Iš jų ne tik spaudžiamas vynas, bet ir gaminami kiti produktai. Šiemet Lietuvoje vynuogių derlius kaip niekad gausus ir kokybiškas.
Taigi vynuogių augintojai tikisi, kad ši tradicinė europietiška žemės ūkio šaka daugiau dėmesio sulauks ir Lietuvoje.
Puikus vynuogių derlius
Lietuvos vynuogininkų asociacijos prezidentas Ramūnas Pilvelis naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kad šiemetinis vynuogių derlius Lietuvoje iš tiesų pradžiugino.
„Šiemet puikus derlius. Puikūs metai. Turbūt vieni geriausių Lietuvoje“, – pasakojo asociacijos vadovas.
Jo teigimu, tokį gera uogų derlių lėmė joms tinkami orai.
„Šiemet buvo šiltas pavasaris, taip pat ir šitas ruduo. Ypatingai ruduo buvo geras – dar šilta tada, kai reikėjo bręsti vynuogėms.
O jos brendo ilgą gana ilgą laikotarpį, nes ir rugsėjis, ir spalio vidurys buvo gana šilti, kad vynuogės galėtų subręsti“, – aiškino R. Pilvelis.
Anot jo, nuo orų priklauso ne tik vynuogių derliaus kiekis, bet ir jo kokybė.
„Viskas nuo to ir priklauso. Jei gauna daugiau saulės, tai vynuogė daugiau cukraus sukaupia. Ir ne tik cukraus, taip pat taninų (nuo jų priklauso vyno skonis ir kvapas, red. past.). Orai jo kiekį irgi labai veikia“, – nurodė Vynuogininkų asociacijos prezidentas.
Jis svarstė, kad tokie geri orai, kokie buvo šiais metais, ir dėl jų gautas puikus derlius, gali paskatinti daugiau gyventojų verstis vynuogių auginimu.
„Šie metai buvo geri, tad, žiūrint į perspektyvą, tai turėtų padėti žmonėms apsispręsti auginti vynuoges“, – įsitikinęs pašnekovas.
Parama vynuogių augintojams
R. Pilvelis pripažino, kad palyginti su tradicinėmis žemės ūkio šakomis Lietuvoje, vynuogininkystei parama kol kas nėra didelė.
„Visa tai dar tik pradžia. Mes, kaip asociacija, bandome daryti žingsnius“, – komentavo vynuogininkų atstovas.
Šiais metais vynuogių augintojai ir vyno gamintojai buvo kviečiami teikti paraiškas dėl paramos vystyti savo veiklas.
Iš viso šiemet per du etapus į Nacionalinę mokėjimo agentūrą kreipėsi 5 pareiškėjai.
Bendra pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (SP) sektorinę intervencinę priemonę „Investicijos į vyno sektorių“ pateikusių pareiškėjų prašoma paramos suma viršijo 41 tūkst. eurų.
Įvertinus paraiškų atitiktį atrankos kriterijams paaiškėjo, kad 4 paraiškos surinko reikalingą balų skaičių ir gavo finansavimą.
Primintina, jog dėl paramos buvo kviečiami kreiptis vyninių vynuogių veislių augintojai ir vyno gamintojai, kurių projektams įgyvendinti gali būti skirta iki 10 tūkst. eurų.