Naujųjų sutiktuvės paprastai yra šventė, kurią švenčiame būryje žmonių. Visoje šalyje organizuojami įvairūs vakarėliai, kas užsisako viešbučio numerį, kas su draugais ar šeima vyksta į sodybą.
Nors užsakyta didžioji dalis numerių, nespėjusiems dar nereikia panikuoti
Dar nenusprendusiems, ką veikti per Naujuosius metus, turėtų apimti nerimas. Iki Naujųjų liko pora savaičių, tačiau internetiniuose apgyvendinimo įstaigų portaluose jau dabar matyti įspėjimai, kad liko vos keli procentai laisvų numerių.
Vis dėlto verslininkai siūlo nepanikuoti ir ramina, kad internetiniuose portaluose pateikiami pasiūlymai toli gražu nėra viskas, ką jie siūlo.
Pavyzdžiui, booking.com nurodo, kad iš visų Palangoje esančių apgyvendinimo vietų jau yra užimta 96 proc.
Tačiau Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Ingrida Valaitienė aiškina, kad sistemoje apgyvendinimo sektoriaus atstovai pateikia ne visus savo pasiūlymus.
„Šiuo metu rezervuota apie 80 proc. kambarių, mažesni objektai jau gal išsipardavė. Tačiau Naujųjų sutikimui Palangoje dar tikrai galima rasti vietų“, – tv3.lt kalba I. Valaitienė.
Už gryną pinigą nepriimti booking.com pateikiamų pasiūlymų siūlo ir Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentė Agnė Vaitkuvienė.
„Mes, jeigu nenorime nuomoti arba nuomojime per kitur, uždarome booking.com kambarius, tad jeigu ten nėra, ką pirkti, nereiškia, kad nėra apskritai.
Šeimininkai bando sutaupyti procentus, kuriuos reikia mokėti booking.com ir sodybų ten nededa, tad atrodo, kad nieko nėra“, – tv3.lt aiškina A. Vaitkuvienė.
Specialistė pataria, kad neradus norimo pasiūlymo, į rankas reikėtų imti telefoną, rinkti sodybos šeimininko numerį ir teirautis dėl nakvynės tokiu būdu.
Vis dėlto sodybų užimtumą Naujųjų sutiktuvėms A. Vaitkuvienė įvardija kaip didelį.
„Džiugu, kad daugiausiai yra sugrįžtantys klientai – tie, kurie vieną kartą anksčiau buvo užsisakę sodybą ir skambina į tiems patiems šeimininkams. Žmonės nori saugumo ir garantijų, nėra labai linkę rizikuoti ir ieškoti“, – sako A. Vaitkuvienė.
Įžvelgia omikron grėsmę
2020-ųjų šventės buvo paženklintos judėjimo suvaržymais. Pernai Kalėdoms ir Naujųjų sutiktuvėms buvo įvesti judėjimo tarp savivaldybių ribojimai, prie įvažiavimų į miestus veikė blokavimo postai.
Kadangi šventes didžioji dalis gyventojų šventė namuose, liūdnai Kalėdas bei Naujuosius pasitikti turėjo ir verslininkai.
Nors apie naujus ribojimus šių metų šventėms nėra kalbama, verslininkai apie švenčių sutiktuves kalba atsargiai.
„Niekada nežinosi, kas bus rytoj, po savaitės, tuo labiau, po dviejų. Matome, kas vyksta su omikron atmaina. Mes dirbame su svečiais, kurie turi galimybių pasą, tikimės, kad šventes šiais metais turėsime“, – sako I. Valaitienė.
Kol kas lyginti šių metų švenčių su priešpandeminiu laikotarpiu taip pat neskubama. I. Valaitienė pabrėžia, kad atsigavusi yra tik Lietuvos rinka – užsienio turistų šventiniam laikotarpiui neplanuojama sulaukti.
„Vėl traukiasi, užsidaro, vėl ribojimai, vėl saviizoliacija arba parvykus, arba išvykus. Dar negalime lyginti. Užsieniečių dalį pastaruosius dvejus metus mums kompensuoja lietuvaičiai. Galima sakyti, kad dėka lietuvaičių ir išsiverčiame. Jeigu nebus griežtesnių ribojimų – viskas proto ribose“, – komentuoja I. Valaitienė.
Pirma išgraibstė brangesnius viešbučių numerius
Kaimo turizmo sodybos taip pat neabejotinai pripažįsta, kad koronaviruso grėsmė verslui vis dar yra juntama. Vis dėlto sodybų šeimininkai sako matantys šviesą tunelio gale. Vėl auga poilsiautojų srautai, grįžta šventės.
„Sugrįžo įmonių vakarėliai, Kalėdų šventės, turime labai daug užsakymų Naujiesiems. Pastebime, kad sumažėjo žmonių grupės, kurios švenčia. Jeigu anksčiau įmonei užsakius kalėdinį vakarėlį suvažiuodavo visi regionai, dabar stengiasi švęsti atskirai, kad susirinkusiųjų grupė būtų kuo mažesnė“, – pasakoja A. Vaitkuvienė.
Palangoje Naujuosius švęsti planuoja įvairaus dydžio grupės. Pasak I. Valaitienės, didelė dalis poilsiautojų Naujuosius sutikti planuoja dviese, tačiau yra ir tokių, kurie švęsti ketina draugų būryje.
„Pasiūlymų yra labai daug, jie skirtingi. Kokia programa imponuoja, tą objektą ir renkasi. Aišku, yra ir daugiau faktorių – ar tinka nakvynė, ar dalyvaus programoje, ar, jei kitur gyvens, renkasi programą kitur, taip pat maistas – nori daug, penkių–septynių patiekalų vakarienės, ar nori rinktis iš šventinio meniu.
Visos galimybės yra pradedant nuo Kūčių, prieš Kūčias kavinėse galima pajausti Kalėdas. Pasirodo desertai, kepiniai – šventinių bruožų jau rasime ne vieno restorano meniu“, – pasakoja I. Valaitienė.
I. Valaitienė pastebi, kad Palangoje šventiniu laikotarpiu poilsiautojai intensyviau domėjosi brangesniais kambariais. Vis dėlto pasirinkimas priklauso nuo to, kiek asmenų planuoja atvykti apsistoti. Daugiausiai likusių pasiūlymų – standartiniai kambariai.
Kaimo turizmo sodybų atstovė A. Vaitkuvienė pastebi, kad sodybų užimtumas kiekviename regione skiriasi. Paprastai aplink didžiuosius miestus žmonės skiria daugiau pinigų sodybos nuomai – renkasi su daugiau žmonių, pageidauja prabangesnių sodybų.
„Žmonės ieško, kad sodyba būtų iki 100 km nuo jų gyvenamosios vietos. Tos sodybos labai greitai išgraibstomos. Tačiau labai rekomenduojame Naujiesiems pavažiuoti toliau – niekur nereikia skubėti, siūlome atrasti naujas vietas, gamtą, ramybę ir pailsėti nuo šurmulio“, – sako A. Vaitkuvienė.
Aiškina, nuo ko priklauso kaina
Verslininkai skaičiuoja, kad nakvynės kaina priklauso nuo daugybės faktorių.
Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė I. Valaitienė pabrėžia, kad Palangoje veikia daugybė apgyvendinimo vietų, kurios nepriklauso asociacijai.
Apsigyventi Palangoje galima įvairiose vilose, butuose, svečių namuose, bet taip pat ir prabangiuose viešbučiuose. Būtent nuo to pirmiausia ir priklauso kaina, kiek reikėtų sumokėti už Naujųjų sutiktuves šiame kurorte.
„Pasirinkę viešbutį žmonės gauna visą aptarnavimą – nuo pasitikimo įeinant, servisas užtikrinamas nuo pirmo žingsnio. Toliau seka restoranas su savo maistu, šventinė programa, vėlyvas išvykimas, dovanėlės, staigmenos. Čia jaučiamas skirtumas, ar užsisakai privačiame sektoriuje, ar nori kompleksinių paslaugų su šventiniu prieskoniu“, – aiškina I. Valaitienė.
Norintiems švęsti kaimo turizmo sodybose A. Vaitkuvienė pataria rinktis pagal gandrų skaičių. Gandrai yra sodybos įvertinimai. Vieną gandrą turinti sodyba yra paprasčiausia, o kuo daugiau gandrų jai suteikiama, tuo daugiau ir patogumų rasite.
Pasak A. Vaitkuvienės, mažiau gandrų turinčiose sodybose Naujųjų metų nakvynę galima rasti už 15 eurų žmogui.
„Labai priklauso nuo sodybos, kompanijos dydžio. Už 30 eurų dar galite rasti sodybą Naujiesiems. Skaičiuojame, kad Naujųjų nakčiai sodyba kainuoja 30 proc. daugiau negu sezono metu savaitgalį“, – aiškina A. Vaitkuvienė.
Pakilo sodybų kainos
Beveik dvejus metus dirbant vienaip ar kitaip ribojant veiklą, ne nuostabu, kad verslininkai patyrė didelių nuostolių. Tad ar dėl jų nekyla viešbučių bei sodybų kainos? Verslininkai purto galvas. Pasak jų, kainų augimo priežastys yra kiek kitos.
Kaimo turizmo sodybų atstovė A. Vaitkuvienė pastebi, kad sodybų nuomos kainos pakilo maždaug dešimtadaliu.
„Turėjome pakankamai gerą vasarą, bet mums labai skaudžiai atsiliepė elektros kainų augimas. Šildymas yra susijęs su elektra, išlaidos pakilo. Taip pat kilo išlaidos darbuotojams, nes augo atlyginimai“, – sako A. Vaitkuvienė.
I. Valaitienė kylančių kainų Palangoje nepastebi. Pasak jos, reikėtų suprasti, kad gyvename šventiniame laikotarpyje, tad kainos gali būti pakilusios būtent dėl to.
„Dėl infliacijos matysime, kas su kainomis darysis po Naujųjų metų. Kažkoks kilimas gali būti. Dabar yra tiesiog Naujųjų metų pasiūlymai, kaip ir kiekvienais metais, kaip ir kiekviename mieste, nes tai reikalauja daugiau pastangų, daugiau dėmesio, detalių, maistui yra naudojamos visai kitos žaliavos. Taip pat dekoras, dovanėlės, staigmenos ir t.t.“ – sako I. Valaitienė.