos, 4 sumokėtos);
- Turkija: 35 500 kronų (34 baudos, 5 sumokėtos);
- Lietuva: 32 650 kronų (47 baudos, 0 sumokėta);
- Gruzija: 23 700 kronų (25 baudos, 0 sumokėta);
- Moldova: 23 100 kronų (21 bauda, 0 sumokėta);
- Irakas: 21 200 kronų (20 baudų, 1 sumokėta).
„Šią informaciją nuolat teikiame Užsienio reikalų ministerijai, kuri yra dialogą su ambasadomis palaikanti institucija“, – komentavo Švedijos transporto agentūros vadovas Mikaelis Anderssonas.
Anksčiau Rusija buvo pirmoje vietoje dėl baudų už netvarkingą automobilių parkavimą. 2021 m. jie buvo sąrašo viršuje su 134 baudomis, kurių bendra suma siekė 151 750 Švedijos kronų (13 449 Eur), iš jų buvo sumokėta tik viena. Tačiau nuo 2021 m. baudų skaičius smarkiai sumažėjo, pernai Rusijos diplomatams buvo skirta 12 baudų, kurių bendra suma siekė 14 200 Švedijos kronų (1 258 Eur).
Ambasadų užsienyje darbuotojai ir taip gauna didelius komandiruotpinigius, tegu ir sumoka.