Kiekvienam žmogui numatyta skirti po 5 kilogramus maisto produktų, kuriuos kiekvienas rinksis iš duonos, vaisių, daržovių, mėsos, pieno ir kitų kategorijų.
Atiduotuvės tikslas – orus nepasiturinčių žmonių aptarnavimas
„Maisto banko“ vadovas Simonas Gurevičius tiki, kad toks būdas žmonėms atsiimti maistą yra daug oresnis, nei produktų dalinimas maišeliuose:
„Mes norime pagalbą suteikti oriai. Anksčiau žmogus maisto paramą pasiimdavo iš sandėlio, o šiandien atidarome atiduotuvę, kur žmogus jau pats galės pasirinkti produktus. Ši erdvė tiek geografiškai, tiek viduje yra žymiai oresnė“, – sakė S. Gurevičius.
Anot atiduotuvės atidaryme dalyvavusios socialinės apsaugos ministrės Monikos Navickienės, svarbu žmogui suteikti pasirinkimą net tada, kai jam yra sunku. Ministrė, pritardama „Maisto banko“ vadovui, teigė, kad „ateiti į tokią atiduotuvę, kuri atrodo kaip parduotuvė, turbūt yra visai kitoks jausmas nei laukti prie savivaldybės kol tau atidarys langelį ir paduos maisto davinį.“
Vilniaus rajono savivaldybės vicemerė Edita Tamošiūnaitė išsiskyrė tai, kad galimybė apsilankyti tokioje atiduotuvėje žmonėms suteiks ne tik pagalbą maistu, bet ir teigiamų emocijų:
„Tokią materialinę pagalbą galima vertinti ir kaip moralinę. Žvilgsnis, dėmesys nepasiturinčiam žmogui suteikia laimės ir džiaugsmo“, – sakė Vilniaus rajono savivaldybės atstovė.
Atiduotuvės atidaryme dalyvavusi Vilniaus miesto savivaldybės vicemerė dr. Simona Bieliūnė „Maisto bankas“ visada rodė lyderystę, kalbėjo apie maisto švaistymo problemą, apie žmones, kuriems reikia pagalbos. <...> Mūsų, kaip miesto užduotis yra lydėti, eiti kartu, galvoti, kaip mes galime padėti, kad tai plėstųsi“, – sakė S. Bieliūnė.
Vilniaus miesto vicemerė pabrėžė ir savanoriškai dirbančių žmonių svarbą sakydama, kad „„Maisto banko“ veikla yra vedama nuostabios komandos. Žinau, kad daug žmonių pasirenka savanorystės kelią, yra sąmoningi ir mato prasmę. Tikiuosi kada nors prisidėti ir pati.“.
Tokios atiduotuvės duris atvers ir kituose miestuose
Nors tai yra pirmoji atiduotuvė Vilniuje ir Lietuvoje, S. Gurevičius dalijasi, kad ilgainiui jos atsiras ir kituose miestuose.
„Naujuosius metus tikimės sutikti jau su dvidešimt tokių atiduotuvių visoje Lietuvoje“, – sakė „Maisto banko“ vadovas.
Atiduotuves iki naujųjų metų planuojama atidaryti Kaune, Radviliškyje, Marijampolėje, Utenoje, Vilkaviškyje, Telšiuose, Akmenėje, Jurbarke, Elektrėnuose, Alytuje ir dar keliuose kituose miestuose.
Atiduotuvės atidarymo metu „Maisto banko“ vadovas pristatė ir sistemą, kaip bus aptarnaujami klientai. Pirmiausia į atiduotuvę atvykęs paramą gaunantis asmuo ar jo atstovas turi užsiregistruoti ir paimti krepšelį. Eidamas per tolimesnius duonos, vaisių, daržovių, pieno, mėsos ir net užkandžių skyrius.
Simonas Gurevičius pabrėžia, kad žmogus pats gali rinktis norimus produktus:
„Būna, kad žmonės kažko nenori, o čia yra galimybė pasirinkti, paprašyti to, ko nori“, – sakė „Maisto banko“ vadovas.
Galiausiai, savanoriai užregistruoja paimtus produktus ir paima žmogaus parašą.
„Maisto bankas“ tikisi, kad atiduotuvėje per savaitę apsilankys apie tūkstantį žmonių. Per metus nepasiturintiems planuojama išdalinti apie 500 tūkst. kilogramų duonos, mėsos, pieno gaminių, vaisių ir daržovių ir kito maisto.
Šiuo metu atiduotuvė veiks nuo pirmadienio iki penktadienio, o lankytojai bus aptarnaujami pagal jiems individualiai „Maisto banko“ savanorių sudarytus maisto atsiėmimo grafikus.
Norintis gauti „Maisto banko“ paramą žmonės turėtų kreiptis į savo seniūnijos socialinį darbuotoją ir tik po to laukti informacijos apie jam sudarytą individualų grafiką lankytis atiduotuvėje. Šiuo metu „Maisto bankas“ paramą teikia daugiau nei 230 tūkstančių žmonių visoje Lietuvoje, taip pat maistu remia 601 socialinę organizaciją.