• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

33-ejų metų vairuotojas Aleksandras Sirož iš Čerkasų, Ukrainoje prieš Rusijos separatistus kariavo daugiau nei metus, kol jam nesušaudė kojos. Tada jis, kartu su kitais trim likimo draugais, atvyko gydytis į Lietuvą. Čia jį priėmė, kaip sako Aleksandras, be galo draugiškai – tokio palaikymo jis nesitikėjo, tačiau košmarai apie karą nei jo, nei jo draugų nepalieka.

15

33-ejų metų vairuotojas Aleksandras Sirož iš Čerkasų, Ukrainoje prieš Rusijos separatistus kariavo daugiau nei metus, kol jam nesušaudė kojos. Tada jis, kartu su kitais trim likimo draugais, atvyko gydytis į Lietuvą. Čia jį priėmė, kaip sako Aleksandras, be galo draugiškai – tokio palaikymo jis nesitikėjo, tačiau košmarai apie karą nei jo, nei jo draugų nepalieka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mane iš kelių metrų atstumo sušaudė. Laimei, vilkėjau neperšaunamą liemenę, tai likau gyvas, tačiau kojos buvo sužeistos“ ,– pasakojo Aleksandras.

REKLAMA

Kai šalyje kilo karas, Aleksandras nesuabejojo – paliko ją su aštuonių mėnesių vaiku Čerkasuose, o pats išvyko kariauti į Luhanską, nors iš tuometinių jo draugų niekas prie jo neprisijungė. Tačiau tie žmonės, sako vyras, nebėra jo draugai – draugai atsirado fronte.

„Ukrainos laisvė man svarbiau už mano gyvybę. Nusibodo man taip gyventi, noriu, kad mūsų vaikai gyventų normaliai – dėl to ir kovoju, dėl to ir rizikuoju“, – kalbėjo kovotojas už Ukrainos laisvę.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje – šokas

Atvykęs į Lietuvą gydymui ir reabilitacijai, Aleksandras negalėjo patikėti, kad jį čia taip šiltai ir draugiškai priims – priešingai, nei Ukrainos valdžia:

„Lietuviai – nuostabūs žmonės. Kai mes atvykome, buvome šoke – visi tokie draugiški, mums tik ačiū, ačiū, sako, palaiko. Ukrainoje taip su mumis nesielgia, tokių žodžių nesako. Ukrainos valdžia apskritai nuo mūsų nusisuko, negerbia, gydyti nenori, tik vaistų pripumpuoja, kad po to vaikštai apsvaigęs. Neverta net šnekėti“, – kalbėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ukrainos valdžia vyrui sukelia tik pyktį – nė vieno iš ten esančių Aleksandras nepasigailėtų:

„Kad karas baigtųsi, reikia iššaudyti visą Ukrainos valdžią, kad jie sienas pagaliau uždarytų. Bet mes kovosime toliau, eisime dar ir Krymo atkovoti“, – kalbėjo vyras.

Ukrainietis sakė, kad, kai grįš į Ukrainą, kol kas prie kovotojų neprisijungs, nes nemato tikslo – nori pirma pasižiūrėti, kaip įgyvendinami Minsko susitarimai.

REKLAMA

Sapnuoja košmarus

Valerijus Korobicinas, 37-erių šviestuvų restauruotojas iš Čerkasų, kartu su Aleksandru mėnesį gydėsi Lietuvoje. Vyras pasakojo, jog prieš Maidano revoliuciją gyvenęs Italijoje, tačiau išgirdęs apie įvykius Ukrainoje, nuvyko į Maidaną, vėliau prisijungė prie kariuomenės.

„Mano draugė, kaip ir kiekviena turbūt, tikrai nenorėjo, kad eičiau kariauti, bet aš pasakiau, kad išvažiuoju į karą, ir kitą dieną išvažiavau. Po dviejų mėnesių kare susirgau, persišaldžiau – reikėjo operuotis, tad grįžau keliems mėnesiams namo, o paskui vėl nuvykau į frontą. Kai dabar grįšiu į Ukrainą, vėl eisiu į frontą“, – pasakoja Valerijus.

REKLAMA

Vyras prisimena, kad baisu kare tikrai buvo, tačiau jis baimę išgyvendavo savaip – nurimdavo:

„ Aš per apšaudymus kaip tik ramus tampu. Apkasuose, kai atstoviu savo pamainą, aš užmiegu ir dar knarkiu, nors aplinkui šaudo ir bombarduoja. O baisiausia būdavo tada, kai prarandi artimus žmones. Aš dar dabar sapnuoju, kaip kariauju. Tai tikrai baisu“ ,– kalba Valerijus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kovodamas prieš separatistus Luhanske vyras buvo sužeistas, kai per apšaudymus šoko į apkasus, o ant jo užšoko kiti kariai.

„Mėnesį vaikščiojau, galvojau, kad nėra jokio kojos lūžio, bet pasirodo, kad buvo. Ukrainiečių daktarai laiku manęs neoperavo, aš irgi laiku nesikreipiau, tad tik po keturių mėnesių turėjau operaciją. Kelias kaip ir atsigavo, bet dar reikia labai daug treniruotis, kad galėčiau normaliai vaikščioti.

REKLAMA

Man pikta, kad mūsų valdžia nieko dėl mūsų nedarė, o Lietuva mus priėmė daug geriau nei gimtoji šalis, lietuviai yra tikrai nuostabūs. Ukrainoje tuo tarpu mums reikėjo patiems mokėti už visą gydymą. Kaip tada galiu mylėti savo valstybę, kad iš mūsų didžiausių pinigų reikalauja? Kovojame jau ne dėl valdžios, o draugas už draugą, kad karas neplistų toliau“, – sakė Valerijus.

REKLAMA

Svajoja pasipiršti

Jis sakė netikintis, kad Luhanskas ir Doneckas kada nors vėl bus Ukrainos.

„Norisi pastatyti tvorą aplink tas teritorijas, nebekovoti, palikti jas Rusijai. Beprasmiška kovoti, nes daug žmonių žus, o Rusija vis tiek neišeis iš Ukrainos. Visgi grįžęs kovosiu už tą teritoriją, kuri dar liko Ukrainai, kad daugiau nepaimtų.

Tikiuosi, kad viskas bus gerai, kad grįšiu namo ir savo draugei, su kuria draugauju jau šešerius metus, galėsiu pasipiršti“, – sakė Valerijus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuviai skolingi

Gynybos paramos fondo direktorius Vaidotas Malinionis pasakė, kad Lietuva tokiems žmonėms kaip Aleksandras ir Valerijus yra labai skolinga.

„Šie ukrainiečiai gina savo nepriklausomybę, bet jų nepriklausomybės išsaugojimas mums yra labai svarbus, nes tai susiję ir su mūsų nepriklausomybe, su mūsų saugumu. Mes esame jiems skolingi“, – sakė V. Malinionis.

Nors Ukrainoje – Donecke ir Luhanske – oficialiai yra paskelbtos paliaubos, karo veiksmai vis tiek vyksta, nors, reikia pažymėti, ne tokie aktyvūs kaip pernai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų