Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Nuo šiol dirbtinis intelektas naujuosiuose „iPhone“ 16 telefonuose gali padėti daugiau sužinoti apie restoraną ar šuns veislę vos jį nufotografavus vidury gatvės ar paspaudus mygtuką. Negana to, šios naujovės už žmones rašys, koreguos, tobulins žinutes – iš padriko surašymo dirbtinis intelektas pavers žinutę į profesionalų laišką.
„Apple“ išleis dalį „Apple Intelligence“ spalio mėnesį anglų kalba, o visos dirbtinio intelekto funkcijos gali būti pasiekiamos 2025 metų pradžioje.
„Manau, kad „Apple“ tikrai gerai pristatė dirbtinį intelektą, kad būtų suprantama kiekvienam žmogui“, – sako technologijų analitikas Bob O'Donnel.
Tačiau, panašu, kad tas kiekvienas žmogus nebus lietuviai ir europiečiai – „Apple“ dirbtinis intelektas nebus, bent jau artimiausiu metu prieinamas Europos Sąjungoje.
Tad kodėl gi taip yra? Ekonomikos ir inovacijų ministerija sako, kad tai yra pačių „Apple“ sprendimas dėl Europos Sąjungos reguliavimų.
„Visiems vartotojams, nesvarbu, kokią informacinę ar operacinę sistemą tu naudotum, ar kokią technologiją tu naudotum, ji būtų prieinama visiems vartotojams – šią dieną „Apple“ negali to užtikrinti-, – teigia ekonomikos ir inovacijų viceministrė Erika Kuročkina.
DI reguliuojamas dėl konkurencijos
Specialistai skaičiuoja, kad dirbtinis intelektas yra apribojamas apie šimtu Europos Sąjungos aktų, o tai atstumia didžiausias pasaulio įmones paleisti dirbtinio intelekto atnaujinimus.
„Labai daug galimybių būtent dėl reguliatorių politinių ambicijų mažėja. META šią vasarą paskelbė, kad vieno savo dirbtinio intelekto modelio nepaleis Europoje, kol kas, dėl bendrojo duomenų apsaugos reglamento, taip pat „Google“ irgi yra nukėlusi paleidimą savo kai kurių sistemų“, – kalba skaitmeninių inovacijų specialistė Eglė Markevičiūtė.
„Cosumer choice“ skaitmeninės ir inovacijų politikos vadovė sako, kad Europos Sąjungos reguliavimai yra per griežti.
„Politiškai korektiškai kalbant – Europos skaitmeninis suverenumas, o ne politiškai korektiškai – tiesiog protekcionizmas“, – tikina Eglė Markevičiūtė.
Europos Sąjungos reguliavimai apima ne tik duomenų apsaugą, kuri draudžia tam tikrą asmeninės informacijos kaupimą – dirbtinis intelektas yra reguliuojamas ir dėl konkurencijos.
„Europos gamintojai norėtų turėti pranašumą lyginant su Jungtinių Amerikos Valstijų gamintojais“, – sako ekonomikos ir inovacijų viceministrė.
Europoje ir Lietuvoje pasirodys vėliau
O kibernetinio saugumo specialistai mano, kad griežtinimai vis tik padeda apsisaugoti nuo įvairių sukčių arba duomenų nutekinimo.
„Jis viską gali stebėti duoti patarimus bet tuo pačiu čia yra ir duomenų rinkimas – jis gali pasiekti labai privačius duomenis. „Aš esu buhalterė, parašyk man tokį laišką“ – ir parašo tau lietuvių kalba laišką, tai sukčiai dažnai panaudoja blogiems tikslams“, – pasakoja kibernetinio saugumo inžinierius Lukas Apynis.
Vis dėlto, specialistai neatmeta galimybės, jog „Apple Intelligence“ gali pasirodyti Europoje ir Lietuvoje vėliau.
„Tikėtina metų bėgyje arba toliau šiek tiek“, – teigia kibernetinio saugumo inžinierius.
„Europos Sąjungai tikrai savo teisinį reglamentavimą ir visą biurokratizmą vertėtų peržiūrėti ir padaryti kuo lankstesniu“, – kalba Erika Kuročkina.
O „iPhone“ vartotojų skaičius Lietuvoje auga – kas 4 lietuvis naudojasi šiais mobiliaisiais telefonais.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.