Paklausus jauno dirbančio žmogaus, kiek jis yra pasiryžęs sumokėti už kalėdines dovanas šeimai, draugams ar artimiesiems, vienas dažniausių atsakymų būna, kad stengiamasi įtilpti į 200 eurų limitą.
Kiti asmenys, kurie jau yra susikūrę šeimas, augina vaikus, turi plačią giminę, negaili pakloti didesnę nei 200 eurų sumą dovanoms arba išlaidų ant jų net neskaičiuoja.
Marius Dubnikovas, ekonomistas, Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas teigė, kad lietuviai, iš tiesų, dovanoms išleidžia nemenkas sumas. Viena iš priežasčių yra ta, kad yra norima sukelti įspūdį kitiems.
„Aš sakyčiau, kad mes dovanom kartais galbūt išleidžiam per daug. Bendrai paėmus, neimant ten tų žmonių, kurie yra linkę išleisti daug daugiau, į skolas klimpsta ir taip toliau.
Mes patys esame linkę šiuo laikotarpiu išleisti didesnį pinigų kiekį, negu tai būtų protinga. Ir linkstame į pirkinius, į daiktus, kurie tiesiog daro įspūdį žmonėms, kurie mums nelabai rūpi. Tai mes nuperkame daug tokių blizgučių ar kažkokių įrenginių, kurių galbūt net nereikėjo pirkti. Tai čia turbūt didžiausia problema yra“, – komentavo jis.
Žmonės skolinasi pinigus, kad nupirktų dovanas
Ekonomistas neslėpė, kad atsiranda ir tokių , kurie skolinasi pinigus tam, kad galėtų nupirkti kalėdines dovanas. Jo manymu, šiuo laikotarpiu turėtume vertinti vieni kitus, o ne materialinius daiktus.
„Egzistuoja tokia dalis, kurie skolinasi, kurie nori nudžiuginti savo artimuosius, bet to galbūt nereikia.
Kalėdų laikotarpis yra toksai ramybės laikotarpis ir tą ramybę, tikriausiai, reikėtų labiausiai vertinti. Tai nėra finansinės išlaidos, finansiniai pirkiniai, bet geriausia – būti kartu ir tai būtų pati geriausia dovana“, – pamąstė M. Dubnikovas.
Bendra statistika – Lietuvos pajamos sparčiai augo
M. Dubnikovo įžvalgomis, mūsų šalis gali pasigirti paaugusiomis pajamomis, o tam tikro amžiaus žmonių grupė, pagal statistiką, yra laikoma laimingiausia pasaulyje. Jis taip pat pasidžiaugė, kai Lietuvos pajamos augo, tuo tarpu kitų šalių pajamos krito.
„Mes turėtume pasidžiaugti kai kuriais faktais. Visų pirma, žmonės iki trisdešimt metų yra laimingiausi pasaulyje. Pagal apklausas ir pagal ekonominio bendradarbiavimo duomenis, Lietuvoj pajamos augo sparčiausiai pasaulyje tarp visų valstybių.
Tai, tarp 2019-2024 m., tai yra per penkis metus. Tai gali būt, kad ta laimė ateina iš to, kad atlyginimai augo sparčiausiai. Iš kitos pusės, mes turime duomenis, kurie rodo, kad tikrai esame nuostabi šalis.
Tiesiog esame šiek tiek, galbūt, per geros nuotaikos, kur dažnai išleidžiame tuos pinigus, kuriuos turėtumėme sutaupyti.
Net Skandinavija, Šveicarija, Vokietija, JAV negalėtų pasidžiaugti tuo dydžiu, jų pajamos krito, nes infliaciją suvalgė visas pajamų augimas. Tai į visą šitą žiūrėčiau labiau pozityviau, per šitokią prizmę“, – pasisakė vyras.
Taupymo norma pradėjo didėti, tačiau yra dar kur pasistengti
Ekonomisto teigimu, nors taupymo norma didėja Lietuvoje, dar reikia pasiekti 10 proc. nuo savo pajamų, o tai mūsų šaliai būtų labai naudinga.
„Gera žinia yra ta, kad po ilgos pertraukos taupymo norma pradėjo didėti. Tačiau nepasiekėm 10 proc. nuo savo pajamų, kas turėtų būti. Labai būtų gerai, kad tiek pasiektume.
10 proc. nuo pajamų yra toks chrestomatinis lygis, kurį turėtume taupyti ir investuoti, tai to mes nelabai darom, tai čia yra kažkaip ir negerai“, – kalbėjo M. Dubnikovas.
Kokios vyrauja dovanų tendencijos?
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Lapkričio mėnesį „Eurovaistinės“ užsakymu bendrovės „Norstat“ atliktas tyrimas atskleidė, kokiais kriterijais lietuviai vadovaujasi rinkdami dovanas bei kokią sumą joms dažniausiai skiria.
Apklausos metu paaiškėjo, jog esant tokiai situacijai, Lietuvos gyventojai dažniausiai parenka neutralią, visiems tinkančią dovaną – taip atsakė 54 proc. apklaustųjų.
Taip pat aktualiu pasirinkimu tampa dovanų čekiai – juos dovanoja 42 proc. lietuvių, o beveik trečdalis prašo kitų, geriau dovanos gavėją pažįstančių, žmonių pagalbos.
Vertina asmeniškas ir kūrybiškas dovanas
Atliktas tyrimas parodė, kad renkant kalėdines dovanas, apklaustieji skiria išskirtinį dėmesį dovanų asmeniškumui. Beveik pusė (47 proc.) Lietuvos gyventojų atsakė, kad jiems yra svarbu arba labai svarbu, kad dovana būtų orientuota į jos gavėjo pomėgius ir interesus. Vos 12 proc. šį kriterijų vertina kaip nesvarbų arba visiškai nesvarbų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
ar tai tiesa? Negi tikrai taip jau ir skolinasi? Negi yra tokio lygio kvailių?
Kol nepamatysiu savo akimis - nepadykėsiu.