Ekspertai siūlo Lietuvos valdžiai investuoti į programas, skatinančias bendradarbiavimą tarp emigrantų ir jų gimtinės, padėti jiems įsidarbinti ir vilioti juos sugrįžti bei čia pasilikti.
Gintaras 14 metų gyvena Jungtinėje Karalystėje. Nors šiuo metu jis svečiuojasi Lietuvoje, netrukus vyras išvyks atgal į savo namus užsienyje. Gintaras norėtų grįžti į Lietuvą, tačiau emigrantas pasakoja, kad čia ir trūksta darbo vietų, ir atlyginimas kelis kartus mažesnis.
Gintaras priduria, kad Lietuvoje ne tik sunku rasti gerai apmokamą darbo vietą. Labiausiai užsienyje gyvenančius lietuvius gąsdina nežinia. Esą šeimoms trūksta informacijos apie grįžimo į gimtinę galimybes, darželius, mokyklas, būsto įsigijimą bei kitos pagalbos.
Pastebi ne tik emigrantai
Apie šias problemas kalba ne tik pavieniai emigrantai. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija atliko Lietuvos darbo rinkos, socialinės ir migracijos politikos analizę. Tarptautinių ekspertų nuomone, didžiausia Lietuvos problema šiuo metu mažėjantis gyventojų skaičius dėl emigracijos.
Mat, nuo 2014 metų šalį paliko kas 10 lietuvis. Tačiau, labiausiai specialistus gąsdina, tai kad jaunimo išvyko daugiausia. Esą net trečdalis visų nuo 1987-ųjų iki 1991-ųjų metų gimusių lietuvių išsižadėjo gimtinės ir išvyko laimės ieškoti svetur. Dėl to ekspertai pataria Lietuvos valdžiai, kuo greičiau pradėti ieškoti būdų, kaip susigrąžinti emigrantus.
Bando pritraukti žmones
Dėl milžiniškos emigracijos, darbingo amžiaus gyventojų Lietuvoje iki 2030-ųjų, prognozuojama, sumažės trečdaliu. Anot tarptautinių ekspertų, programa „Globali Lietuva“, kuria siekiama įtraukti emigrantus į šalies gyvenimą, yra per mažai finansuojama.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis aiškina, kad valdžia užsienyje plušančių piliečių neužmiršo. Esą šiuo metu Vyriausybė kuria planą, kaip prisivilioti išvykusius lietuvius, tačiau konkrečios priemonės esą dar nebuvo svarstytos.
Tiesa, buvęs ministro patarėjas, ekonomistas Romas Lazutka aiškina, kad Lietuvoje būtų dirbti patraukliau, jei valdžia emigrantų bėdoms skirtų daugiau dėmesio. Esą dabar politikai švaisto laiką neveikiančiomis programoms.
Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija savo ataskaitoje taip pat vertino kitas problemas. Tarptautiniai ekspertai aiškina, kad Lietuvos ekonomikos atsigavimas po krizės yra sėkmingas, tačiau valstybėje pradėjo klestėti darbo, pajamų, galimybių nelygybė.