O turtingiausių ir vargingiausių tautiečių pajamos skiriasi net 10 kartų. Tokios naujienos vėl kursto kalbas apie progresinių mokesčių įvedimą, tačiau finansų ministras šios minties kratosi.
Sekasi prasčiausiai ES
Turtuoliai savo kiemuose puoselėja gražias pieveles, o vargingieji patys augina daržoves, kad bent kiek sutaupytų. Tokiais žodžiais savo turtus, tik ne piniginėje, o darže, ima rodyti pensininkė Irena. Moteriai net 87-eri, tačiau energijos jai netrūksta, daržams ji skiria visą savo laiką. Visgi kartais susimąsto, kad pinigai Lietuvoje cirkuliuoja kažkaip ne taip.
Irenai pritaria ir jos draugė Aldona. Irena draugei perleido lygiai pusę savo daržo. Dviese darbuotis ir lengviau, ir linksmiau, ir naudos yra.
Tačiau ir ne visi vaikai išgali pagelbėti tėvams. Naujausias tarptautinis tyrimas atskleidė: Lietuvos pastangos mažinti turtinę nelygybę prasčiausios visoje Europos Sąjungoje. Ir ne tik. Į priekį praleidome ne tik Bulgariją ar Rumuniją, bet ir Kazachstaną, Vietnamą, Tanzaniją, Nepalą, Alžyrą. Tarp pusantro šimto valstybių esame 83-eti. Tai pirmas tokio masto tyrimas. Ekonomistų duomenys nestebina, tik palyginimas su Afrikos šalimis Lietuvai garbės nedaro.
Prabilo apie progresinius mokesčius
Sutartinai tvirtinama, kad mūsų problema yra prastai surenkami mokesčiai ir prastas jų perskirstymas. Vėl prabylama apie progresinius mokesčius.
„Svarbu ne tik tai, kad mokesčiai būtų progresyvesni, bet ir kad bendrai mokesčių būtų daugiau surenkama. Jeigu pažiūrėtume į skandinavų šalis, pastebėtume, kad jie nelygybę gerokai sumažino būtent per tai, kad valstybės įsikišimas į ekonomiką, finansus yra labai didelis“, - sakė Romas Lazutka.
Net pusė milijono skurstančiųjų Lietuvoje į rankas kas mėnesį gauna vos 230 eurų.Yra ir tūkstančiai žmonių, kurių pajamos kas mėnesį viršija daugiau nei 2000 eurų vienam šeimos nariui. Taigi skirtumas – net dešimt kartų. Iš čia ir atsiranda nelygybė.
Nausėda siūlo pamiršti, kad valdžia rūpintis turi tik uždirbančiais minimalią algą – 380 eurų. Būtina stiprinti viduriniąją klasę, taigi mokesčius mažinti ir uždirbantiems penkiskart tiek.
Finansų ministras mano kitaip
Finansų ministras atkerta, kad uždirbantieji daugiau ir taip sumoka daugiau mokesčių.
Progresinius mokesčius iki šiol prieš rinkimus vis siūlydavo socialdemokratai, tačiau idėja būdavo atmetama. Laisvosios rinkos prezidentas tikina, kad taip ir turi būti. Lietuvos problema – beviltiška pensijų sistema, kuriai verkiant reikia reformos. Iš statistikos atmetus pensininkus, dirbančiųjų nelygybė dar atrodo pusėtinai.
Nelygybės mažinimo tyrimas dar neaprėpia „valstiečių“ valdymo. Ministras tikina, kad žmonėms gyvenimas gerės jau kitąmet.
Išsamiau žiūrėkite TV3 reportaže: