Šančiškė Elena atskuba su pilnais maišeliais obuolių ir juos sukabina ant kiemą juosiančios tvoros.
„Kartais jų būna labai daug, Išmesti gaila, gražiai sukabinsiu“, – sako pašnekovė.
Moteris pasakoja, kad šiemet taip gausiai užderėjo obuoliai, kad užtenka ir šeimai, ir draugams. Tad tokį vaizdą čia, Siūlų gatvėje, dabar galima išvysti dažnai.
„Jeigu derlius yra didelis ir pats nesuvalgai arba nėra kam išdalinti ir reikia prašyti, kad atvažiuotų, bet taip ir neatvyksta – obuoliai prapuls, todėl kabinu ant tvoros. Yra skirtingos rūšys: vieni saldesni, kiti – rūgštesni, nelygu kas ką mėgsta. Ką darys šeimininkė su tais obuoliais – ar pyragą keps, ar į salotas pjaustys, ar šiaip suvalgys.“
Elena sako į Kauną gėrybes atvežanti iš sodo, tad siūlo praeiviams drąsiai vaišintis tuo, už ką įprastai turguje ar parduotuvėje tenka pakloti ne vieną eurą.
„Žmonės patenkinti, praeina pro šalį, močiutės pasiima po kelis obuoliukus, į tašę įsideda, mama važiavo su vežimėliu – visą maišą pasiėmė. Smagu ir man, ir žmonėms gerai, ir ta teigiama emocija, ir ta bendrystė.“
Pasižvalgius po pakaunę, dėžes, pilnas sodo ar daržo gėrybių, galima išvysti ir ne prie vieno namo. Štai Ramučiuose kibirą raudonskruosčių prie gatvės neša ir Eva. Daug kur net lentelės pakabintos, kviečiančios vaišintis. Moteris sako, kad neatsidžiaugia, kai tai daro ir kiti kaimynai.
„Atvažiavo mergaitė maža ir sako: „Teta, teta, ir mes obuolius parduodame už dyką“. Galvoju, kaip gražu. Aš labai noriu, kad vaišių ryte paimtų vaikai arba moksleiviai, kurie eina į mokyklą. Toks džiaugsmas, jei ryte kas susirenka. Greitai susirenka, o dabar aš jau antrą kartą papildau, buvo ištuštėję“, – pasakoja moteris.
Vasarą Ramučių gatvelėse puikavosi įvairiaspalvės daržovės, vaisiai, o kai kas net daržovių rinkinius dovanojo.
„Išnešė į gatves. Dalinasi tuo, ką turi, pas ką derlius didesnis. Tai ir obuoliais, ir pomidorais, ir prieskoninėmis žolelėm, svarainiais – viskuo dalinasi.“
Gyventojai, išvydę tokį kaimynų dosnumą, taip pat nelieka skolingi. Pavyzdžiui, sau krauna pomidorus, o geradariui palieka kriaušių. Ramučių gyventojai juokauja, kad vyksta natūriniai mainai.
„Kitas sako aviečių ir svarainių parinksiu, netgi priveža kitą kartą ir į namus, jeigu nespėjo, o anksčiau pasiėmė. Tai mainai vyksta.“
Tokios gėrybių dalybos ypač populiarios užsienyje, o štai pas mus dar tik skinasi kelią. Daugiausia dalijasi privačių namų gyventojai.
Tokių vaišingumo ženklų jau pastebima įvairiuose Lietuvos miestuose.